ü Już pierwszego dnia dojedziemy na nocleg do Włoch!
ü Trasy rowerowe poprowadzone wzdłuż znakomicie przygotowanych ścieżek rowerowych
ü Zapierające dech w piersiach krajobrazy górskich szczytów
ü Przejazdy pośród winnic, łagodnie osiadłych na okolicznych wzgórzach
ü Wyśmienita południowotyrolska kuchnia oraz regionalne produkty (sery, wino, wędliny)
ü Degustacja regionalnych win na winnym szlaku
ü Ogrody Trauttmansdorff
ü Relaksujące kąpiele w termach w Merano
ü Historyczna kraina pogranicza, gdzie język włoski przeplata się z niemieckim
ü Ciągle żywe miejscowe tradycje
Dzień 1
Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych. Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach. Przejazd autostradami przez Czechy i Austrię. Już tego samego dnia, około północy dojazd na nocleg do regionalnego hotelu w miejscowości Falzes, który będzie naszą bazą wypadową podczas całego wyjazdu.
Dzień 2
Przełęcz Brennero – Vipiteno (Sterzing) – Fortezza (Franzensfeste) – Aica (Aicha) – Kiens (Chienes) – Raststatte Lanz – ok. 54 km
Po odpoczynku i śniadaniu przejedziemy na przełęcz Brennero (1374 m n.p.m.). Wsiądziemy na rowery i przywitamy się z Dolomitami. Czeka nas przyjemny, długi (ok. 20 km) zjazd z przełęczy do położonej ok. 500 m niżej miejscowości Vipiteno (Sterzing). Towarzyszyć nam będą piękne krajobrazy budzących się gór. Tutaj będzie chwila na wzmocnienie włoską kawą i ruszamy w dalszą drogę w kierunku jednej z najpiękniejszych dolin w Dolomitach – Val Pusteria, którą będziemy eksplorować i która będzie naszym domem przez następnych kilka dni.
Dzień 3
Cortina d’Ampezzo Falzes (Pfalzen) – Lago di Landro - punkt widokowy na szczyty Tre Cime – Val di Landro – Lago di Dobiacco - Dobiacco (Toblach) – Brunico (Brunec) ok. 60 km.
Na początek dzisiejszego dnia dojedziemy autobusem do Cortiny d'Ampezzo, stolicy sportów zimowych i organizatora olimpiady zimowej w 1956 roku. Po krótkim czasie wolnym na przejście się jej głównym deptakiem wyruszymy rowerami ku przełęczy Cimbanche. Malowniczą trasą, prowadzącą wzdłuż dawnej, zbudowanej w czasach I Wojny Światowej trasy kolejowej będziemy zjeżdżać przez dolinę Val di Landro w kierunku Dobiacco i dalej ku Brunico. Nie przekroczymy jej jednak, tylko przy wjeździe do Dobiacco skręcimy na południe w Val di Landro. Po drodze kilka razy zatrzymamy się przy mijanych jeziorach (Lago di Landro, Lago di Dobiacco) i z punktu widokowego podziwiać będziemy jeden z najsłynniejszych symboli Dolomitów – szczyty Tre Cime. Po dojechaniu do celu wieczorem wrócimy na nocleg.
Dzień 4
Lago di Resia – Graun im Vinschgau – Lago della Muta - Malles Venosta – Sluderno - Silandro – Castelbello – Naturno – Merano – ok. 80 km (możliwość krótszej opcji dla chętnych)
Dzisiaj czeka na nas prawdziwa gratka. Przejedziemy odcinkiem słynnej trasy Via Claudia Augusta, dawnej drogi rzymskiej łączącej tereny południowych Niemiec z północną częścią Włoch. Rowerową podróż zaczniemy znad Jeziora Lago di Resia z miejscowości Graun im Vinschgau, gdzie zobaczymy wychylającą się ponad taflę wody słynną dzwonnicę zatopionego kościoła św. Anny. Miasteczko Graun zostało zatopione w 1950 roku i od tej pory przyjezdni mogą podziwiać ten nietypowy widok, pojawiający się na wielu pocztówkach z regionu. Miejscowa legenda głosi, że zimą gdy jezioro zamarza, nadal można usłyszeć bicie dzwonów. Wzdłuż brzegu ruszymy na południe, przejeżdżając obok jeziora Lago della Muta i dalej drogą rowerową prowadzącą wzdłuż rzeki Etsch. Na dzisiejszej trasie czekają na nas kolejne twierdze i zamki niegdyś broniące dostępu do dolomickich dolin. Po drodze będziemy się zatrzymywać, aby w spokoju podziwiać otaczające nas widoki, czy zjeść drugie śniadanie. Popołudniu dojedziemy do Merano, uzdrowiskowej miejscowości, perły Dolomitów w której zakończymy naszą trasę rowerową. Dzisiaj nieco więcej czasu zajmą nam dojazdy autobusem, jednak z pewnością trasa, której w Dolomitach ominąć nie sposób i cudowne górskie krajobrazy w pełni nam to wynagrodzą.
Dzień 5
Falzes (Pfalzen) - Novacella (Kloster Neustift) - Bressanone (Brixen) – Bolzano (Bozen) - ok. 50-75 km
Po śniadaniu ruszymy prosto z naszego hotelu w stronę Bolzano. Najpierw udamy się do augustyńskiego klasztoru w miejscowości Novacella, aby po krótkiej wizycie na pięknym dziedzińcu ruszyć dalej do Bressanone. Stąd w towarzystwie wspaniałych widoków na rowerach przejedziemy do Bolzano. Po drodze kilkukrotnie zatrzymamy się w urokliwych, niewielkich miasteczkach typowych dla tego regionu. Popołudnie spędzimy w Bolzano, które niegdyś urzekło samego Goethego.
Dzień 6
Bolzano - Appiano - Caldaro - Auer - Tramin - Egna – Auer – ok. 40 km
Witamy Was na winnym szlaku - Weinstrasse! Dzisiaj czekają na nas wręcz idylliczne krajobrazy. Na dwóch kołach w niespiesznym tempie przejedziemy wzdłuż rzeki Adygi pośród hektarów winorośli, sadów jabłkowych, jezior i stawów, średniowiecznych zamków. Na koniec będziemy mieli okazję zakosztować lokalnych win w Tramino z pięknym widokiem na winnice Cantina Tramin. Popołudnie spędzimy w Merano. W zależności od preferencji i zainteresowań będzie okazja odwiedzić wspaniałe ogrody zamku Trauttmansdorff, dać wytchnienie zmęczonym mięśniom i zrelaksować się w miejscowych termach lub pospacerować historycznym centrum miasta. Tego dnia do hotelu wrócimy wieczorem.
Dzień 7
Falzes (Pfalzen) – San Giorgio (St. Georgen) – Gais – Villa Ottone (Uttenheim) – Campo Tures (Sand in Taufers) – Molini (Muhlen) – Gais – Brunico (Bruneck) – ok. 40 km
Po śniadaniu ruszymy na północ. Na rowerach odkrywać będziemy dolinę Tures, a naszym celem będzie wyjątkowo położony, XIII-wieczny zamek - Castello di Tures. Podczas jazdy ze wszystkich stron otaczać nas będą góry o szczytach przekraczających wysokość 2000 m n.p.m. Po drodze przejedziemy też przez niewielkie górskie miasteczka, takie jak Gais, San Giorgio czy Villa Ottone. Zanim jednak dotrzemy do zamku, czeka nas jeszcze rowerowo-piesza krótka wycieczka w trakcie której zobaczymy trzy wodospady o wspólnej nazwie Cascate di Riva. Idealne miejsce na drugie śniadanie. Chwilę później zawitamy na dziedzińcu zamku Castello di Tures. Przejazd na rowerach na południe do miejscowości Brunico (Bruneck) i popołudnie w mieście. Na miejscu będzie czas na obiad i indywidualną eksplorację miasta. Następnie wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Z pewnością każdy z nas, patrzący w tylne szyby autobusu, spoglądając z tęsknotą za magicznymi górami.
Dzień 8
Powrót do Krakowa w godzinach porannych. Możliwość odłączenia się w Katowicach.
Cena obejmuje:
- Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa), możliwość dołączenia w Katowicach
- Transport rowerów na specjalnej przyczepie
- Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu
- Wyżywienie: 6 śniadań w formie bufetu
- Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
- Składkę na TFG 10 PLN i TFP 10 PLN
- Podatek VAT
Cena nie obejmuje:
- Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 4 kolacji w cenie 270 PLN)
- Biletów wstępu do obiektów, wód termalnych oraz opłat klimatycznych - ok. 50-60 EUR
- Opcji zakwaterowania w pokoju 1-osobowym - dla chętnych - w miarę dostępności tego typu pokoi - 590 PLN
- Wypożyczenia roweru - dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru: 250 PLN
- Dopłaty za transport roweru elektrycznego (ograniczona ilość rowerów do 5 sztuk)
Liczba uczestników: 15 - 35 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN
W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR, NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN