O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Od alpejskich krajobrazów po wybrzeże Adriatyku

ü  Wzgórza Prosecco di Conegliano i Valdobbiadene

ü  Wenecja - miasto na wodzie

ü  Smakowanie kuchni, win i specjałów regionu

ü  Ponad 400 km rowerowej przygody!

 

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjazd z Krakowa o godzinie 08:00 (ul. Reymonta 22). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (Plac Andrzeja - ok. 09:15). Przejazd autostradami przez Czechy i Austrię. Już tego samego dnia, około 20-21 dojazd na nocleg do hotelu na pograniczu Austrii i Włoch.

Dzień 2

Spittal an der Drau - Villach - Tarvisio - ok. 71 km na rowerze ▲ 580 m ▼ 360 m

Po śniadaniu przejedziemy do miejscowości Spittal an der Drau skąd rozpoczniemy naszą rowerową przygodę i wyruszymy spomiędzy wysokich gór ku wybrzeżom Adriatyku. Trasa rowerowa poprowadzi nas doliną rzeki Drawy do Villach. Tam zatrzymamy się w centrum na kawę, aby poczuć klimat alpejskiego miasteczka. Z miasta ruszymy na południe, aby za chwilę skierować nasze rowery na południowy-zachód do Włoch - a konkretnie miejscowości Tarvisio. Granicę przekroczymy na dwóch kółkach cały czas podziwiając mijane krajobrazy. Wieczorem przejedziemy do hotelu.

Dzień 3

Tarvisio - Ugovizza - Pontebba - Carnia - Venzone - ok. 63 km na rowerze ▲ 620 m ▼ 1110 m

Dzisiaj powrócimy do Tarvisio, aby stamtąd rozpocząć kolejny odcinek szlaku rowerowego Alpe-Adria. Nasza trasa poprowadzi tym razem doliną rzeki Fella, jednym z głównych szlaków transportowych pomiędzy Austrią i Włochami. Dzisiejsze ukształtowanie terenu będzie sprzyjać długim zjazdom. Na naszej trasie takie miasteczka jak Ugovizza czy Pontebba. Naszą trasę rowerową zakończymy w urokliwej miejscowości Venzone, otoczonej średniowiecznymi murami. Nieomal kompletnie zniszczone w trzęsieniu ziemi w latach 70-tych ubiegłego wieku zostało odbudowane i cieszy oczy przybywających turystów. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 4

Tolmezzo - Venzone - Gemona del Friuli - Udine - ok. 74 km na rowerze ▲ 360 m ▼ 560 m

Na moment odbijemy z oficjalnego szlaku rowerowego Alpe Adria i dzisiejszą trasę rozpoczniemy w Tolmezzo, niewielkim miasteczku położonym u styku dolin. Stamtąd ruszymy na wschód gdzie dołączymy do klasycznej trasy. Przejedziemy przez znane już nam z poprzedniego dnia Venzone, aby kilkanaście kilometrów dalej zatrzymać się w Gemona del Friuli - kolejnej perełce tego regionu. Znajdziemy chwilę na kawę i ciastko w centrum miasteczka i posileni ruszymy na kolejne 50 km trasy, aż do Udine gdzie zakończymy naszą trasę i spędzimy wieczór.

Dzień 5

Palmanova - Cervignano del Friuli - Grado - Monfalcone - ok. 69 km na rowerze ▲ 0 m ▼ 30 m

Poranną kawę wypijemy na Gran Piazza ciekawego miasteczka Palmanova, wybudowanego na polecenie władz Wenecji na planie gwiazdy jako miasto idealne. Przed nami ostatni etap szlaku rowerowego Alpe Adria. Krajobraz już widocznie się wypłaszcza, a tym samym czeka nas spokojne pedałowanie pośród pól uprawnych do celu - Adriatyku, którego wypatrywać będziemy na horyzoncie z każdym pokonanym kilometrem. Popołudnie spędzimy w Grado spacerując i odpoczywając nad morzem - po niemal 300 km na rowerze należy się nam! Po świętowaniu zrealizowanego zadania wzdłuż wybrzeża przejedziemy do Monfalcone gdzie zakończymy naszą dzisiejszą trasę. Wieczorem zmiana noclegu - przeniesiemy się jeszcze głębiej w region Wenecji Euganejskiej aby odkrywać jego kolejne skarby.

Dzień 6

Conegliano - Valdobbiadene - Pieve di Soligo - ok. 73 km na rowerze ▲ 900 m ▼ 910 m

Po Alpach i Adriatyku czas na zmianę krajobrazu. Podróżować będziemy pomiędzy wzgórzami pełnymi winnic. Nie uświadczymy tutaj świetnie przygotowanych tras rowerowych do jakich przyzwyczaiły nas poprzednie dni. W zamian poczujemy klimat regionu przejeżdżając lokalnymi drogami od miasteczka do miasteczka, wciskając się w wąskie przejazdy pomiędzy budynkami. Czekają nas naprzemiennie podjazdy i zjazdy z różnej perspektywy ukazujące okolice. Dotrzemy do miasteczka Valdobbiadene. Nie tak dawno, w 2019 roku, po ponad 10 latach ubiegania się o ten tytuł region ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście nie zabraknie okazji do wypróbowania produkowanego w tym regionie, słynnego na cały świat trunku.

Dzień 7

Chioggia - Pellestrina - Lido di Venezia - Wenecja - ok. 55 km na rowerze i tramwajami wodnymi ▲ 0 m ▼ 0 m

 

Dzisiejszą trasę rozpoczniemy z Chioggi. Stamtąd na zmianę rowerami i tramwajami wodnymi poruszamy się wzdłuż kolejnych wysp Laguny Weneckiej, aż do samego miasta na wodzie. Po dopłynięciu do stacji Tronchetto zostawimy rowery na parkingu strzeżonym i pieszo ruszymy na zwiedzanie miasta. Miejsce to jest perłą w koronie włoskich miast. Obmywana morskimi falami dawna republika nieuchronnie odchodzi w przeszłość, ale jej zabytki wciąż olśniewają. Podczas spaceru po mieście zobaczymy słynny Plac i Bazylikę Świętego Marka, Pałac Dożów, pełne przepychu rezydencje, a także pobłądzimy wśród wąskich zaułków, w których z trudem mogą minąć się dwie gondole. Po południu  ruszamy na drugą część trasy. Najpierw przez most Ponte della Liberta docieramy na stały ląd, a następnie trasą rowerową BI-20 pojedziemy do miejscowości Mira. Tam pakujemy rowery na przyczepę i ruszamy autobusem w drogę powrotną do hotelu.

Dzień 8

 

Śniadanie. Czas na ostatnie przejażdżki lub spacery po okolicy. Możliwość zakupu włoskich produktów przed wyjazdem do Polski. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 9

Do Krakowa wrócimy ok. godziny 8. Do Katowic ok. godziny 7. Autobus zatrzyma się w tych samych punktach zbiórki z których rozpoczynaliśmy wycieczkę.

 

 

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa), możliwość dołączenia w Katowicach
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2 i 3 os.)
 • Wyżywienie: 7 śniadań w formie bufetu
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki na TFG i TFP - po 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (15-25 EUR dziennie)
 • Biletów wstępu do obiektów oraz opłat klimatycznych - ok. 70-80 EUR
 • 24h biletu na tramwaj wodny w Wenecji (ok. 30 EUR)
 • Opcji zakwaterowania w pokoju 1-osobowym - dla chętnych - w miarę dostępności tego typu pokoi
 • Wypożyczenia roweru - dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru: 250 PLN
 • Dopłata do transportu roweru  elektrycznego 200 PLN, ilość miejsc ograniczona

 

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.