O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Malownicze toskańskie miasteczka położone na skalistych wzgórzach: Montepulciano, Pitigliano, Pienza, San Gimignano

ü  Perły architektury Toskanii: Siena i Florencja

ü  Chwile relaksu nad jeziorami: Trasimeno i Bolsena

ü  Piękne toskańskie krajobrazy: soczyście zielone pola, kwitnące maki, aleje cyprysowe

ü Degustacje znakomitych włoskich win

 

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjedziemy z Krakowa o 17:30 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 19:15) i nocą przejedziemy do Włoch.

Dzień 2

Przyjazd do Padwy, krótkie zwiedzanie tego zabytkowego miasta. Zobaczymy m.in. Piazza Prato della Valle i wielką bazylikę św. Antoniego; przespacerujemy się malowniczymi placami i ulicami Padwy. Po południu udamy się w dalszą podróż do Toskanii, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Nocleg w hotelu w Chianciano Terme, które będzie naszą bazą w czasie pobytu w Toskanii.

Dzień 3

Chianciano Terme - Asyż (autobusem) - Capodaqua - Spello - Budino - Bevagna - Cannara - Passaggio - Torgiano= ok. 49 km na rowerze.

Z hotelu pojedziemy autobusem do Asyżu, odwiedzimy bazylikę św. Franciszka, patrona miasta oraz kościół św. Klary. Stąd udamy się do Spello jadąc u podnóża góry Subasio. To małe zabytkowe miasteczko pełne jest atrakcyjnych zabytków m.in. antycznych murów obronnych, wspaniałych bram miejskich i zabytkowych kościołów. Ze Spello pojedziemy już głównie w terenie płaskim wzdłuż pól uprawnych i kanałów irygacyjnych. Zatrzymamy się na chwilę w zabytkowej miejscowości Bevagna. Następnie pojedziemy przez Cannara i Passaggio do Torgiano. Powrót autobusem do hotelu.

Dzień 4

Chianciano Terme - Montallese - Porto - Lago di Chiusi - Vaiano - Sanfatucchio - Panicarola - Sant Arcangelo - San Feliciano - Torricella - Passignano sul Trasimeno = ok. 59 km na rowerze.

Wyjedziemy z hotelu na rowerach i podążymy w kierunku małego Jeziora Chiusi. Po okrążeniu go, pojedziemy bocznymi drogami przez Vaiano i San Fatucchio w stronę Jeziora Trasimeno, największego naturalnego zbiornika wodnego na południe od doliny Padu. Przez dalszą część trasy będziemy jechać wokół jego brzegów. Dojedziemy do Passignano sul Trasimeno, jednego z głównych ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem. Czas wolny: można iść do typowo włoskiej knajpy na obiad, spędzić czas na plaży lub popływać. Po południu wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 5

Chianciano Terme - Castel Viscardo (autobusem) - Bardano - Orvieto Scalo - Orvieto - Corbara - Baschi - Stazione di Castiglione - Castiglione in Teverina = ok. 45 km na rowerze

Z hotelu przejedziemy do Castel Viscardo, małej, sennej miejscowości położonej na wzgórzu. Stamtąd zjedziemy serpentynami w stronę Orvieto, zabytkowego miasta malowniczo położonego na wzniesieniu ograniczonym pionowymi, skalnymi ścianami. Zwiedzimy tutejszą katedrę, jedną z najpiękniejszych we Włoszech, z bogato zdobioną fasadą. Pospacerujemy główną ulicą miasta, Corso Cavour. Z tego miejsca podążymy doliną w stronę tamy Corbara, która piętrzy wody Tybru. Przekroczymy jedną z najbardziej znanych włoskich rzek, by udać się pod górę do Castiglione in Teverina, małego, typowo włoskiego miasteczka na szczycie wzgórza z ciasnymi, krętymi uliczkami i ładną panoramą. Pod wieczór wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 6

Chianciano Terme - Montepulciano (autobusem) - Monticchiello - Pienza - San Quirico d’Orcia - Lama - Montalcino = ok. 45 km na rowerze.

Pojedziemy do małej miejscowości Pienza, perły renesansu, miasta zbudowanego od podstaw na rozkaz jednego z papieży. Po zwiedzeniu katedry i placu Piusa II udamy się dalej, częściowo asfaltem, a częściowo dobrze utrzymanymi drogami szutrowymi, przez San Quirico d’Orcia do Montalcino. To właśnie tu wytwarza się jedno z najbardziej znanych win Toskanii - brunello. Będzie możliwość degustacji i zakupów tego trunku. Zobaczymy też lokalną katedrę i fortecę. Do hotelu wrócimy autobusem.

Dzień 7

Chianciano Terme - Siena - Castellina (autobusem) - Poggibonsi - San Gimignano = ok. 40 km na rowerze.

Przejedziemy do Sieny autobusem i zwiedzimy to piękne miasto. Serce miasta stanowi Piazza del Campo, główny plac o oryginalnym kształcie. Nad placem góruje potężna wieża Torre del Mangia, widoczna z większości miejsc w Sienie. Zobaczymy także bardzo bogato zdobioną katedrę Duomo, która zachwyca szczególnie swą piękną fasadą. Po zwiedzaniu, wyjedziemy ze Sieny na północ. Mijając liczne plantacje winorośli dotrzemy do Castelliny. Po chwili przerwy ruszymy w dół doliny rzeki Elsa. Po przejechaniu przez Poggibonsi skierujemy się w stronę San Gimignano. Po dotarciu na miejsce, czas wolny na zwiedzanie miasteczka nad którym dominują średniowieczne wieże z kamienia. Powrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 8

Chianciano Terme - Sovana (autobusem) - Pitigliano - Sorano - San Quirico - La Buca - Gradoli - Bolsena - Lago di Bolsena = ok. 55 km na rowerze. 

Po śniadaniu pojedziemy do małej wioski Sovana, która urzeka swoją architekturą. Zobaczymy romańsko – gotycką katedrę oraz kościół św. Marii. Następnie pojedziemy na rowerach do Pitigliano, nazywanego kiedyś małą Jerozolimą ze względu na mniejszość żydowską, jaka mieszkała tu przed II wojną światową. Miasto jest spektakularnie położone na stromym zboczu ograniczonym z trzech stron przez głęboki wąwóz. Pospacerujemy po średniowiecznych stromych ulicach oraz odwiedzimy barokową katedrę. Dla chętnych zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej. Stąd udamy się w kierunku Sorano, które jest także malowniczo położone na urwistych skałach. Potem pojedziemy polnymi drogami (częściowo szutrowymi) na skraj dawnej kaldery wulkanicznej, na dnie której leży Jezioro Bolsena. Z miejscowości La Buca czeka nas długi zjazd do Bolseny. Po dotarciu na miejsce dla chętnych kąpiel w czystych wodach jeziora. Powrót autobusem do hotelu.

Dzień 9

Chianciano Terme - Montepulciano (autobusem) - Sant’ Anna in Camprena - Castelmuzio - Montisi - San Giovanni d'Asso - Chiusure - Abbazia di Monte Oliveto Maggiore - Buonconvento = ok. 53 km na rowerze

Tego dnia pojedziemy autobusem do Montepulciano, zabytkowego, ufortyfikowanego miasta na wzgórzu. Na stare miasto wejdziemy główną bramą miejską. Pospacerujemy wąskimi, średniowiecznymi ulicami i zwiedzimy najważniejsze zabytki: kościół św. Augustyna oraz katedrę na głównym placu miasta, Piazza Grande. Ciąg dalszy dnia spędzimy na siodełku rowerowym. Ruszymy w stronę Montefollonico i przejedziemy wygodną drogą szutrową w dół, by po chwili dotrzeć w rejon Sant’ Anna di Camprena, byłego klasztoru Benedyktynów. W dalszej części dnia przejedziemy przez senne, zabytkowe miasteczkao toskańskie: Castelmuzio zlokalizowane na widokowym wzgórzu, w którym zatrzymamy się na krótką chwilę. Następnie miniemy Montisi oraz San Giovanni i przejedziemy wśród falistych pól uprawnych, po czym dotrzemy do Abbazia di Monte Oliveto Maggiore. Jest to XIV wieczny klasztor i opactwo benedyktynów położone na stromym zboczu górskim. Po chwili zjedziemy krętą drogą w dół aż do Buonconvento. Stąd autobus zabierze nas prosto do hotelu.

Dzień 10

Po śniadaniu pojedziemy do Florencji, miasta będącego architektoniczną perłą renesansu. Poznamy najważniejsze zabytki miasta takie jak katedra Matki Boskiej Kwietnej z zapierającą dech w piersiach fasadą; surowy architektonicznie kościół św. Wawrzyńca; główne place miasta: della Republica oraz della Signoria z interesującym Pałacem Vecchio. Na koniec przekroczymy Most Złotników na rzece Arno, najstarszy most w mieście. Czas wolny. Pod wieczór wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 11

 

Przyjazd do Polski. Zakończenie wyjazdu.

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 8 noclegów w hotelach
 • Wyżywienie: 8 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy - po 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 6 kolacji w cenie 650 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki) - ok. 80 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (300 PLN)
 • Dopłaty to transferu roweru elektrycznego 200 PLN (ilość ograniczona do 5 szt)

 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500PLN