O wyprawie

 

Dlaczego warto?

ü  Świetnie utrzymane i widokowe trasy rowerowe w Austrii i Słowenii

ü  Zamki położone na wzgórzach: Hochosterwitz, Landskron, Gmund, Bled

ü  Wysokogórskie krajobrazy: Wysokie Taury, Alpy Julijskie, Karawanki

ü  Malownicze jeziora polodowcowe: Bohinj, Bled, Worther See, Ossiacher See, Millstatter See

ü  Wysokogórskie drogi alpejskie: Villacher Alpenstrasse, Malta Hochalmstrasse

ü  Trasa Drau Radweg czyli wzdłuż najdłuższej rzeki w Karyntii

 

Program:

Dzień 1

Wyjedziemy z Krakowa o 18:30 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 20:00) i nocą przejedziemy do Karyntii w południowej części Austrii. 

Dzień 2

Pyramidenkogel (851m) – Keutschacher See – Klagenfurt – Maria Worth – Velden – Toschling – Portschach, około 56 km na rowerze

Dziś rano wjedziemy autokarem na górę Pyramidenkogel. Znajduje się tu 100-metrowej wysokości wieża obserwacyjna. Chętni będą mogli wejść na sam jej szczyt, aby podziwiać fantastyczne widoki na okoliczne pasma górskie oraz toń jeziora Worthersee poniżej. Potem zjedziemy drogą w dół w stronę małego jeziora Keutschacher See, by następnie wygodnymi drogami rowerowymi dotrzeć do Viktring na przedmieściach Klagenfurtu. Tutaj zobaczymy zabytkowe opactwo Cystersów z XII wieku. Stąd udamy się do centrum Klagenfurtu, stolicy Karyntii. Będzie okazja, aby zobaczyć najciekawsze obiekty w mieście: Alter Platz, Neuer Platz oraz katedrę św.Piotra i Pawła. Z miasta pojedziemy wzdłuż południowego brzegu Worthersee do małej miejscowości Maria Worth. Tu stoją dwa średniowieczne kościoły, do których z pewnością warto zajrzeć. W dalszej części dnia przejedziemy do Velden, gdzie znajduje się okazała rezydencja, niegdyś zamek, obecnie prywatny hotel. Stąd pojedziemy północnymi brzegami Worthersee. Trasę zakończymy w Portschach i udamy się do hotelu.

Dzień 3

Wodospad Savica – Ukanc – Jezioro Bohinj – Stara Fuzina – Bohinjska Bela – Jezioro Bled – Bodesce – Lipnica – Podnart,  około 58 km na rowerze.

Po śniadaniu przejedziemy tunelem pod pasmem Karawanków i pojedziemy w rejon Jeziora Bohinj. Przespacerujemy się do malowniczego Wodospadu Savica. Następnie wsiądziemy na rowery i pojedziemy wzdłuż brzegu Jeziora Bohinj wciśniętego pomiędzy strome zbocza Alp Julijskich. Potem wzdłuż doliny rzeki Sawa Bohinjka udamy się nad Jezioro Bled, prawdopodobnie najczęściej fotografowane w Słowenii; okrążymy je wzdłuż brzegu. Na środku jeziora znajduje się wyspa, z zabytkowym kościołem Wniebowzięcia NMP. Będzie czas aby zajrzeć do kościoła św.Marcina w miejscowości Bled oraz wejść stromymi zakosami na Zamek Bled. Po przerwie na zwiedzanie, pojedziemy równolegle do doliny Sawy aż do miejscowości Podnart, gdzie zakończymy naszą trasę i wrócimy do hotelu.

Dzień 4

Hauptspeicher Kolnbrein (1900m) – Maltatal – Gmund – Seebach – Millstatter See – Dobriach, około 56 km na rowerze.

Tego dnia czeka nas najbardziej wysokogórska trasa na tym wyjeździe. Autokar wywiezie nas do podnóży głównego grzbietu Wysokich Taurów, najwyższego pasma górskiego w Alpach Austriackich. Dojedziemy nad Zbiornik Koelnbrein położony na wysokości 1900m npm. Z tego miejsca rozpoczniemy nasz zjazd w dół Doliny Malta: początkowo autokarem, a następnie na rowerach. Po drodze zatrzymamy się na chwilę przy Wodospadzie Fallbach spadającym w hukiem ze stromego zbocza. Z tego miejsca pojedziemy do Gmund, miasteczka leżącego u zbiegu 2 rzek: Malta i Lieser. To tutaj złożono pierwszy na świecie samochód marki Porsche. Będzie okazja, aby odwiedzić prywatne muzeum Porsche, gdzie znajduje się kilka światowej sławy rarytasów motoryzacyjnych oraz przykłady pierwszych konstrukcji Porsche. Poza atrakcjami dla fanów 2 kółek, można tu zwiedzić zamek na wzgórzu oraz kościół parafialny, a także zabytkowe centrum. Dalej pojedziemy wzdłuż doliny rzeki Lieser aż do jeziora polodowcowego Millstatter See, malowniczo wciśniętego między pasma górskie. Przejedziemy jego południowymi brzegami aż do miejscowości Dobriach, gdzie zakończymy naszą trasę i wrócimy do hotelu.

Dzień 5

Villacher Alpenstrasse (1730m) – St.Georgen – Villach – Drau Radweg – Rosegg – Schloss Rosegg – Muhlbach – Langdorf – Maria Elend, około 62 km na rowerze.

Po śniadaniu wyjedziemy na sam koniec Villacher Alpenstrasse, widokowej trasy górskiej i rozpoczniemy nasz zjazd w dół w stronę Villach. Towarzyszyć nam będą widoki na dolinę rzeki Gail, Drawy oraz wysokie pasma alpejskie. Po zjechaniu na dół udamy się w kierunku koryta Drawy, wzdłuż którego będzie przebiegała dalsza część dzisiejszej trasy. Przejedziemy przez Villach i pojedziemy na wschód. Po drodze raz jeszcze przekroczymy Drawę, a naszą metą będzie miejscowość Maria Elend.

Dzień 6

Przełęcz Predel – dolina rzeki Socza – Ladra – Volarje – Gabrje – Zatolmin, około 67 km na rowerze

Tego dnia udamy się do Słowenii. Wyjedziemy na Przełęcz Predel, leżącą w Alpach Julijskich. Stąd ruszymy w dół na południe w kierunku doliny rzeki Socza, rwącej górskiej rzeki o turkusowym odcieniu. Po drodze dla chętnych wizyta przy Wodospadzie Kozjak, jednym z najbardziej malowniczych w kraju. Jadąc cały czas dnem doliny dotrzemy do miejscowości Zatolmin. Tutaj zakończymy naszą dzisiejszą jazdę i odwiedzimy wąwóz rzeki Tolminka z wąskimi przejściami, turkusową wodą i pionowymi skałami. Przejdziemy Diabelskim Mostem i zobaczymy Niedźwiedzią głowę. Z tego miejsca wrócimy na nocleg do Karyntii.

Dzień 7

Zamek Hochosterwitz – Zamek Niederosterwitz – St.Veit an der Glan – Glanegg – St.Martin – Maltschacher See – Feldkirchen – Ossiach, około 52 km na rowerze

Dziś poznamy ciekawe przykłady zabytków architektury Karyntii. Dzień zaczniemy od wizyty na Zamku Hochosterwitz, uważany za jeden z najbardziej imponujących średniowiecznych zamków w Austrii i leżący na prawie 200-metrowej skale. W tym miejscu rozpoczniemy naszą jazdę rowerową. Pojedziemy do miasteczka St.Veit z zabytkowym centralnym placem. Na uwagę zasługuje tu ratusz oraz dwie fontanny. Nieopodal znajduje się też (pomalowany w szalone wzory) Hotel Fuchs Palast. Stąd udamy się wzdłuż rzeki Glan i okolicznych wzgórz nad Maltschacher See, niewielki akwen. Po chwili odpoczynku pojedziemy do Feldkirchen, kolejnego ciekawego miasteczka na naszej trasie. Zatrzymamy się na zabytkowym placu w centrum. W okolicy warto odwiedzić kościół św.Michała. Dalej pojedziemy w stronę brzegów Ossiacher See i wprost do hotelu.

Dzień 8

Ossiach – Zamek Landskron – Wernberg – Damtschach – Sternberg – Lind – Faaker See – Maria Gail – Warmbad Villach, ok 45 km na rowerze

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy z naszego hotelu i pojedziemy wzdłuż brzegów Ossiacher See na zachód. Zdobędziemy niewysokie wzgórze, na którym mieszczą się ruiny Zamku Landskron z XIII wieku. Roztacza się z niego piękny widok na okoliczne doliny i grzbiety górskie. Jeśli czas pozwoli wjedziemy na taras widokowy. Kolejny naszym przystankiem będzie klasztor Wernberg. Z tego miejsca pojedziemy do Damtschach, gdzie znajdują się ruiny zamku oraz przyzamkowy kościół Jana Chrzciciela. Stąd podjedziemy na niedalekie wzgórze Sternberg, będące atrakcyjnym punktem widokowym na okolice. Stoi na nim ładny kościółek św. Jerzego. Następnie zjedziemy w dół doliny Drawy i pojedziemy w stronę Faaker See, malowniczego jeziora położonego u stóp Karawanków. Końcówka naszej trasy prowadzi przez Maria Gail na przedmieścia Villach. Dzień zakończymy na basenach termalnych w Villach. Po relaksie na termach zjemy obiadokolację i udamy się w drogę powrotną do Polski. Nocą przejedziemy przez Austrię i Czechy.

Dzień 9

Tego dnia w godzinach porannych dojedziemy do Krakowa i zakończymy nasz, pełen wrażeń, wyjazd.

 


 

 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach
 • Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu w formie bufetu
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy - po 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (20-25 EUR na osobę na dzień)
 • ​Kosztu uczestnictwa w programie 50 EUR (opłaty wjazdowe, zwyczajowe napiwki) oraz biletów wstępu (ok. 65 EUR)
 • ​Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN