Terminy i cena

 

13-23.04.2023 

ostatnie miejsca

Cena 3850zł

 

05-15.10.2023

brak miejsc

Cena 3970zł

 

12-22.10.2023 

Cena 3850zł

 

O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Trasy poprowadzone widokowymi drogami nad morzem

ü  Zabytkowe miasteczka z wąskimi brukowanymi uliczkami i zabytkami architektury

ü  Wysokie, monumentalne klify na Capo Caccia

ü  Castelsardo: kolorowe miasto z twierdzą na wzgórzu

ü  Piękne plaże z jasnym piaskiem i krystaliczną lazurową wodą

ü  Wspaniałe wybrzeże Costa Smeralda i jego wizytówka: wyspa La Maddalena

ü  Bosa: miasto garbarzy z kolorowymi domami

ü  Przejazd trasą dawnej linii kolejowej Monti – Tempio

ü  Bolonia, Piazza Maggiore i wspaniałe zabytki z epoki renesansu

 


 

 

Program:

 

Dzień 1

Wyjedziemy z Krakowa o 12:00 (możliwość dołączenia w Katowicach ok. 13:30) i nocą przejedziemy do Włoch.

Dzień 2

Rosignano Marittimo – Castelnuovo della Misericordia – Gabbro – Limoncino – Livorno = ok. 43 km na rowerze

Tego dnia rano dotrzemy do słonecznej Toskanii, która zapewne urzeknie nas swoimi krajobrazami. W miejscowości Rosignano Marittimo rozpoczniemy naszą trasę rowerową wiodącą przez senne miasteczka położone na wzgórzach, które oddzielają toskańskie wybrzeże od reszty prowincji. Krętą drogą i aleją cyprysową wyjedziemy na wzgórze, na którym leży miasteczko Rosignano Marittimo. Zatrzymamy się na chwilę w najwyższym punkcie w centrum miasteczka, skąd roztacza się ładny widok na okoliczne pagórki oraz Morze Liguryjskie widoczne w oddali. Poprzez ciasne, zabytkowe uliczki wyjedziemy poza tereny zabudowane. Drogami wijącymi się wśród pól i lasów pojedziemy w stronę Castelnuovo, gdzie w centrum miasta dominuje kościół św. Stefana. Kolejnym miasteczkiem na naszej trasie będzie, położone niedaleko Gabbro. Przy wjeździe do niego wita nas wysoka dzwonnica z zegarem przylegająca do kościoła św. Michała Archanioła. Po minięciu kilku wąskich uliczek, udamy się stąd w kierunku Livorno. Pokonamy nieco bardziej zalesione wzgórza, by następnie zjechać w dół w stronę Livorno, czyli jednego z największych miast portowych w Toskanii. W tym mieście, nazywanym Małą Wenecją, spędzimy późne popołudnie i wieczór. Na uwagę zasługują tu takie miejsca jak XIX wieczny plac Piazza della Repubblica, renesansowa katedra św. Franciszka, Fortezza Vecchia (stara forteca) z XI wieku leżąca nad samym brzegiem morza oraz nieco nowsza Fortezza Nuova otoczona szeroką fosą i kanałami. Warto przespacerować się wzdłuż ich brzegów lub odwiedzić Mercato Centrale, gwarne kryte targowisko. Po czasie wolnym i kolacji, zaokrętujemy się na prom, na którym spędzimy najbliższą noc i popłyniemy na Sardynię.

Dzień 3

Tempio Pausania – Passo del Limbara – Lago del Coghinas – Oschiri – Tula = ok. 53 km na rowerze

Po zejściu z promu pojedziemy w stronę ciekawego miasteczka Tempio Pausania. Zanim wyruszymy dalej na rowerach, zatrzymamy się na chwilę w samym Tempio, miasteczku zbudowanym z szarego granitu, gdzie życie towarzyskie skupia się w pobliżu Piazza Gallura, katedry św. Piotra apostoła oraz wzdłuż Via Roma, głównej uliczki na starym mieście. Po wyjeździe z Tempio, przetniemy górski masyw Monte Limbara, pokonując po drodze przełęcz o tej samej nazwie. Następnie malowniczą, krętą drogą zjedziemy w dół w kierunku Lago del Coghinas, jednego z największych zbiorników wodnych na Sardynii utworzonego na rzece o tej samej nazwie. Kolejnym miejscem, w którym się zatrzymamy będą przedmieścia Oschiri, gdzie znajduje się skalny ołtarz św.Stefana przy małym kościółku. Postaramy się do niego podejść. Następnie przejedziemy przez miasteczko Oschiri i jego wąskie uliczki, by następnie podążyć w stronę romańskiego kościoła Matki Boskiej, przy którym zatrzymamy się by zajrzeć do środka. W dalszej kolejności przejedziemy wąskim mostem nad boczną odnogą Lago del Coghinas i w końcu dotrzemy do miasteczka Tula, gdzie zakończymy naszą trasę rowerową i udamy się do hotelu na odpoczynek.

 

*Wersja lotnicza: Spotkanie w Olbii z Uczestnikami, którzy zdecydują się na przelot samolotem na Sardynię. Realizacja programu według opisu powyżej.

Dzień 4

Lu Bagnu – Porto Torres – Stintino – La Pelosa = ok. 66 km na rowerze

Tego dnia po śniadaniu wyruszymy z naszego hotelu na rowerach i udamy się na zachód, jadąc początkowo wzdłuż wybrzeża z widokiem na morskie fale rozbijające się o brzeg. Po pewnym czasie przejedziemy przez kompleks gęstych lasów sosnowych, które porastają tą część wybrzeża i dochodzą prawie do samej linii brzegowej. Poruszać się będziemy częściowo po wygodnych ścieżkach rowerowych. Wjedziemy do Porto Torres, jednego z największych miast portowych w północnej części Sardynii z wielką Wieżą Aragońską stojącą przy samym porcie. Po wyjeździe z Porto Torres będziemy jechać przez bezdroża, częściowo polnymi drogami. W końcu dotrzemy do Stintino, ostatniej miejscowości przed Capo Falcone, czyli najdalej na północny zachód wysuniętym przylądkiem wyspy. Po wjeździe do Stintino objedziemy niewielką marinę i podążając wokół najstarszej części miasteczka, udamy się jeszcze kilka kilometrów dalej w stronę plaży La Pelosa. Tu zakończymy naszą trasę rowerową i będziemy mieli czas wolny, aby się zrelaksować na jednej z najpiękniejszych plaż nie tylko na Sardynii, ale i w całych Włoszech. Lazur krystalicznie czystej wody przyjmuje niesamowitą barwę szczególnie w pełnym słońcu. Spacer po miękkim piasku i zanurzenie się w wodzie z tak pięknymi widokami w tle będzie idealnym ukoronowaniem tego dnia. Pod wieczór wrócimy do hotelu.

Dzień 5

Chiesa di Sant'Antonio – Uri – Stazione Mamuntanas – Sa Segada – Guardia Grande – Capo Caccia = ok. 66 km na rowerze

Dzisiaj pojedziemy autokarem nieco na południe. Po wypakowaniu rowerów i rozpoczęciu trasy rowerowej, zatrzymamy się na moment przy stojącym w szczerym polu romańskim kościółku św. Antoniego. Zjedziemy następnie na dno Valle dei Giunchi, doliny utworzonej przez rzekę Riu Mannu. Pojedziemy jej płaskim dnem w otoczeniu malowniczych zielonych wzgórz. Następnie wyjedziemy na rozległy płaskowyż, oferujący rozległe widoki na całą okolicę. Wąskimi dróżkami wśród gajów oliwnych podążymy w stronę Lago del Cuga, zbiornika utworzonego na rzece o tej samej nazwie. W dalszym etapie dzisiejszej trasy przemieszczać się będziemy wzdłuż terenów nizinnych, mijając gdzieniegdzie pojedyncze domostwa. Okrążymy górujący nad okolicą masyw Monte Doglia i udamy się w stronę rozległej zatoki Baia di Porto Conte. Na ostatnim etapie dzisiejszej trasy jechać będziemy wzdłuż brzegów wspomnianej zatoki. Po pewnym czasie dotrzemy na Capo Caccia, skalisty przylądek, gdzie zakończymy naszą trasę. Znajduje się tu jeden z najbardziej spektakularnych klifów na Sardynii. Wysoki na ponad 100 metrów opada pionowo ku morskiej kipieli. Na uwagę zasługuje także leżąca naprzeciwko Isola Foradada, mała skalista wyspa, wynurzająca się pionowo z morza. Zamieszkuje ją kolonia mew, a u jej podnóża znajduje się jaskinia, Grotta dei Palombi (wydrążona na przestrzał przez morskie fale). Capo Caccia przez wiele osób jest uważany za jeden z najlepszych punktów do obserwacji zachodu słońca. Wieczorem powrót do hotelu.

Dzień 6

Piazzola Panoramica Su Palau – Roccia dell’Orso – Palau – Isola Maddalena – Isola Caprera – Palau = ok. 49 km na rowerze

Rano po śniadaniu pojedziemy w stronę Palau. Na punkcie widokowym wypakujemy nasze rowery. Z tego miejsca rozpościera się fantastyczny widok na cały archipelag La Maddalena. Nieco bardziej w oddali widać także francuską Korsykę. Stąd udamy się już rowerami w stronę Roccia dell’Orso. Jest to skała wyrzeźbiona przez erozję, która kształtem przypomina wielkiego niedźwiedzia. Jest to jednocześnie miejsce, z którego podziwiać można szeroką panoramę na zatokę, w której leży Palau oraz okoliczne wyspy. Po chwili zjedziemy do Palau, by promem pokonać wąską cieśninę i w mgnieniu oka znaleźć się na wyspie La Maddalena, największej w całym rajskim archipelagu. Większość dnia spędzimy tutaj oraz na sąsiedniej wyspie Caprera. Po zejściu z promu opuścimy miasto portowe i podążymy w stronę grobli, która łączy dwie wspomniane wyspy. Przejedziemy nią na wyspę Caprera i wyjedziemy na grzbiet, biegnący zachodnim brzegiem wyspy. Nie jest on wysoki, lecz na tyle wyniosły, by móc z niego podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne wyspy, turkusowe zatoczki oraz półwyspy. Czeka nas zatem bardzo malowniczy odcinek trasy. Kolejnym postojem będzie dawny fort, Batteria Arbuticci, z którego także roztacza się świetny widok, szczególnie na lazurową cieśninę pomiędzy obydwiema odwiedzanymi w dziś wyspami. Następnie zjedziemy w dół wprost na plażę Cala Garibaldi, gdzie czeka nas chwila relaksu w lazurowej zatoce. W dalszej kolejności wrócimy na wyspą La Maddalena, którą objedziemy odwrotnie do  ruchu wskazówek zegara. Towarzyszyć nam będą wciąż niepowtarzalne krajobrazy morskich krystalicznych zatok, okoliczne wysepki oraz skaliste wybrzeże. Po drodze zajrzymy jeszcze na mały skalisty cypelek z malowniczą kapliczką leżącą nad samym morzem wśród skał. Ostatnim naszym przystankiem będzie Spiaggia di Punta Tegge, plaża leżąca na małym cyplu, na której zatrzymamy się na kilka chwil. Potem wrócimy promem do Palau, skąd autokarem wrócimy do hotelu.

Dzień 7

Lu Bagnu – Castelsardo – Roccia dell'Elefante – Sedini – Bulzi – Perfugas – Castello Doria – Viddalba – Spiaggia Li Junchi = ok. 59 km na rowerze

Kolejna trasa, którą rozpoczniemy sprzed naszego hotelu. Na początek udamy się rowerami do leżącego nieopodal Castelsardo: jednego z najciekawszych architektonicznie miast na Sardynii. Zajrzymy na wzgórze, na którym leży jego zabytkowa część otoczona murami obronnymi. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim konkatedra św. Antoniego, kościół Matki Boskiej Łaskawej oraz Castello dei Doria, zamek z XIII wieku. Atrakcje te są połączone ze sobą labiryntem ciasnych uliczek. Z Castelsardo pojedziemy w stronę Roccia dell'Elefante, skały do złudzenia przypominającej słonia z opuszczoną trąbą. Stąd podążymy drogą oferującą ładne widoki na okoliczne równiny, wzgórza oraz sardyńskie wybrzeże. Po pewnym czasie dojedziemy do Sedini, małego miasteczka leżącego na skraju skalnego urwiska. Wąskimi uliczkami przejedziemy przez jego najstarszą część, po czym zjedziemy w dół w stronę Perfugas. Następnie podążymy w kierunku zbiornika wodnego Lago di Casteldoria. W tym rejonie odwiedzimy Castello Doria, samotną wieżę obronną leżącą wysoko ponad doliną rzeki Coghinas. Jest to jeden z bardziej popularnych punktów widokowych w okolicy. Z tego miejsca zjedziemy w dół i wzdłuż obszarów nizinnych skierujemy się w stronę Spiaggia Li Junchi: plaży, na której zakończymy dzisiejszą trasę rowerową. Po chwili odpoczynku na plaży, wrócimy do naszego hotelu.

Dzień 8

Suni – Bosa – Alghero = ok. 55 km na rowerze

Dzisiaj udamy się nieco dalej na południowy wschód. Po przygotowaniu naszych rowerów do jazdy, zjedziemy w dół w stronę malowniczo położonej miejscowości Bosa. Po drodze zatrzymamy się na punkcie widokowym, z którego roztacza się świetny widok na miejscowość Bosa, jej kolorowe, niczym przylepione do zbocza, kamienice oraz górujący nad miastem średniowieczny zamek Malaspina. Następnie przejedziemy przez Ponte Vecchio (stary most) i wjedziemy na wąskie zabytkowe uliczki miasteczka. Czas wolny na samodzielne zwiedzania Bosy. Chętni będą mogli zajrzeć do Muzeum Garbarstwa, z którego miasto było znane w przeszłości. Na uwagę zasługuje także katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, Corso Vittorio Emanuele II (główny deptak starego miasta) i przede wszystkim zamek Malaspina z kościółkiem Nostra Signora de Sos Regnos Altos. Po wyjeździe z Bosy aż do samego Alghero pojedziemy bardzo widokową drogą wzdłuż wybrzeża, jedną z najładniejszych na zachodnim wybrzeżu Sardynii. Początkowo czeka nas podjazd, podczas którego można podziwiać widoki na otwarte morze po jednej stronie i wzgórza pokryte bujną roślinnością po drugiej. Od tej chwili aż do miasta Alghero czekają nas piękne nadmorskie krajobrazy. Droga wije się miejscami, co rusz przecina boczne dolinki opadające do morza, trawersuje strome stoki i przechodzi u podnóża pionowych urwisk. W końcu dojedziemy do Alghero, jednego z największych miast Sardynii i po krótkiej chwili znajdziemy się w samym jego centrum. Dominują tu zabytkowe kamienice i brukowane wąskie uliczki. Cała starówka otoczona jest wieżami obronnymi. W ścisłym centrum warto zwrócić uwagę na katedrę NMP oraz kościoły św. Franciszka i św. Michała. Będziemy mieli czas wolny na zwiedzanie Alghero, a potem udamy się w drogę powrotną do hotelu.

Dzień 9

Calangianus – Enas – Loiri – Trudda – Vaccileddi – Capo Coda Cavallo = ok. 64 km na rowerze

Tego dnia pojedziemy w stronę Calangianus. Z okolic tego miasteczka rozpoczniemy naszą trasę rowerową, która początkowo prowadzić będzie wzdłuż dawnej linii kolejowej łączącej niegdyś miejscowości Monti i Tempio. Połączenie to zostało zawieszone pod koniec lat 50’ dwudziestego wieku. Na próżno szukać w tym miejscu torów kolejowych. Zostały one dawno rozebrane, a w ich miejsce pojawił się wygodny utwardzony trakt, który pełni rolę wygodnej ścieżki rowerowej, łagodnie trawersującej stoki okolicznych pasm górskich. W sumie odcinek po trasie dawnej kolei liczy sobie ok. 18 km. W dalszej kolejności podążać będziemy wśród zaokrąglonych wzgórz porośniętych gęstą roślinnością śródziemnomorską. Mijać będziemy także niewielkie wioski i miasteczka. Im bliżej mety, tym teren będzie się robił coraz bardziej płaski. W końcu dotrzemy na przylądek Capo Coda Cavallo, jeden z najbardziej malowniczych zakątków północnej części Sardynii. U jego brzegów znajduje się wiele zatok, w których znaleźć można idylliczne plaże z miękkim, jasnym piaskiem i krystalicznie czystą, lazurową wodą. Idealne miejsce na zakończenie trasy rowerowej dające możliwość zanurzenia się w morzu po wysiłku. Nasza meta znajduje się na plaży Cala Suaraccia. Osoby chętne będą mogły podjechać 2 km dalej w stronę punktu widokowego na plażę Cala Coda Cavallo. Będziemy podziwiać widoki na piękną wyspę Tavolara z jej pionowymi, skalnymi urwiskami. Po odpoczynku na plaży, pojedziemy do Olbii, gdzie będziemy mogli zjeść kolację. Późnym wieczorem zaokrętujemy się na prom i popłyniemy w stronę Livorno. Nocleg na promie.

 

*Wersja lotnicza: Uczestnicy, którzy decydują się na powrót samolotem pozostają w Olbii i spędzają noc w hotelu.

Dzień 10

Madonna dei Fornelli – La Villa – Monzuno – Badolo – Santuario Madonna di San Luca – Bolonia = ok. 54 km na rowerze

Po dotarciu na stały ląd pojedziemy z Livorno w stronę Apeninów, drugiego co do wysokości łańcucha górskiego Włoch. Naszą trasę rowerową rozpoczniemy w okolicy miasteczka Madonna dei Fornelli, leżącego w prowincji Emilia Romania. Początkowo czekają nas odcinki po częściowo zalesionych drogach oferujące widoki na wysokie, strome grzebiety północnego skłonu Apeninów. Miniemy kilka małych osad przylepionych do stromych stoków, takich jak La Villa czy Trasasso. Im bardziej będziemy się zbliżać do Bolonii, tym otaczające nas wzgórza i wierzchołki będą coraz łagodniejsze; lasy zaczną sukcesywnie ustępować miejsca łąkom i polom uprawnym. W krajobrazie będą się gdzieniegdzie pojawiały smukłe cyprysy charakterystyczne nie tylko dla Toskanii. Na ostatnim etapie naszej trasy rowerowej dotrzemy do Santuario Madonna di San Luca, bazyliki będącej jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Emilia Romania. Przy okazji zajrzymy do środka tej bogato zdobionej, barokowej świątyni. Następnie czeka nas już tylko zjazd do Bolonii wzdłuż podcieni i arkad, które prowadzą od sanktuarium aż na sam dół i kończą się rokokową bramą Arco del Meloncello. Nim się obejrzymy, będziemy już na ulicach Bolonii i podążymy nimi aż do samego centrum na Piazza Maggiore, główny plac miasta. Po zakończeniu trasy rowerowej będziemy mieli czas wolny na samodzielne zwiedzanie Bolonii. Warto zwrócić uwagę na bazylikę św. Petroniusza, katedrę św. Piotra oraz renesansowe pałace (Palazzo del Podesta, Palazzo Re Enzo). Chętni będą mogli także skorzystać z term zlokalizowanych w samym centrum, które oprócz basenów oferują także saunę i inne usługi wellness. Po kolacji wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 11

We wczesnych godzinach popołudniowych powrócimy do Krakowa (możliwość odłączenia w Katowicach), zakończenie imprezy.

 


 

 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • ​​Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Transport promem Livorno - Olbia - Livorno (kabiny 4-osobowe z łazienką)
 • ​Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu
 • ​Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu
 • ​​Opiekę polskiego przewodnika
 • ​Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy - po 10 PLN
 • ​Podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (15-20 EUR/dzień)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (opłaty wjazdowe, prom na La Maddalena, zwyczajowe napiwki) - ok. 30 EUR
 • Indywidualnych biletów wstępu do zwiedzanych obiektów - ok 30 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (300 PLN)
 • Biletu lotniczego oraz dodatkowych noclegów na Sardynii (*wersja lotnicza)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

 

*Wersja lotnicza: istnieje możliwość przelotu samolotem na Sardynię. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem i informację o zainteresowaniu taką opcją nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia. Cena 3450 PLN. Cena nie obejmuje biletu lotniczego oraz dodatkowych noclegów na Sardynii.

 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1000 PLN