O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

ü  Leśne bezdroża rezerwatu Kokořínsko oraz Diabelskie Głowy

ü  Zamki nad Łabą: Děčín i potężna twierdza Königstein

ü  Skalno leśny przełom Łaby przez pasmo Rudaw

ü  Góry Żytawskie i trasa rowerowa wzdłuż Nysy Łużyckiej

ü  Miśnia: muzeum porcelany i wzgórze zamkowe

ü  Winnice w dolinie Łaby w pobliżu Radebeul

ü  Zamek na wodzie w Moritzburg

ü  Starówka w Dreźnie 

ü  Fantastyczne formacje skalne w Szwajcarii Saksońskiej

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjazd z Warszawy około 9:00 (możliwość dołączenia w Łodzi i Wrocławiu). Przejazd do miasta Teplice na pograniczu czesko-niemieckim. Zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg w hotelu w Teplicach.

Dzień 2

Dobřeň – Želízy – Roudnice nad Labem – Terezin – Litoměřice = ok. 57 km na rowerze.


Początek dzisiejszej trasy rowerowej będzie wiódł przez zalesione, malownicze doliny rezerwatu Kokořínsko. Leśne, malownicze drogi wyprowadzą nas do miejscowości Želízy, gdzie podziwiać można skalne rzeźby zwane Diabelskimi Głowami (Čertovy hlavy). Po krótkim postoju, udamy się w stronę doliny Łaby i dalej wzdłuż koryta tej rzeki do miejscowości Roudnice, gdzie znajduje się barokowy pałac. Przyjrzymy mu się z bliska. Kolejnym miejscem postoju będzie Terezin. W czasie II wojny światowej w tutejszej twierdzy, założono obóz koncentracyjny. Trasę rowerową zakończymy w Litomierzycach (Litoměřice), gdzie zobaczymy barokową katedrę św. Stefana oraz zabytkowy rynek z ładnymi kamieniczkami i ratuszem. Pod wieczór wrócimy na nocleg do hotelu w Teplicach.

 

Dzień 3

Brna – Ústí nad Labem – Děčín – Dolní Žleb – Königstein = ok. 59 km na rowerze.

Jazdę na rowerach rozpoczniemy dziś stosunkowo niedaleko naszego hotelu i praktycznie cała trasa będzie wiodła dnem doliny Łaby, jednej z najdłuższych rzeki Europy. Miniemy Uście nad Łabą i kierując się cały czas z biegiem rzeki, dotrzemy do miasteczka Děčín. Tutaj na wysokiej skale ujrzeć można wielki zamek z XVI wieku. Zajrzymy na jego dziedziniec. Stąd pojedziemy dalej wzdłuż Łaby, jej lewym brzegiem. Zaraz za Děčínem rozpoczyna się malowniczy, skalisty przełom Łaby przez pasmo górskie Rudaw. Przez dłuższy odcinek będą nam towarzyszyły bardzo ładne krajobrazy. Po pewnym czasie wjedziemy na teren Niemiec i jadąc cały czas wzdłuż rzeki, dotrzemy do miejscowości Königstein. W tym miejscu na wielkiej skale, górującej nad całą doliną Łaby, mieści się twierdza Königstein. Chętni będą mogli wejść do środka. Powrót na nocleg do hotelu w Teplicach.

 

Dzień 4

Olbersdorf – Zittau – Kloster St. Marienthal – Görlitz = ok. 55 km na rowerze.

Tego dnia czeka nas trasa, która przez większość dystansu prowadzi wzdłuż granicy niemiecko-polskiej. Rozpoczniemy ją w małym miasteczku Olbersdorf leżącym u podnóża Gór Żytawskich. Pasmo to znane jest z zalesionych grzbietów z wystającymi ostańcami skalnymi podobnymi do tych, jakie występują w Górach Stołowych. Zjedziemy w stronę doliny Nysy Łużyckiej, gdzie mieści się trójstyk granic Niemiec, Polski i Czech. Po chwili wjedziemy do ścisłego centrum miasteczka Zittau (Żytawa), aby przyjrzeć się z bliska jego renesansowym kamieniczkom. Z Zittau pojedziemy dalej na północ wzdłuż Nysy Łużyckiej, która w tym miejscu stanowi granicę niemiecko-polską. Pod drodze zatrzymamy się przy żeńskim klasztorze Sankt Marienthal, który powstał nad samą rzeką w XIII wieku. W dalszej części dnia udamy się w stronę Görlitz, gdzie zakończymy dzisiejszą trasę rowerową. W tym mieście będziemy mieli okazję pospacerować po starówce, na terenie której warto zwrócić uwagę na dwa place miejskie, wieżę ratuszową i kościół Trójcy Świętej. Wieczorem powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 5

Klinovec – Měděnec – Klášterec nad Ohří – Kadaň – Žatec = ok. 66 km na rowerze.

Tego dnia rozpoczniemy naszą trasę rowerową na szczycie Klinowca (1244m), najwyższego wzniesienia Rudaw: pasma górskiego ciągnącego się wzdłuż granicy czesko-niemieckiej. Z tego miejsca zjedziemy, częściowo zalesionym grzbietem górskim, do miasteczka Klášterec nad Ohří, gdzie zobaczymy niewielki pałac ulokowany w ładnym parku. Następnie pojedziemy wzdłuż rzeki Ohrza do miasta Kadaň, gdzie będziemy mogli podziwiać XV wieczny klasztor Franciszkanów oraz barokowy kościół Świętego Krzyża na placu miejskim. Dzisiejszą trasę rowerowa zakończymy w Žatecu, którego starówka leży na niewielkim wzgórzu ponad korytem rzeki. Na uwagę zasługuje tam wydłużony plac miejski z barokowym ratuszem. Stąd wrócimy na nocleg do hotelu w Teplicach.

Dzień 6

Meissen – Radebeul – Moritzburg – Medingen – Radeburger Stausee = ok. 57 km na rowerze.

Z samego rana po śniadaniu pojedziemy do Meissen (Miśnia), gdzie wypakujemy rowery i na początek odwiedzimy słynne muzeum porcelany miśnieńskiej, którego historia sięga przełomu XVII i XVIII wieku. Po wyjściu z muzeum udamy się na rowerach do ścisłego centrum Miśni, gdzie zatrzymamy się na chwilę. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim wzgórze zamkowe z katedrą z XIII wieku i zamkiem Albrechtsburg z XV wieku. Na głównym placu miejskim stoi także ratusz z XV wieku. Następnie pojedziemy wzdłuż rzeki Łaby do Radebeul i zatrzymamy się przy malowniczej winnicy otaczającej zamek Wackerbarth. Przez okoliczne wzgórza przebiega Saksoński Szlak Wina. Wejdziemy na jedno z nich by podziwiać widoki na okoliczne winnice i dolinę Łaby. Ostatnią atrakcją architektoniczną dzisiejszego dnia będzie, położony na wodzie pałac Moritzburg z XVI wieku. Jest on jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Saksonii. Zatrzymamy się przy nim. Stąd udamy się przez lasy i pola nad zalew Radeburg, gdzie zakończymy trasę rowerową. Wieczorem wrócimy do hotelu w Teplicach.

Dzień 7

Radeberg – Dresden – Pirna – Rathen (Basteibrücke) = ok. 58 km na rowerze.

Rano pojedziemy do Radeberg, gdzie po wypakowaniu rowerów rozpoczniemy ostatnią trasę rowerową. Opuszczając miasteczko, miniemy zamek Klippenstein. Jadąc przez wielki kompleks leśny Dresdner Heide, dotrzemy na rowerach na drezdeńską starówkę, gdzie zatrzymamy się, aby we własnym zakresie poznać zabytki stolicy Saksonii: przede wszystkim kościół Marii Panny, malowidło „Orszak książęcy”, katedrę Świętej Trójcy oraz późnobarokowy zespół architektoniczny Zwinger. Wyjeżdżając z Drezna i podążając wzdłuż brzegów Łaby, na przeciwległym brzegu rzeki ujrzeć będziemy mogli trzy pałace sąsiadujące ze sobą: Albrechtsberg, Lingner, Eckberg. W ostatnim z nich funkcjonuje hotel. Ścieżką rowerową pojedziemy dalej wzdłuż doliny Łaby. Jeśli czas pozwoli, zatrzymamy się na krótka chwilę w miasteczku Pirna z zabytkową starówką. Meta dzisiejszej trasy rowerowej znajduje się przy jednej z najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznej Saksonii - Basteigebiet. To formacja skalna będąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Znajduje się tu kamienny most pomiędzy fantastycznymi ostańcami skalnymi i liczne punkty widokowe oferujące widoki z baszt górujących prawie 200 m ponad taflą rzeki Łaby. Tym pięknym krajobrazowym akcentem zakończymy poznawanie Saksonii z perspektywy siodełka rowerowego i na wieczór wrócimy na nocleg do hotelu.

Dzień 8

Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną do Polski. Po drodze zatrzymamy się we Wrocławiu i Łodzi. Późnym popołudniem dotrzemy do Warszawy i zakończymy nasz wyjazd.

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy)
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na TFG i TFP - po 2 PLN
 • Podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (równowartość ok 20-25 EUR os/dzień)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty wjazdowe, podatki miejskie, zwyczajowe napiwki) - ok. 50 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
 • dopłaty do transportu roweru elektrycznego 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.