O wyprawie

 

  Dlaczego warto? 

 

ü  Perły architektoniczne regionu: Avignon, Orange i Pont-du-Gard

ü  Romantyczne miasta: Arles i Aix-en-Provence

ü  Niezwykła przyroda i krajobrazy rezerwatu Camargue

ü  Średniowieczne wioski i miasteczka z zamkami, uznane za najpiękniejsze we Francji

ü  Malownicze górskie masywy oraz Mont Ventoux i Mont Sainte-Victoire w tle

ü  Miejsca związane z Van Goghiem, Picassem, Cézanne'em i impresjonistami

ü  Słynne na całą Europę regiony winiarskie

 


 

Program:

Dzień 1-2

Wyjazd z Warszawy o godz. 13.30 (z parkingu przy Placu Defilad obok Pałacu Nauki i Kultury). Możliwość dołączenia do grupy we Wrocławiu ok. godz. 18.45.

Całodzienny przejazd przez Niemcy i Francję. Przyjazd ok. 16.00 do naszej bazy w Paradou, gdzie będziemy nocować przez cały wyjazd. Zakwaterowanie i odpoczynek w ośrodku.

Dzień 3

Orange (autobusem) - Châteauneuf-du-Pape - Avignon - Saint-Rémy-de-Provence - Les Baux-de-Provence - Paradou - ok. 58 km na rowerze

Na początek dzisiejszego dnia pojedziemy autobusem do Orange. To starożytne miasto słynie ze swych ruin rzymskich ruin wpisanych na listę UNESCO, m. in. z jednego z najbardziej imponujących teatrów byłego Imperium. Po ich zwiedzeniu przejedziemy do Châteauneuf-du-Pape, „Nowego Zamku Papieża”. Przebywał tutaj Jan XXII, którego zachwyciły krzepkie miejscowe wina. Do dzisiaj te usiane winnicami okolice słyną ze znakomitych trunków. Tam wsiądziemy na rowery i udamy się do  Avignon, słynnego z dawnej siedziby papieży oraz opiewanego w piosenkach mostu. Następnie udamy się w okolice Saint-Rémy-de-Provence, gdzie u stóp niewielkich gór Alpilles zobaczyć można wspaniale zachowane ruiny starożytnego miasta Glanum. Znajduje się tu też dawny klasztor św. Pawła, swego czasu przekształcony w szpital psychiatryczny, w którym na własne życzenie przebywał Van Gogh i gdzie powstała seria słynnych obrazów inspirowanych tym miejscem. Następnie popedałujemy do spektakularnie położonej miejscowości Les Baux-de-Provence, oficjalnie uznanej za jedną z najpiękniejszych we Francji, a na koniec do naszej bazy w Paradou.

Dzień 4

Paradou - Montmajour - Arles - Beaucaire - Pont-du-Gard - ok. 58 km na rowerze

O poranku wyruszymy na rowerach w kierunku Arles. Ta pełna starożytności miejscowość, zwana „małym prowansalskim Rzymem”, została unieśmiertelniona dzięki dziełom między innymi Van Gogha, których stworzył on w tych okolicach ponad trzysta. Po drodze zobaczymy opactwo Montmajour, kolejne miejsce, które często malował urzeczony Van Gogh. Po krótkich odwiedzinach w tych miejscach pojedziemy w górę Rodanu do miejsca, gdzie na przeciwległych brzegach rozsiadły się dwa średniowieczne miasta ze swoimi zamkami – Beaucaire i Tarascon. Następnie dotrzemy do rzeki Gard, nad którą starożytni mieszkańcy regionu wznieśli sławny Pont-du-Gard. Ten najwyższy i jeden z najlepiej zachowanych na świecie rzymskich mostów-akweduktów wzniesiono bez użycia zaprawy. Po obejrzeniu imponujących łuków wrócimy autobusem do naszego ośrodka.

Dzień 5

Le Barroux - Crestet - Vaison-la-Romaine - Séguret - Beaumes-de-Venise – ok. 54 km na rowerze

Dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w Le Barroux, miasteczku, nad którym góruje okazały zamek. Będzie ona wiodła niemal dookoła małego, lecz efektownie uformowanego pasma górskiego Dentelles de Montmirail.  Zajrzymy do wioseczki Crestet z kolejnym zamkiem, a także do Vaison-la-Romaine z piękną starówką. Przejedziemy przez kolejne urokliwe miejscowości z widokiem na góry, Séguret i Sablet, aby dotrzeć do miasteczek słynnych na cały kraj ze swoich win, a mianowicie Gigondas i Beaumes-de-Venise. Z tego ostatniego powrócimy do hotelu autobusem.

Dzień 6

Plage de Piémanson - Salin de Giraud - Saintes-Maries-de-la-Mer ok. 64 km na rowerze  (możliwość przedłużenia o 18 km do Domaine de Méjanes)

Rano udamy się autobusem na sam południowy skrawek Prowansji, do plaży Piémanson w niezwykłym regionie Camargue, uznanym za rezerwat biosfery UNESCO. Stamtąd wyruszymy na rowerze wzdłuż tradycyjnych panwi solnych, źródło utrzymania pobliskiego miasteczka Salin de Giraud. Stamtąd wyruszymy do ścisłego rezerwatu Camargue, gdzie wśród mokradeł często brodzą flamingi. Po drodze miniemy stare rancza, gdzie tutejsi kowboje, zwani gardiens, hodują słynne białe konie i czarne byki. Zatrzymamy się w urokliwym miasteczku Saintes-Maries-de-la-Mer, będącym zarazem kurortem i miejscem pielgrzymek Romów, a chętni przedłużą swój przejazd na rowerze do farmy Domaine de Méjanes. Stamtąd wrócimy na nocleg do hotelu.

Dzień 7

Mont Ventoux – Aurel - Sault – Villes-sur-Auzon – ok. 57 km na rowerze

Choć „Gigant Prowansji”, czyli Mont Ventoux, będzie ukazywać się naszym oczom także w inne dni, dziś będziemy mieli okazję przyjrzeć mu się z bliska. Swego czasu wspiął  się na niego Petrarka by podziwiać widoki okolicy, dziś wspinają się na niego kolarze podczas Tour de France. My zaś na naszych rowerach będziemy się poruszać głównie w dół. Zjedziemy w okolice miejscowości Aurel i Sault, by przejechać się wśród równo nasadzonych na polach rzędach lawendy. Następnie przejedziemy przez niezwykle wyrzeźbiony skalny wąwóz Gorges de la Nesque do miejscowości Villes-sur-Auzon, a stamtąd do stóp wzgórza, na którym leży Venasque, jedno z najpiękniejszych miasteczek Francji. Stamtąd wrócimy autobusem na nocleg.

Dzień 8

Roussillon - Gordes – Oppède-le-Vieux – Lacoste - Bonnieux – ok. 45 km na rowerze

Na początek dzisiejszego dnia udamy się do miasteczka w kolorze ochry – Roussillon, położonego ponad fantastycznie malowniczym wąwozem o tej samej barwie. Stamtąd popedałujemy do Gordes, przyczepionej do zbocza wzgórza kamiennej miejscowości. Następnie mijając ruiny zamków i opactw przejedziemy przez ciąg typowych prowansalskich wioseczek, rozsławionych przez pisarzy takich jak Peter Mayle. Znajdują się one w rezerwacie Luberon u stóp niewysokiego masywu o tej samej nazwie. Na wieczór wrócimy do naszego ośrodka autobusem.

Dzień 9

Barrage de Bimont – Vauvenargues – Puyloubier – Le Tholonet – ok. 45 km na rowerze

Nasza dzisiejsza trasa poprowadzi nas dookoła góry, która przez wieki inspirowała artystów. Mont Sainte-Victoire, nazwana tak na cześć zwyciężenia w tej okolicy przez rzymskie legiony teutońskich plemion, to malownicza formacja wapienna, która kryje sporo niespodzianek. My wyruszymy na rowerach spod niewielkiego zbiornika wodnego, Lac Bimont, wzdłuż jej północnej strony. Miniemy Vauvenargues, gdzie w kupionym przez siebie zamku mieszkał i tworzył, a także został pochowany sam Picasso. Następnie przejedziemy u stóp południowego zbocza do wioski Le Tholonet, gdzie rozpoczyna się Szlak Cézanne'a, jedyna we Francji droga mająca status Pomnika Historii. Te piękne okolice wraz z majestatyczną górą wielokrotnie uwieczniał na swych płótnach Paul Cézanne, który pochodził z pobliskiego Aix-en-Provence. W rodzinnym miasteczku wielkiego malarza, często porównywanego do Paryża, spędzimy resztę popołudnia. Na nocleg wrócimy do naszej bazy.

Dzień 10

Po śniadaniu przyjdzie czas pożegnać się z pięknym południem Francji i udać się autobusem w drogę powrotną do Polski. Nocleg w drodze.

Dzień 11

Przyjazd do Warszawy około południa. Możliwość odłączenia się we Wrocławiu i okolicach Łodzi.

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy), możliwość dołączenia we Wrocławiu
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 8 noclegów w apartamentach wakacyjnych (w każdym domku pokoje 2-osobowe)
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki na TFG i TFP - po 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia ok. 15-25 EUR/dzień
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty klimatyczne, zwyczajowe napiwki) - ok. 50-70EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (300 PLN)
 • dopłaty do transportu roweru elektrycznego 200 PLN, ilość miejsc ograniczona 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.