O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Starówka w Bergen – Bryggen, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując wzdłuż starych, wąskich uliczek nabrzeża można podziwiać unikalną, drewnianą architekturę w większości pochodzą z XV oraz XVI wieku.  Godnym uwagi jest również kamienny kościół św. Marii, pochodzący z XII wieku.

ü  Rejs po Sognefjord – najdłuższym fiordzie na świecie. Uznawany jest on za jeden z najpiękniejszych, najbardziej tajemniczych oraz zadziwiających cudów przyrody.

ü  Trasa Rallarvegen – to malowniczy szlak rowerowy, który ma w sobie wszystko, od zróżnicowanych tras z długimi zjazdami, aż po urzekające krajobrazy przepełnione górskimi szczytami, rwącymi potokami, czy szumiącymi wodospadami. 

 


 

Program:

Dzień 1

Bergen Lotnisko – Camping - ok. 15 km na rowerze

Przelot Warszawa – Bergen (możliwość przelotu również z Katowic-Pyrzowic oraz innych miast, osoby zainteresowane przelotem z innego miast niż Warszawa prosimy o kontakt w sprawie szczegółów nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia). Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku w Bergen i przejazd rowerami na kemping.

Dzień 2

Haugastøl – Finse - ok. 38 km na rowerze


Przejazd do Haugastøl. Tam wsiadamy na rowery i ruszamy trasą Rallarvegen do Finse. Nocleg w schronisku, pokoje wieloosobowe. Wieczorem możliwy spacer pod lodowiec Hardangerjøkulen.

Dzień 3

Finse – Hallingsheid – Flam - ok. 53 km na rowerze

Dziś szczególnie piękny krajobrazowo odcinek. Trasa biegnie prawie cały czas z górki, wzdłuż ciekawej kolejki Flamsbana. Po zjechaniu do Flam podziwiamy lokalne krajobrazy. Stąd już tylko kilka kilometrów do miejsca naszego noclegu.

Dzień 4

Gudvangen – Stalheimskleiva – Myrkdalen - ok. 32 km na rowerze

Rano wsiadamy na prom i podziwiamy widoki płynąc po Sognefjordzie do Gudvangen. Następnie rozpoczniemy dzień od kilku kilometrów płaskiej drogi biegnącej wzdłuż rzeki. Tuż za wodospadami odbijemy na drogę Stalheimskleiva. To najstromsza droga asfaltowa północnej Europy. Na szczęście liczy ona zaledwie kilka kilometrów, a widoki z góry zapierają dech w piersiach. Po krótkim odpoczynku na kawę i zdjęcia ruszamy dalej na nasz kemping w Myrkdalen.

Dzień 5

Myrkdalen – Voss – Evanger – Mestad - ok. 61 km na rowerze 

Opuszczamy już wysokie góry, a trasa co raz bardziej się wypłaszcza, tylko gdzieniegdzie łagodnie falując. Pierwszą atrakcją po drodze będzie olbrzymi wodospad Tvindefossen. Przerwę przedpołudniową na kawę spędzimy w Voss. Jest to największe, nie licząc Bergen, miasto na naszej trasie, choć liczy zaledwie 13 tys. mieszkańców. Następnie trasą wzdłuż jeziora Vangsvatnet udamy się do Evanger, skąd już tylko kilka kilometrów do naszego kempingu w Mestad.

Dzień 6

Mestad – Eksingedalen – Stamnes – Dale oraz Arna – Camping - ok. 78 km na rowerze

By ominąć ruchliwe drogi oraz długie tunele, odbijamy na północ, cały dzień jadąc oznakowanym szlakiem rowerowym. Etap ten, choć wyjątkowo długi, nie jest zbyt trudny. Jedynie na początku dnia czeka nas podjazd o różnicy wysokości ok. 600 m, jednak każdy, kto nie czuje się na siłach, będzie mógł skorzystać z podwózki. Następnie czeka nas 40 km zjazdu i ostatnie 20 km po delikatnie pofałdowanym terenie do Dale. Tam wsiadamy w pociąg by po 45 min dotrzeć nim do Arna. Z Arna, na rowerach, jedziemy na znany już nam kemping.

Dzień 7

Camping – Bergen – Camping - ok. 30 km na rowerze

Ostatni dzień pobytu spędzimy na zwiedzaniu Bergen – drugiego pod względem wielkości miasta Norwegii. Mamy wystarczająco dużo czasu by zwiedzić zabytkową dzielnicę hanzeatycką, skosztować świeżo złowionych owoców morza w porcie oraz wyjechać kolejką Floibana na pobliskie wzniesienie skąd rozpościerają się przepiękne widoki na morze i okolicę miasta. Tego dnia chętni mogą pozostawić rowery i do miasta wybrać się transportem publicznym.

Dzień 8

Transfer na lotnisko i przelot do kraju.

 

 


 

Cena obejmuje:

 • Przelot na trasie Warszawa - Bergen - Warszawa (istnieje możliwośc przelotu z Katowic - zainteresowanych prosimy o kontakt)
 • Bagaż rejestrowany (do 20 kg)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w 4-osobowych domkach kempingowych (hytte) i 1 nocleg w schronisku - sala wieloosobowa
 • Transport bagażu na miejscu pomiędzy miejscami noclegowymi
 • Bilety kolejowe na trasie wg programu
 • Usługi busa wspierającego
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Ew. opłaty za przewóz roweru samolotem (ok. 300 PLN - dla osób chcących zabrać swój rower)
 • Wypożyczenia roweru dla chętnych (200 PLN)
 • Wyżywienia (min. 25 EUR/dzień)
 • Biletów wstępu do muzeów i innych atrakcji oraz zwyczajowych napiwków
 • Promu wycieczkowego Flam - Gudvangen (ok. 310 NOK)

 

Liczba uczestników: 10 - 18 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.