O wyprawie

 

Dlaczego warto?

ü  Trasy pośród jezior, polodowcowych wzgórz oraz sennych wiosek

ü  Miejsca z kart "Pana Tadeusza", "Nad Niemnem", "Doliny Issy"

ü  Najciekawsze zabytki Troków, Wilna, Druskiennik, Wigier, Sejn

ü  Malownicze krajobrazy Pojezierza Litewskiego

ü  Parki narodowe, krajobrazowe i rezerwaty

ü  Przysmaki kresowej kuchni

 


 

Program:

Dzień 1

Podróż do Augustowa i dalej rowerami przez Puszczę Augustowską nad Wigry

Zbiórka w Warszawie, wyjazd o godzinie 9:00, przejazd autokarem w kierunku Augustowa. Możliwość dołączenia w Augustowie (o szczegóły proszę pytać w biurze). Po przyjeździe do położonej na wschód od Augustowa Studzienicznej zwiedzimy kaplicę na wodzie i zabytkowy kościół z unikalnym wystrojem wykonanym z poroży. Wzmocnieni przysmakami regionalnej kuchni wyruszymy rowerami poprzez gęste bory Puszczy Augustowskiej w kierunku Jeziora Wigry. Po drodze zobaczymy urokliwy Rezerwat Perkuć oraz śluzy na Kanale Augustowskim. Jeśli dopisze nam szczęście, będziemy świadkami śluzowania kajaków. W kilku miejscach trasa prowadzi brzegami ukrytych w puszczańskich ostępach jezior. Wieczorem dotrzemy do miejsca zakwaterowania nad jeziorem Wigry, gdzie spędzimy 3 kolejne noce. Charakter trasy: mało uczęszczane drogi asfaltowe i leśne dukty; przewaga płaskiego terenu; około 40 km na rowerze.

Dzień 2

Wycieczka na rowerach wokół Jeziora Wigry

Cały dzień spędzimy na siodełku objeżdżając wokół Jezioro Wigry. Przejazd obfituje w piękne krajobrazy, osobliwości przyrodnicze i ciekawe zabytki. Nie zabraknie także okazji do kąpieli. Zobaczymy tajemnicze torfowiska na których poszukamy rosiczek, dystroficzne jeziorka z pływającymi wyspami (zwane tu sucharami), i bagienne bory, które przemierzymy po specjalnie przygotowanych kładkach. Zwiedzimy interesujące muzeum Wigier i klasztor Kamedułów położony na wcinającym się daleko w wody jeziora półwyspie. Klasztorna wieża oraz znajdujące się na trasie przejazdu wzniesienia i wieże widokowe oferują wspaniałe panoramy okolicy. Na nocleg wrócimy do miejsca startu, gdzie po trudach wycieczki zasiądziemy przy ognisku. Charakter trasy: przewaga leśnych duktów i dróg polnych; w miejscach podmokłych drewniane pomosty; w kilku miejscach krótkie podjazdy i zjazdy; około 55 km na rowerze.

Dzień 3

Trasa rowerowa przez Pojezierze Suwalskie i Suwalski Park Krajobrazowy

Tego dnia z siodełka roweru będziemy podziwiać malownicze krajobrazy Pojezierza Suwalskiego. Przy każdym obrocie korbowodu dostrzeżemy ślady działalności lodowca - wysokie wzgórza morenowe, głębokie doliny kryjące rozliczne jeziora i rozległe głazowiska. Staniemy na brzegach najgłębszego w Polsce Jeziora Hańcza oraz na szczycie Góry Cisowej zwanej suwalską Fudżijamą. Spojrzymy także z wysokości na turkusowe wody jeziora Jaczno i odwiedzimy cerkiew staroobrzędowców w Wodziłkach. Po kolacji na starym mieście w Suwałkach wrócimy na nocleg nad Jeziorem Wigry. Charakter trasy: przewaga dróg polnych, tylko krótkie odcinki dróg asfaltowych; urozmaicona rzeźba terenu - liczne podjazdy i zjazdy; minimum 25 km na rowerze; w zależności od kondycji uczestników możliwość wydłużenia trasy w wymagającym terenie (ok. 15 km) lub przejścia dodatkowych 3 km pieszo.

Dzień 4

Wokół Jeziora Dusia do Druskiennik

W Ogrodnikach przekroczymy granicę polsko-litewską, a następnie zatoczymy na rowerach pętlę wokół Jeziora Dusia - jednego z największych na Litwie. Będzie okazja do kąpieli oraz spojrzenia na okolicę ze wzgórza, na którym niegdyś znajdował się gród Jaćwingów. Kolejną atrakcję stanowi znane uzdrowisko – Druskienniki. Zakosztujemy tu mineralnych wód i dań kuchni litewskiej. Chętni będą mogli zwiedzić miasto na rowerze przejeżdżając pośród zabytkowej drewnianej zabudowy, brzegami Niemna oraz alejkami pięknie utrzymanych parków. Wieczorem przyjedziemy na nocleg w Wilnie lub w okolicach miasta. Charakter trasy: przewaga mało ruchliwych dróg asfaltowych, nad jeziorem Dusia odcinki dróg szutrowych; głównie płaski teren; około 35 km na rowerze.

Dzień 5

Wizyta w Trokach, przejazd wokół Jeziora Galve i zwiedzanie Wilna

Tego dnia odwiedzimy Troki, gdzie zobaczymy położony malowniczo na wyspie XV wieczny zamek oraz zabytki związane z  Karaimami (charakterystyczne kolorowe domy,  świątynię -  kienesę i  stary cmentarz). Następnie przejedziemy rowerami  wokół Jeziora Galve. Na jednym z półwyspów zajrzymy do parku krajobrazowego  kryjącego, przeglądający się w wodach jeziora, Pałac Tyszkiewiczów. Po kąpieli w jeziorze i skosztowaniu karaimskich pierożków - kibinai wrócimy do  Wilna, gdzie zwiedzimy najważniejsze zabytki miasta m.in. Ostrą Bramę, klasycystyczną bazylikę św. Stanisława, kościół św. Anny, św. Mikołaja i wieżę Giedymina. Wieczorem pozostanie czas wolny na samodzielne odkrywanie miasta i kolację w jednej z rozlicznych restauracji. Na nocleg powrócimy komunikacją  publiczną.  Charakter trasy: mniej więcej po 50% mało ruchliwych dróg asfaltowych i dróg szutrowych; teren pofalowany;  miejscami łagodne podjazdy i zjazdy; około 35 km na rowerze.

Dzień 6

Miejsca związane z Sienkiewiczem i Mickiewiczem

Większość dnia spędzimy w Wysokodworskim Parku Regionalnym, gdzie będziemy przemierzać  pagórkowaty teren urozmaicony licznymi jeziorami i sennymi wioskami.  Odwiedzimy Hanuszyszki z kościołem św. Filipa i Jakuba wzorowanym na katedrze wileńskiej, a ufundowanym przez teściów H. Sienkiewicza - państwa Szetkiewiczów. Na rynku miasteczka urządzimy piknik. Następnie przejedziemy do Wysokiego Dworu, w którym nieraz odpoczywał od miejskiego zgiełku Adam Mickiewicz. Po południu wrócimy do Polski żeby zwiedzić przygraniczne Sejny. Zobaczymy tu m.in. kryjącą ciekawe pamiątki przeszłości bazylikę, przypominający magnacką rezydencję warowną: klasztor podominikański oraz dawną synagogę. Będzie także okazja do skosztowania przysmaków kresowej kuchni. Nocleg w Sejnach lub w okolicach miasta. Charakter trasy: przewaga szerokich dróg szutrowych, odcinki mało ruchliwych dróg asfaltowych; urozmaicona rzeźba terenu, liczne podjazdy i zjazdy;  około 45 km na rowerze; w zależności od kondycji uczestników możliwość skrócenia lub wydłużenia trasy.

Dzień 7

Przejazd do Krasnogrudy i nad Jezioro Gaładuś. Powrót do Warszawy

Na pożegnanie z Suwalszczyzną pojedziemy rowerami  do dworu w Krasnogrudzie, gdzie spędzał wakacje młody Czesław Miłosz. Obecnie mieści się tu muzeum przybliżające w niekonwencjonalny sposób dorobek poety. Przejedziemy brzegami Jeziora Hołny i Gaładuś, a następnie pośród pól i lasów wrócimy do Sejn. Po krótkim odpoczynku wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Charakter trasy: przewaga polnych dróg, odcinki mało ruchliwych dróg asfaltowych; teren pofalowany; miejscami łagodne podjazdy i zjazdy; około 30 km na rowerze.

 


 

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy)
  • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
  • Zakwaterowanie: 2 noclegi w hotelach, 4 noclegi w domkach lub pensjonatach (pokoje 2-4 osobowe)
  • Wyżywienie: 6 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | BP do 1000 PLN (na terenie Litwy), NNW (na terenie Polski)

 

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami, możliwość spożycia kolacji w hotelu lub lokalnych restauracjach
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, podatek miejski, zwyczajowe napiwki) - ok. 60 PLN
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (150 PLN)

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN. Ubezpieczenie KL obowiązuje na terenie Litwy.