O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Trasy pośród lasów, winnic i pól uprawnych Słowenii

ü  Trasy wzdłuż wybrzeża Istrii oraz w głąb Półwyspu 

ü  Rovinj –  urokliwe miasteczko nazywane Perłą Adriatyku czy chorwackim Saint-Tropez

ü  Buje, Groznjan, Motovun – niewielkie, malownicze miasteczka położone na wzgórzach niczym we włoskiej Toskanii

ü  Parenzana – dawna trasa kolejki wąskotorowej, a po drodze tunele i wiadukty

ü  Wody termalne w Morawskich Toplicach

ü  Kuchnia regionalna Istrii: świeże ryby, owoce morza i trufle

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (ok. 10:30). Przejazd przez Czechy i Austrię do słoweńskiego regionu Pomurje. Przyjazd na nocleg w godzinach wieczornych.

Dzień 2

Martinje – Kuzma – Gornji Slaveci – Rogasovci – Bad Radkersburg – Tropovci – Murska Sobota – ok. 56 km na rowerze


Rozpoczynamy naszą rowerową przygodę! Na dobry początek, niejako na rozgrzewkę, czeka nas trasa rowerowa w okolicach pogranicza słoweńsko-węgierskiego oraz słoweńsko-austriackiego. Spokojne trasy pośród lasów pozwalają na wyciszenie i odcięcie od wielkomiejskiego zgiełku. Poznamy codzienne życie słoweńskiej wsi. Z pewnością znajdziemy też chwilę na zakosztowanie w lokalnych specjałach czy fotografowanie okolicy.

Dzień 3

Spodnje Skofje - Koper – Portoroz – ok. 30 km na rowerze

Czas pożegnać gościnne tereny północno-wschodniej Słowenii i ruszać dalej. Cel – urokliwa Istria! Zanim jednak dotrzemy na miejsce zatrzymamy się, aby zejść do podziemi i zobaczyć słynną Jaskinię Postojną. Jeden z cudów Słowenii – wpisana na listę UNESCO, ukaże przed nami piękno mających nieomal 20 km sal i korytarzy, licznych stalaktytów i stalagmitów. Dalej udamy się w kierunku słoweńskiego wybrzeża do miasta Koper, tam wsiądziemy na nasze rowery i przejedziemy trasę w okolice Piranu, by wieczorem obejrzeć słońce z wolna tonące w wodach Adriatyku, delikatnymi promieniami oświetlające czerwone dachy miasteczka. Późnym wieczorem przekroczymy granicę i dojedziemy na nocleg. Witajcie w Chorwacji!

Dzień 4

Porec – Vrsar – Klostar – Rovinsjko Selo – Rovinj – ok. 60 km na rowerze

Dzisiaj przed nami dwa chorwackie cuda – natury i architektury. Tym razem czas sprawdzić co kryje Istria bardziej na południe. Spokojnym tempem przejedziemy do miasteczka Vrsar, w którym ponoć w XVIII w. przebywał słynny amant - Giacomo Casanova. W historycznym centrum zatrzymamy się na filiżankę kawy, czy krótki spacer. Dalej drogą rowerową ruszymy wzdłuż Kanału Limskiego, przypominającego oddalone o tysiące kilometrów stąd norweskie fiordy! Zatrzymamy się w niejednym punkcie widokowym, aby podziwiać ten twór natury. Dalej, jadąc nieco pod górę przejedziemy na jego drugą stronę. Tam kierować się już będziemy do Rovinj – miasteczka na Istrii uważanego za najpiękniejsze - Perły Adriatyku. Tutaj zsiądziemy z rowerów i na piechotę odkryjemy tajemnice tego romantycznego miasta, niegdyś położonego na wyspie, od XVIII w. zaś połączonego z lądem. Podejdziemy na wzgórze pod kościół Św. Eufemii, skąd roztacza się wspaniały widok dachy miasta i Adriatyk. Zakosztujemy w specjałach lokalnych restauracji i wieczór spędzimy w mieście według własnych zainteresowań. Wieczorem, już autobusem, wrócimy na nocleg.

Dzień 5

Buje – Parenzana – Groznjan – Parenzana – Livade – Motovun – Livade – Novigrad – ok. 60 km na rowerze

Istria to nie tylko wybrzeże. Przekonamy się o tym udając na rowerach w głąb półwyspu. Nasza dzisiejsza trasa poprowadzi pagórkowatymi terenami, w sąsiedztwie winnic, do historycznych, położonych na wzgórzach średniowiecznych miasteczek. Rozpoczniemy od wizyty w Buje – niewielkiej, malowniczej miejscowości, której charakterystyczna dzwonnica góruje nad terenami północno-zachodniej Istrii. Niedaleko za miastem skręcimy w Via Parenzana, którą pojedziemy do Groznjan, urokliwego średniowiecznego miasteczka zwanego „miastem artystów”. Nie bez powodu, nieomal na każdym kroku znajdziemy tam niewielkie galerie czy rękodzielnicze pracownie. Poświęcimy nieco czasu aby na własną rękę odkryć jego wąskie uliczki i zakamarki, zakosztować w regionalnych przysmakach sprzedawanych w lokalnych sklepikach. Wróćmy natomiast jeszcze na chwilę do Via Parenzana… Droga ta była niegdyś trasą wąskotorowej kolei łączącej Triest i Porec. Obecnie jest to pełna wspaniałych widoków trasa pieszo-rowerowa, która choć miejscami nieco bardziej wymagająca, poprowadzi nas poprzez wzgórza, lasy oraz dawne tunele i wiadukty kolejowe, aż do Livade. Już po drodze zobaczymy z oddali górujący nad okolicą Motovun – miejsce naszego kolejnego przystanku. Jest to najlepiej na całej Istrii zachowany średniowieczny kompleks, pełen renesansowych oraz gotyckich budowli.  Jak mówi jedna z legend – niegdyś zamieszkany przez olbrzymy…  Jak na twierdzę jednak przystało nie jest łatwy do zdobycia. Zanim postawimy nogę w centrum czeka nas krótki, lecz solidny podjazd (250 m). Po zwiedzeniu miasteczka i uzupełnieniu sił czeka nas nagroda! 250 m… w dół! Dalej już spokojna trasa rowerowa wzdłuż rzeki Mirna, aż do Novigradu, gdzie zakończymy pełen wrażeń dzień.

Dzień 6

Pazin - Žminj - Svetvinčenat - Vodnjan - ok. 48 km na rowerze

Tego dnia udamy się do miejscowości Pazin, która położona jest niemal na środku półwyspu. Stąd na rowerach przejedziemy w południowo-zachodnią część półwyspu, w kierunku Puli - najstarszej miejscowości wschodniego Adriatyku. Trasę zakończymy w Vodnjanie, a do samego miasta dojedziemy już autobusem. Zanim jednak ujrzymy tę położoną na ośmiu wzgórzach miejscowość z piękną zatoką, czeka nas cały dzień na rowerach! Po drodze zobaczymy kilka malowniczych miasteczek, a ukształtowanie terenu będzie nam sprzyjać.

Dzień 7

Tar - Visnjan - Nova Vas - Tar - ok. 28 km na rowerze

Na pożegnanie z Istrią po raz ostatni wsiądziemy na rowery by podziwiać chorwackie krajobrazy z perspektywy siodełka i poczuć wiatr we włosach. Zajrzymy do pobliskich miejscowości, a popołudniu spakujemy rowery i już autokarem wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Nocny przejazd.

Dzień 8

 

Powrót do Krakowa w godzinach porannych. Możliwość odłączenia się w Katowicach.

 

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa), możliwość dołączenia w Katowicach
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach/apartamentach
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opieka pilota wycieczek
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakiet 2 kolacje + 1 lunch w cenie 130 PLN)
 • Biletów wstępu do obiektów, wód termalnych, opłat klimatycznych - ok. 50 EUR
 • Wypożyczenia roweru - dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru: 150 PLN

 

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.