O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Trasy rowerowe poprowadzone wzdłuż Loary

ü  Tours – przepiękna starówka oraz okazałą gotycką katedra św. Gatiena (Cathédrale Saint-Gatien) z imponującymi XIII-wiecznymi witrażami

ü  Zamek w Chambord – największy spośród zamków nad Loarą, jedno z najbardziej imponujących dzieł renesansu

ü  Zamek w Blois – to średniowieczna budowla, usytuowana na wysokiej skarpie w samym sercu miasta

ü  Zamek Chenonceau – nazywany „Zamkiem Dam” otoczony imponującym ogrodem

ü  Jaskinie troglodytów - zespoły pomieszczeń, które zostały wykute w miękkich wapiennych lub piaskowych skałach

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjazd z Warszawy o godzinie 12:00 (parking przed Kinoteką obok PKiN). Możliwość dołączenia w Poznaniu (ok. 16:30). Przejazd nocny w kierunku Francji.

Dzień 2

W godzinach popołudniowych docieramy do naszej bazy leżącej w miasteczku Azay-le-Rideau. Po zakwaterowaniu krótka wycieczka do centrum, gdzie ujrzymy pierwszy zamek. A zamków podczas tego wyjazdu z pewnością nie zabraknie! Wieczorem możliwość zorganizowania wspólnego grilla na terenie naszego ośrodka.

Dzień 3

Azay-le-Rideau - Saumur (autobusem) – Château d'Ussé – Azay-le-Rideau - ok. 60 km na rowerze

Dzisiejszą trasę rozpoczniemy pod budynkami elitarnej szkoły jeździeckiej Cadre Noir. Przejedziemy pod zamek w Saumur, a następnie specjalną ścieżką rowerową biegnącą brzegiem Loary pojedziemy do Usse. Stamtąd na rowerach aż do naszej bazy w Azay-le-Rideau.

Dzień 4

Azay-le-Rideau – Chaumont (autobusem) – Amboise – Tours, powrót busem do Azay-le-Rideau - ok. 48 km na rowerze

Po zwiedzeniu zamku-twierdzy w Chaumont ruszamy na rowerach do Amboise, gdzie poza renesansowym zamkiem i interesującą starówką znajduje się muzeum Leonarda da Vinci. Leonardo spędził w Amboise ostatnie trzy lata swojego życia a dom, w którym mieszkał jest obecnie przekształcony w muzeum poświęcone jego wynalazkom. Po południu przejazd rowerowy do Tours, skąd powrót autokarem do bazy.

Dzień 5

Azay-le-Rideau - Loches (autobusem) - Esvres - Montbazon - Monts, powrót autobusem do Azay-le-Rideau - ok. 48 km na rowerze

Ten dzień spędzimy pokonując trasę biegnącą wzdłuż dopływu Loary - rzeki Indre. Po drodze, w Loches i Montbazon, będziemy mogli zobaczyć średniowieczne fortece zwane donżonami. Komu starczy po południu sił, ten będzie mógł przedłużyć trasę o 15 km, by dojechać do naszej bazy na rowerach.

Dzień 6

Azay-le-Rideau - Chambord (autobusem) - Blois - Fougères-sur-Bièvre - Pontlevoy - Montrichard, powrót busem do Azay-le-Rideau - ok. 58 km na rowerze

Po śniadaniu przejazd autokarem do największego z zamków Loary - zamku w Chambord. Po zwiedzeniu zamku i zakupieniu tradycyjnego likieru malinowego, produkowanego tu od XVII w., wsiadamy na rowery i jedziemy podziwiać kolejne zamki w Blois, Fougères-sur-Bièvre i Montrichard.

Dzień 7

Azay-le-Rideau - Montreuil-Ballay (autobusem) - Fotrevraud - Chinon, powrót busem Azay-le-Rideau - ok. 48 km na rowerze

Po rozpakowaniu rowerów i krótkiej sesji zdjęciowej przed zameczkiem w Montreuil-Ballay jedziemy do opactwa Fontevraud. Jest to największa budowla klasztorna w całej Francji w podziemiach której spoczywają liczni władcy, m.in. Ryszard Lwie Serce. Po zwiedzaniu pojedziemy do jego zamku w Chinon, gdzie czekać będzie nasz autokar.

Dla chętnych możliwość kontynuowania jazdy do Azay-Le-Rideau (+ 22 km).

Dzień 8

Azay-le-Rideau - Chenonceau (autobusem) - Vouvray - Tours - Vallères, powrót autobusem do  Azay-le-Rideau - ok. 66 km na rowerze

Dzisiejszą trasę rozpoczynamy przed zamkiem Chenonceau zwanym "zamkiem na wodzie", skąd wsiadamy na rowery i jedziemy do Vouvray. Następnie udamy się do Tours i dalej do Vallères.

Dla chętnych możliwość kontynuowania jazdy rowerem do Azay-le-Rideau (+8 km).

Dzień 9

Azay-le-Rideau - Tours - ok. 35 km na rowerze

Na zakończenie wycieczki przyjrzymy się jeszcze naszej pięknej okolicy. Będziemy mieli czas, by na dłużej zatrzymać się w Tours - stolicy regionu oraz zwiedzić zamek-perełkę w Villandry z jego przepięknymi ogrodami.

Dzień 10

Po śniadaniu sprzątanie domków i wykwaterowanie. Następnie ostatnie zakupy i ruszamy autokarem w trasę powrotną do kraju.

Dzień 11

Wczesnym popołudniem powrót do Warszawy. Możliwość odłączenia się w Poznaniu.

 


 

 

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy), możliwość dołączenia w Poznaniu
  • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
  • Zakwaterowanie: 8 noclegów w domkach letniskowych (w każdym domku 3-pokoje 2-osobowe)
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
  • Podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia ok. 15-25 EUR/dzień
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty klimatyczne, zwyczajowe napiwki) - ok. 100 EUR
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (200 PLN)

 

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN