O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Przejazdy wąskimi, mało uczęszczanymi drogami przez odizolowane tereny i małe ciche wioski

ü  Wodospady Krka z fantastycznymi kaskadami i możliwością kąpieli w ich sąsiedztwie

ü  Zabytkowe miasta z wąskimi uliczkami i licznymi zabytkami: Szybenik, Trogir, Omiš, Split

ü  Malownicze dalmackie wybrzeże z wieloma zatokami, cieśninami i atrakcyjnymi plażami

ü  Dolina rzeki Cetiny: urokliwe jej źródło oraz przepiękny przełom tuż przed ujściem do morza

ü  Przejazd wzdłuż Jeziora Peruca z rozległymi widokami na okoliczne masywy górskie

ü  Rowerowa pętla po wyspie Brač: jednej z najbardziej znanych w Chorwacji

ü  Wizyta w pięknej Jaskini Vranjaca oraz w Twierdzy Klis

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjedziemy z Krakowa (ok 15:40), możliwość dołączenia w Katowicach (ok 17:15) i nocą przejedziemy do Chorwacji.

Dzień 2

Visoka – Divojevići – Kladnjice – Lećevica – Neorić – Sinj = ok. 50 km na rowerze

Dziś po śniadaniu czeka nas pierwsza trasa rowerowa. Będziemy mogli zapoznać się z typowo wiejskim krajobrazem tej części Chorwacji. Dominują tu płaskowyże z łagodnymi, wyniosłymi niczym bochny, grzbietami. Zbudowane są one z osypujących się wapieni, a porasta je roślinność krzaczasta. U podnóży grzbietów ukryte są, rzadko rozsiane wioski, położone z dala od utartych szlaków turystycznych Często składają się z niewielu domostw (czasem opuszczonych) i zamieszkałe są przez garstkę ludzi uprawiających winorośl i figi w małych przydomowych ogródkach. Jadąc wąskimi drogami przez te niewielkie osady, ma się wrażenie, że świat o nich zapomniał, a czas stanął w miejscu. Ostatni etap dzisiejszej trasy to długi zjazd do miasta Sinj, do którego dotrzemy późnym popołudniem na nocleg.

Dzień 3

Park Narodowy Krka – Szybenik – Brodarica – Žaborić – Grebaštica – Primošten = ok. 57 km na rowerze

Tego dnia pojedziemy autokarem w kierunku Parku Narodowego Krka, gdzie na rzece Krka w jej dolnym biegu tworzą się niezwykle malownicze wodospady i kaskady. Najpopularniejszą z nich jest Skradinski Buk z naturalnym kąpieliskiem. Po czasie wolnym, który każdy będzie mógł przeznaczyć na kąpiele lub spacery do punktów widokowych, wsiądziemy na nasze rowery i ruszymy z drogę do Szybenika. Jest to jedno z najbardziej znanych miast na dalmackim wybrzeżu; góruje nad nim twierdza św.Michała. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest katedra św.Jakuba. Zabytkowa część Szybenika to labirynt wąskich uliczek pomiędzy kamiennymi domami. Będzie okazja, aby we własnym zakresie poznać wąskie zaułki. Po wyjeździe z miasta pokonamy malowniczą promenadę poprowadzoną grzbietem skalnego klifu z widokami na kanał św. Antego. Oddziela on zatokę, nad która leży Szybenik, od otwartego morza. W dalszej części dnia, przejedziemy w stronę miasteczka Primošten. Po drodze towarzyszyć nam będą widoki na morskie zatoki, skaliste półwyspy i małe wysepki rozsiane nieopodal wybrzeża. Dzisiejsza trasa zakończy się w Primošten: miejscowości malowniczo położonej na cyplu wychodzącym w morze. Nad okolicą góruje kościół św.Jerzego, który leży w najwyższym punkcie miasteczka. Po kolacji w jednej z knajpek, wrócimy wieczorem do hotelu na nocleg.

Dzień 4

Civljane – Cetina – Ježević – Dabar – Rumin – Bajagić – Obrovac Sinjski – Sinj = ok. 60 km na rowerze

Dzisiejsza trasa poprowadzi nas przez chorwacki interior. W jej początkowym odcinku w miejscowości Cetina, odwiedzimy źródła rzeki o tej samej nazwie. Niesamowite miejsce. U stóp wzgórza, na którym stoi maleńki kościół, znajduje się głęboki lej krasowy z turkusową, przezroczystą wodą. Będzie możliwość, aby zajrzeć w jego wnętrze. Tu swe źródła ma Cetina, jedna z niewielu stałych rzek w Dalmacji, licząca ponad 100km długości i uchodząca do Adriatyku. Nieopodal odwiedzimy także cmentarz, gdzie stoją ruiny przedromańskiego kościoła Świętego Zbawienia. Dalej przejedziemy wzdłuż wschodnich brzegów Jeziora Peruća, powstałego poprzez spiętrzenie wód Cetiny i leżącego w głębokim obniżeniu między dwoma górskimi masywami. Po lewej stronie (na wschodzie) górują masywy Čakolica, Velika Duvjakuša oraz Karaula położone na pograniczu Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Po prawej w oddali (na zachodzie) widoczny jest strzelisty masyw Svilaja. Po drodze zatrzymamy się w prawosławnym klasztorze Dragović położonym na brzegu jeziora. W miejscowości Rumin zjedziemy na dno doliny i podążymy wzdłuż koryta Cetiny. W końcu wyjedziemy na rozległe równiny (jedne z nielicznych w Dalmacji) i przemierzymy je docierając ostatecznie do miasteczka Sinj.

Dzień 5

Supetar – Sutivan – Bobovišća – Ložišća – Dračevica – Nerežišća – Škrip – Postira – Splitska – Supetar = ok. 55 km na rowerze

Po śniadaniu udamy się autokarem do Splitu, gdzie wraz z rowerami zaokrętujemy się na prom i popłyniemy do miasteczka Supetar na wyspie Brač. Dziś pokonamy trasę rowerową w formie pętli po tej znanej dalmackiej wyspie. Jest to trasa bez wsparcia naszego autokaru, który zostaje na stałym lądzie, ale mamy także przygotowaną opcję dla osób, które tego dnia chciałyby odpocząć pokonując mniejszy dystans niż reszta grupy. Z Supetaru, będącego głównym portem wyspy, udamy się wzdłuż wybrzeża do Sutivan, małej nadmorskiej mieściny. Z tego miejsca przejedziemy bezdrożami do wioski Bobovišća ukrytej w ładnej, cichej zatoce na zachodzie Braču. Kolejnym etapem będzie podjazd przez Ložišća do środkowej części wyspy. Po pokonaniu przewyższenia, pojedziemy w dół malowniczym odcinkiem drogi z widokami na wapienne ściany pasm górskich wznoszące się prawie pionowo naprzeciwko nas po drugiej stronie cieśniny oddzielającej wyspę Brač od stałego lądu. Po dotarciu do miejscowości Postira, czeka nas relaks na jednej z okolicznych plaż z czystą wodą o turkusowym zabarwieniu. Po chwili odpoczynku rozpoczniemy powrót do Supetaru. Zanim tam dotrzemy przejedziemy jeszcze przez starą część dwóch nadmorskich miejscowości: wspomnianej Postiry oraz Splitska. Towarzyszyć nad będą widoki na przystanie łodzi i jachtów tuż obok wiekowych domów z kamienia i wąskich uliczek między nimi. Jednym z wieczornych promów wrócimy do Splitu i dalej na nocleg do hotelu.

Dzień 6

Tijarica – Strizirep – Budimir – Ugljane – Nova Sela – Trnbusi – Blato na Cetini – Kostanje – Podgrađe – Kučiće – Omiš = ok. 68 km na rowerze

Dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w małej wiosce Tijarica, leżącej niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Początkowo przejedziemy przez opustoszały, nieco odizolowany płaskowyż. Gdzie okiem sięgnąć, aż po horyzont, widać niekończące się łagodne grzbiety porośnięte karłowatymi drzewami i roślinnością krzaczastą. Co jaki czas miniemy małe przysiółki składające się z kilku domostw. Podążać będziemy wąskimi drogami wzdłuż murków usypanych z kamieni. Na tych bardzo lokalnych drogach prawdopodobnie nie spotkamy nikogo i będziemy ich jedynymi użytkownikami. W końcu w miejscowości Nova Sela zjedziemy na dno doliny rzeki Cetina. Od tego momentu będziemy podążali w większości w bliskim sąsiedztwie wspomnianej rzeki. W okolicy wioski Kostanje pojedziemy wzdłuż grzbietu, który oferuje ładne widoki na górskie pasmo oddzielające wybrzeże Dalmacji od jej wnętrza. Szczególne wrażenie robi wapienny, poszarpany masyw Šćirovac przekraczający wysokość 1600m. Następnie zjedziemy do kanionu, który utworzyła Cetina przełamując się przez wysokie pasma górskie tuż przed ostatecznym ujściem do morza w miasteczku Omiš. Wzdłuż owego kanionu pojedziemy aż do ujścia rzeki do Adriatyku. Samo miasteczko Omiš ma bardzo malownicze położenie na wąskim pasie terenu. Z jednej strony smagane falami morskimi; z drugiej zaś ograniczone stromymi wapiennymi urwiskami. Jeśli czas pozwoli odpoczniemy ma lokalnej plaży lub pospacerujemy po lokalnej starówce przed powrotem na nocleg do hotelu.

Dzień 7

Rogoznica – Dvornica – Sevid – Vinišće – Marina – Vrsine – Seget Donji – Trogir – (Okrug Gornji – Žedno – Slatine – Mastrinka – Trogir) = ok. 48 km na rowerze (lub 67 km na rowerze)

Trasę rozpoczniemy w małym portowym miasteczku Rogoznica, którego część rozciąga się na małej przybrzeżnej wyspie, połączonej ze stałym lądem za pomocą grobli. Zanim wyjedziemy z miasteczka, objedziemy wspomnianą wyspę po jej obwodzie. Będziemy mogli podziwiać tutejsze wybrzeże, które jest mocno rozczłonowane z licznymi cyplami i zatokami wypełnionymi krystaliczną turkusową wodą morską. W dalszej kolejności pokonamy wzniesienie i przejedziemy przez kilka małych wiosek, aby ostatecznie zjechać do Vinišće. Jest to mała mieścina leżąca na końcu wydłużonej zatoki morskiej. Po chwili odpoczynku, udamy się do sąsiedniej zatoki, w której leży miasteczko Marina. Posiada ono małą, zabytkową starówkę: przejedziemy przez nią rowerami. Stąd przez Vrsine udamy się w stronę Trogiru: jednego z najchętniej odwiedzanych miast na wybrzeżu Dalmacji i ważnego portu. Znajduje się tu jedna z najlepiej zachowanych starówek w tej części Chorwacji. Dominują w niej przede wszystkim twierdza stojąca nad samym brzegiem morza oraz katedra św.Wawrzyńca. Na uwagę zasługuje także palmowa promenada. Będziemy mieli czas wolny na zwiedzanie atrakcji Trogiru we własnym zakresie i na zjedzenie posiłku na koniec intensywnego dnia. Osoby chętne będą mogły pokonać dodatkowe kilkanaście kilometrów po wyspie Čiovo, leżącej naprzeciw Trogiru oddzielonej wąską cieśniną od stałego lądu. Wyspa ta połączona jest z Trogirem za pomocą Čiovskiego Mostu. Wieczorem powrócimy do hotelu na nocleg.

Dzień 8

Bisko – Donji Dolac – Kotlenice – Jaskinia Vranjaca – Dugopolje – Klis – Solin – Split = ok. 49 km na rowerze

Po śniadaniu podjedziemy naszym autokarem w rejon wioski Bisko skąd rowerami ruszymy na naszą ostatnią trasę. Na początku podążać będziemy wąską drogą o znikomym ruchu samochodowym, jadąc u podnóży masywu górskiego Veliki Kabal. W wiosce Kotelnice odbijemy na moment z naszej drogi, chcąc zajrzeć do wnętrza Jaskini Vranjaca: jednej z najbardziej atrakcyjnych w okolicy. Po wyjściu z niej, pojedziemy w dalej, by krętymi serpentynami zjechać do Dugopolje. Dotrzemy do miejsca gdzie masyw Valiki Kabal przechodzi w pasmo Kozjak i w tym miejscu przejedziemy na jego południowy skłon. Zatrzymamy się w miejscowości Klis, gdzie na wzniesieniu mieści się średniowieczna twierdza o tej samej nazwie. Można z niej podziwiać wspaniałą panoramę na Split oraz wybrzeże i niedalekie wyspy. Z tego miejsca zjedziemy w dół do Splitu, jednego z najbardziej znanych i najbardziej atrakcyjnych miast w Chorwacji. Dojedziemy na rowerach do ścisłego centrum miasta, gdzie spędzimy popołudnie na jego samodzielnym zwiedzaniu. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim Pałac Dioklecjana, katedra Świętego Duje oraz świątynia Jupitera. Będziemy mogli się odświeżyć i zjeść kolację. Pod wieczór ruszymy z drogę powrotną do Polski.

Dzień 9

W godzinach wczesno popołudniowych przyjedziemy do Krakowa (możliwość odłączenia się w Katowicach).

 

 


 

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
  • ​​Transport rowerów na specjalnej przyczepie
  • ​Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach
  • ​Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu
  • ​​Opiekę przewodnika
  • ​Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy - po 10 PLN
  • ​Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami (ok. 20 EUR/os. na dzień)
  • ​Kosztu uczestnictwa w programie: ok. 50 EUR/ os. (opłaty wjazdowe, opłaty klimatyczne, koszty połączeń promowych)
  • Kosztu indywidualnych biletów wstępu do atrakcji turystycznych: ok 60 EUR / os.
  • ​Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
  • Dopłaty za transport roweru elektrycznego 200 PLN (ilość ograniczona do 5 szt.)

 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.