O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Niezwykłe opactwo Mont Sant-Michel, jeden z najważniejszych zabytków Francji

ü  Znane na całym świecie megalityczne budowle w Carnac, starsze od egipskich piramid

ü  Ufortyfikowane miasta żeglarzy i korsarzy: Saint-Malo, Concarneau i Le Palais

ü  Północny skraj Bretanii ze Szmaragdowym Wybrzeżem, Wybrzeżem Różowego Granitu i urwistymi klifami

ü  Malownicze krajobrazy zielonych pagórków i cichych zatok na południu, które inspirowały m.in. Gauguina

ü  Średniowieczne miasta i zamki świadczące o dawnej potędze krainy: Vannes, Dinan, Pontivy, Josselin

ü  Żywa kultura celtycka z niepowtarzalną kuchnią bretońską w akompaniamencie wyśmienitego cydru

 


  

Program:

Dzień 1-2

Zbiórka w Warszawie o godz. 14.30 na parkingu przy Placu Defilad obok Pałacu Kultury i Nauki. Możliwość dołączenia do grupy w okolicach Łodzi i w Poznaniu.

 

Całodzienny przejazd przez Niemcy i Francję. Przyjazd po południu następnego dnia do naszej pierwszej bazy w okolicach Saint-Malo, gdzie zamieszkamy przez połowę wyjazdu. Zakwaterowanie i odpoczynek w ośrodku.

Dzień 3

Fréhel – Matignon – Saint-Briac-sur-Mer – Dinard – Saint-Malo – ok. 61 km na rowerze

Na początek naszej rowerowej przygody wyruszymy na dwóch kółkach z miejsca naszego zakwaterowania, położonego nieopodal Przylądka Fréhel. Przyjrzymy się imponującym urwistym klifom oraz wzniesionym nad nimi latarniom i fortyfikacjom, po czym pojedziemy na wschód. Nasza trasa będzie wiodła przez Côte d'Émeraude, czyli „Szmaragdowe Wybrzeże” – wystarczy spojrzeć na kolor wody, by zrozumieć skąd wzięła się ta nazwa. Dotrzemy do Dinard, kurortu jakby wyjętego z Lazurowego Wybrzeża, a po przekroczeniu „busem morskim” rzeki Rance u jej ujścia - do Saint-Malo. To zbudowane z tego samego szarego granitu co Mont Saint-Michel „Miasto Korsarzy” przyciąga swym niezwykłym charakterem i rozległymi, czystymi plażami. Stamtąd wrócimy autobusem do naszego ośrodka.

Dzień 4

Mont Saint-Michel – Cherrueix – Dol-de-Bretagne – Le Tronchet – Dinan – ok. 63 km na rowerze

Rano pojedziemy autobusem do jednego z najbardziej znanych zabytków nie tylko w regionie, ale i w całej Francji. W położonym na pograniczu Bretanii i Normandii Mont Saint-Michel potężny klasztor z otaczającym go miasteczkiem majestatycznie wyłania się z wód (a czasem piasków) zatoki w Kanale La Manche. Po obejrzeniu wzniesionego na granitowej wysepce kompleksu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wsiądziemy na rowery i ruszymy w naszą trasę. Powiedzie nas ona wzdłuż polderów, kanałów i morskiego wybrzeża, by potem odbić w głąb lądu ku malowniczemu miasteczku Dol-de-Bretagne. Stamtąd skierujemy się na zachód do Dinan, miasta ze średniowiecznymi  fortyfikacjami nad rzeką Rance. Z Dinan wrócimy do ośrodka autobusem.

Dzień 5

Tréguier – Plougrescant – Penvénan – Perros-Guirec – Trégastel – ok. 54 km

Naszą dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w uroczym Tréguier, jednym z niewielu „górzystych” miast w Bretanii. Stamtąd ruszymy ku Côte de Granit Rose, czyli Wybrzeżu Różowego Granitu, nazwanego tak od wielkich głazów w tym kolorze. Gdzieniegdzie erodowały one przybierając fantastyczne kształty, w innych miejscach siła morskiego żywiołu starła je na gruby różowy piasek tworząc rozległe plaże. Podczas naszego przejazdu zobaczymy „pocztówkowe” miejsca nie tylko z formacjami skalnymi, ale i z niezwykłą miejscową architekturą. Po zakończeniu naszej trasy w Trégastel wrócimy do ośrodka autobusem.

Dzień 6

Pontivy – Rohan – Abbaye Notre-Dame de Timadeuc – Le Bas Bô – Josselin – ok. 51 km na rowerze

Rano po uprzątnięciu apartamentów wyjedziemy z naszego ośrodka na południe, by odwiedzić ciekawe miejsca w głębi lądu. Wiele z nich leży wzdłuż starego kanału łączącego Brest z Nantes, zwanego „kręgosłupem bretońskiego dziedzictwa architektonicznego i przyrodniczego”. Przejedziemy wzdłuż jego prawdopodobnie najciekawszej części, na której znajdują się 54 śluzy oraz inne zabytki inżynierii wodnej. Trasę rozpoczniemy w mieście Pontivy, na które składa się część stara - z dwunastowiecznym zamkiem i część nowa - z czasów napoleońskich. Poruszając się wzdłuż kanału dotrzemy do Rohan, niegdyś kwitnącego portu rzecznego, a także do opactwa cysterskiego Timadeuc. Kontynuując nasz przejazd wśród sielskich krajobrazów dojedziemy do Josselin, pełnego średniowiecznych zabytków miasteczka z niemal bajkowym zamkiem. Z Josselin udamy się autobusem na nocleg w ośrodku na południu Bretanii.

Dzień 7

Vannes – Le Bono – Auray – Locmariquer – Carnac – Carnac-Plage – ok. 65 km na rowerze

Na początek dzisiejszego dnia pojedziemy do Vannes, miasta ze wspaniale zachowaną, typowo bretońską starówką, a także okazałymi murami miejskimi i katedrą. Stąd wyruszymy na rowerach przez Park Krajobrazowy Golfe de Morbihan otaczający zatokę o tej samej nazwie, która po bretońsku oznacza „małe morze”.  Rozrzuconych jest tu około 60 wysepek, z których połowa należy do gwiazd filmowych i innych celebrytów. Jest to też rejon niezwykłej koncentracji megalitycznych konstrukcji – dolmenów, kromlechów i menhirów, tworzących niekiedy całe aleje. Zatrzymamy się w dwóch najbardziej znanych miejscach – w okolicach Locmariquer oraz Carnac. Naszą trasę zakończymy w Carnac-Plage, przyjemnym kurorcie nadmorskim ze słynnymi kąpieliskami. Do ośrodka wrócimy autobusem.

Dzień 8

Le Palais – Locmaria – Bangor – Sauzon – Le Palais – ok. 64 km

Belle-Île-en-Mer, czyli „Piękna wyspa na morzu” została tak nazwana nieprzypadkowo – łagodnie falujące równiny i ciche doliny kontrastują tu z nagimi skałami klifów, u stóp których rozciągają się złote plaże i szmaragdowa toń wody. We francuskich piosenkach jest ona przyrównywana do wysp karaibskich, a w przeszłości upodobało ją sobie wielu artystów i pisarzy. To na tym skrawku lądu na oceanie, jakby stworzonym dla rowerzystów, spędzimy dzisiejszy dzień. Po przepłynięciu promem ze stałego lądu do Le Palais, głównego miasta bronionego niegdyś przez potężną cytadelę, rozpoczniemy objazd wyspy na dwóch kółkach. Zatrzymamy się m.in. przy Côte Sauvage,  „Dzikim Wybrzeżu” z urwistymi klifami i niezwykłymi formacjami skalnymi, a także w cichym portowym miasteczku Sauzon.

Dzień 9

Pont-Aven – Pointe de Trévignon - Trégunc – Concarneau – Beg-Meil – Bénodet – ok. 66 km na rowerze

Dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w Pont-Aven, uroczym miasteczku, w którym mieszkał Paul Gauguin i gdzie zainspirował powstanie szkoły malarskiej o tej samej  nazwie przed swoim wyjazdem na Tahiti. Tahiti to też nazwa jednej z pobliskich plaż o urodzie porównywanej do jej polinezyjskich odpowiedniczek. Podczas naszego przejazdu wzdłuż wybrzeża na zachód zobaczymy jeszcze kilka innych plaż, zaliczanych do najpiękniejszych w całej Bretanii. Odwiedzimy też Concarneau z jego Ville Close - ufortyfikowanym starym miastem, położonym na wyspie. Trasę zakończymy w Bénodet, miejscowości wypoczynkowej malowniczo położonej u ujścia rzeki Odet do oceanu. Z Bénodet wrócimy do ośrodka autobusem.

Dzień 10-11

Rano po uprzątnięciu apartamentów przyjdzie czas na pożegnane z zieloną Bretanią i wyruszenie autobusem w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do Warszawy około południa następnego dnia (możliwość odłączenia się we Poznaniu i w Łodzi). Zakończenie imprezy.

 


 

 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy), możliwość dołączenia w Poznaniu i Łodzi
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 8 noclegów w apartamentach wakacyjnych (w każdym pokoje 2-osobowe)
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki na TFG i TFP – po 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia ok. 20-25 EUR/dzień
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety promowe, wstępu, opłaty klimatyczne, zwyczajowe napiwki) - ok. 90 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (300 PLN)
 • Dopłaty do zakwaterowania w pokoju jednoosobowym 600 PLN, w miarę dostępności miejsc
 • Dopłaty do transportu roweru elektrycznego 200 PLN, ilość miejsc ograniczona

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN