O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Głębokie, malownicze doliny alpejskie, zarówno po stronie austriackiej jak i szwajcarskiej

ü  Trasy rowerowe wzdłuż Jeziora Bodeńskiego, jednego z największych akwenów w Europie

ü  Wizyta w Lichtensteinie, jednym z najmniejszych krajów na świecie

ü  Przejazd wzdłuż Renu, jednej z najdłuższych rzek Europy, wodospady na Renie

ü  Średniowieczne i renesansowe zamki położone na wzgórzach

ü  Perły architektury renesansowej i barokowej w Badenii-Wirtembergii i nad Jeziorem Bodeńskim

ü  Relaks w basenach termalnych na zakończenie wyjazdu

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjazd z Krakowa o 18:00 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 19:30) i nocny przejazd w kierunku zachodniej Austrii.

Dzień 2

Arlbergpass (1793m) – Stubben – Kosterle – Dalaas – Bludenz – Nenzing – Feldkirch = ok 58 km na rowerze

Tego dnia rano dotrzemy do pogranicza Tyrolu i Vorarlberg. Wyjedziemy autokarem na przełęcz Arlbergpass leżącą na wysokości 1793m npm i w tym miejscu rozpoczniemy naszą pierwszą trasę rowerową. Z przełęczy zjedziemy kilkoma serpentynami na dno potoku Alfenz. Następnie pojedziemy wzdłuż doliny, aż do ujścia Alfenz do rzeki Ill, mijając po drodze malowniczo położone alpejskie wioski. Zatrzymamy się na chwilę w Bludenz, gdzie nad miastem góruje wysoka wieża kościoła św.Laurencjusza. Tuż obok stoi XVIII wieczny zamek Gayenhofen. Bludenz znane jest także z fabryki czekolady milka. Pojedziemy dalej na rowerach wzdłuż rzeki Ill aż do Feldkirch, zabytkowego średniowiecznego miasteczka. Na uwagę zasługuje tu zabytkowe centrum z kilkoma ciekawymi kościołami (św. Mikołaja) oraz bramami, a także leżący na wzgórzu średniowieczny zamek Schattenburg. Po krótkim zwiedzaniu miasta pojedziemy na nocleg do naszego pensjonatu.

Dzień 3

Konstancja – Ermatingen – Steckborn – Mammern – Stein am Rhein – Diessenhofen – Feuerhalen – Schloss Laufen / Rheinfall = ok 63 km na rowerze

Dziś pojedziemy w stronę Konstancji. Do samego centrum miasta wjedziemy na rowerach. Tu zwiedzić warto katedrę NMP, kościół św.Stefana, a także Stary i Nowy Ratusz. Po wyjeździe z Konstancji, udamy się na rowerach na zachód wzdłuż jeziora Untersee. Po drodze zatrzymamy się w urokliwym, średniowiecznym miasteczku Stein am Rhein, leżącym nad Renem przy granicy z Niemcami. W zabytkowym centrum znajdują się malowane kamienice oraz ratusz oraz kościół św.Jerzego. Stąd pojedziemy wzdłuż doliny Renu aż do Rheinfall, ogromnego wodospadu na Renie, który jest największy w Europie pod względem przepływu wody. Po przyjrzeniu się z bliska z platform widokowych, wrócimy do pensjonatu.

Dzień 4

Fluelapass (2383m) – Davos – Klosters – Schiers – Landquart = ok 65 km na rowerze

Rano pojedziemy w kierunku Davos i dalej na wysoką przełęcz Fluelapass położoną na wysokości ponad 2300m npm. Spod jeziora Schottensee rozpoczniemy naszą kolejną trasę rowerową na terenie Szwajcarii. Po kilkunastu kilometrach dojedziemy do Davos, będącym najwyżej położonym mieście w Europie. Po krótkiej przejażdżce po mieście, pojedziemy w dół doliny rzeki Landquart mijając po drodze takie miejscowości jak Klosters oraz Schiers. Dzisiejszą trasę zakończymy w miejscowości Landquart położonej nad Renem i z tego miejsca wrócimy z powrotem do pensjonatu.

Dzień 5

Wangen im Allgau – Kisslegg – Wolfegg – Bad Waldsee = ok 50 km na rowerze

Dziś wyruszymy na północ. Cała trasa rowerowa będzie dziś prowadziła wśród wzgórz Badenii-Wirtembergii, trzeciego największego kraju związkowego Niemiec. Dzień rozpoczniemy od zwiedzania średniowiecznego miasta Wangen z zabytkowym centrum. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim kościół św.Marcina oraz zdobiona Brama Ravensburdzka. Pojedziemy dalej do Kisslegg, sennego miasteczka położonego między 2 jeziorami. Warto tu obejrzeć dwa zamki (stary i nowy) oraz kościół parafialny. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Woflegg, miasteczko znane z 2 zabytków: barokowego kościoła św.Katarzyny oraz renesansowego zamku. Trasę rowerową zakończymy w uzdrowisku Bad Waldsee. Warto pospacerować po miasteczku i przyjrzeć się z bliska zdobionym kamienicom i ratuszowi przy głównej ulicy, wejść do kolegiaty św.Piotra czy też przyjrzeć się z bliska zamkowi. Można także wypocząć nad brzegami miejskiego jeziora. Późnym popołudniem udamy się w drogę powrotną do pensjonatu.

Dzień 6

Hochtannbergpass (1676m) – Schoppernau – Schnepfau – Ach – Andelsbuch – Egg – Bregenzerbach – Buch – Bregenz = ok 68 km na rowerze

Tego dnia powrócimy w wysokie góry. Pojedziemy w Alpy Algawskie na przełęcz Hochtannbergpass na wysokość 1676m npm. Tu wypakujemy nasze rowery i rozpoczniemy zjazd w dół. Mijając wioskę Schroecken zjedziemy do doliny potoku Bregenzerach, wzdłuż którego prowadzi większa część naszej dzisiejszej trasy rowerowej. Jadąc z biegiem rzeki miniemy miejscowości Schoppernau, Mellau, Ach i dotrzemy do Egg. W tym miejscu wjedziemy w wąską, przełomową dolinę rzeki Bregenzerach. Następnie wdrapiemy się na zbocze nad korytem rzeki i (trawersując je) dojedziemy do Bregenz. Osoby chętne będą mogły pospacerować po historycznym centrum miasta z zabytkowymi kamienicami i ratuszem. Ważne zabytki godne uwagi to m.in: wieża Marcina, kościół parafialny św.Gawła oraz neogotycki kościół Serca Jezusa. Po odpoczynku, wrócimy do pensjonatu na nocleg.

Dzień 7

Elm – Glarus – Walensee – Mels – Sargans – dolina Renu – Vaduz = ok 78 km na rowerze

Po śniadaniu udamy się do szwajcarskiej doliny Sernftal, a konkretnie do wioski Elm. Jest to stacja narciarska otoczona przez szczyty przekraczające 3000m npm. Stąd wystartujemy na rowerach i na początku przejedziemy wzdłuż doliny Sernftal docierając do koryta potoku Linth. Jadąc wzdłuż tego ostatniego, dojedziemy do brzegów Jeziora Walensee. Podążając jego południowymi brzegami na zachód dojedziemy do Mels, gdzie pokonamy dział wodny między dorzeczem Renu i rzeki Linth. Następnie wzdłuż Renu pojedziemy do Vaduz, stolicy Lichtensteinu. Tu zakończymy naszą dzisiejszą trasę rowerową. Dla chętnych możliwość zwiedzania zamku w Vaduz. Pod wieczór wrócimy na nocleg do pensjonatu.

Dzień 8

Lochau – Lindau – Kressbronn – Friedrichshafen – Immenstaad – Meersburg Therme = ok 56 km na rowerze 

Po pożegnaniu z naszymi gospodarzami, pojedziemy autokarem do Lochau, gdzie rozpoczniemy nasza trasę rowerową. Dziś będzie ona prowadziła północnymi brzegami Jeziora Bodeńskiego. Po przekroczeniu granicy z Niemcami skierujemy się do Lindau. Zabytkowe centrum położone jest na wyspie na jeziorze. Na Placu targowym stoją 2 kościoły: św.Stefana oraz NMP, a na przeciwległym krańcu starówki, kościół św.Piotra. Na Placu Bismarcka obejrzeć można pięknie stary ratusz. Warto zobaczyć także dwie wieże: Diebsturm i Mangturm. Z Lindau pojedziemy dalej na zachód wzdłuż brzegów jeziora. Zatrzymamy się w Langenargen, gdzie zobaczyć można ładny kościół św.Marcina oraz mały zamek Montfort leżący nad samym jeziorem. Kolejnym przystankiem będzie Friedrichshafen z zabytkowym kościołem św.Mikołaja, kościołem zamkowym oraz molo z wieżą widokową. Trasę rowerową zakończymy w Meersburg. Tu także jest kilka ciekawych obiektów do zwiedzenia m.in. kościół parafialny oraz stary i nowy zamek. Będzie też czas wolny na to, aby skorzystać z lokalnych basenów termalnych. Po kąpielach i kolacji, ruszymy w nocną drogę powrotną do Polski.

Dzień 9

Przyjazd do Polski w godzinach południowych. Zakończenie imprezy..

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • ​​Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • ​Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach
 • ​Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu
 • ​​Opiekę przewodnika
 • ​Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na TFG i TFP - po 10 PLN
 • ​Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (20-25 EUR na osobę na dzień)
 • ​Kosztu uczestnictwa w programie 20 EUR (opłaty wjazdowe, zwyczajowe napiwki) oraz kosztu biletów wstępu (ok. 30 EUR)
 • ​Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
 • Opłaty do transportu roweru elektrycznego 200 PLN (ilość rowerów ograniczona do 5 szt.)

 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.