O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Neuschwanstein: Łabędzi Zamek, symbol baroku wykorzystywany przez Disneya

ü  Malownicze jeziora: Chiemsee, Walchensee, Eibsee, Tegernsee, Ammersee, Rottachsee i inne

ü  Zabytki związane z zakonem benedyktynów: opactwo w Ettal, Benediktbeuern i Andechs

ü  Widoki na najwyższe pasma Alp Bawarskich z najwyższym szczytem w kraju (Zugspitze 2962m.)

ü  Zabytki barokowe i gotyckie bawarskich miast (Schongau, Kempten, Monachium)

 

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjazd z Krakowa o 18:30 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 20:00) i nocny przejazd w kierunku Bawarii.

Dzień 2

Oberwossen – Tiroler Achen – Chiemsee – Seebruck – Gstadt – Antwort – Simsee = ok. 68 km na rowerze

Tego dnia dotrzemy na samo południe Bawarii, aby rozpocząć naszą pierwszą trasę rowerową. Start planujemy niedaleko miasteczka Oberwossen w Alpach Chiemgawskich, będących częścią Alp Bawarskich. Udamy się drogą w dół w stronę doliny rzeki Tiroler Achen, wypływającej z Tyrolu. Pojedziemy wzdłuż wałów tej rzeki aż do jej ujścia do Chiemsee, jednego z największych jezior w Niemczech. W kolejnej części dnia będziemy jechali wzdłuż wschodnich i północnych brzegów Chiemsee. Jeśli czas pozwoli, będzie możliwość kąpieli na jednej z plaż w Breitbrunn. Następnie dotrzemy nad jezioro Simssee i podążymy jego pn-zach brzegiem, gdzie zakończymy naszą trasę. Pod wieczór udamy się do naszego hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 3

Wallgau – Sylvensteinsee – Weissach – Bad Wiessee – Gmund = ok. 65 km na rowerze

Po śniadaniu pojedziemy do Wallgau, leżącego w górnym biegu rzeki Izary. Początkowo przejedziemy głęboką dolinę tejże rzeki. Dotrzemy nad sztuczny zbiornik Sylvensteinsee, który objedziemy wzdłuż jego północnych brzegów. Po pokonaniu niskiej przełęczy Achenpass zjedziemy w dół doliną rzeki Weissach aż do malowniczo położonego jeziora Tegernsee. Udamy się zachodnim brzegiem jeziora, aż na jego północny kraniec do miasteczka Gmund. Znajduje się tu niewielka plaża: będzie zatem (w miarę wolnego czasu) możliwość kąpieli w jeziorze z widokiem na góry. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 4

Andechs – Diessen am Ammersee – Schondorf am Ammersee – Inning – Seefeld – Frieding – Aschering – Pocking – Tutzing – Bernried – Seehaupt = ok. 80 km na rowerze

Dziś czeka nas jedna z najbardziej nizinnych tras na wyjeździe. Podążymy brzegami dwóch jezior, będących jednymi z największych w Bawarii: Ammersee i Starnbergersee. Zanim jednak zaczniemy jazdę rowerem odwiedzimy klasztor benedyktynów w Andechs. Znany jest on z produkcji piwa w przyklasztornym browarze. Po zwiedzaniu, ruszymy na rowerach najpierw wzdłuż południowego, a następnie zachodniego brzegu Ammersee. Na północnym brzegu jeziora zrobimy przerwę z możliwością kąpieli. Potem pojedziemy na pd-wsch mijając po drodze małe jezioro Worthsee. Po dotarciu do Starnbergersee, przejedziemy jego zachodnim i południowym brzegiem przez Tutzing i Seehaupt. Trasę zakończymy przy plaży na wschodnim brzegu jeziora Starnbergersee. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 5

Oberjoch – Unterjoch – Wertach – Gruntensee – Petersthal – Rottachsee – Moosbach – Alte Salzstrasse – Rottach – Hausern – Iller – Kempten = ok. 65 km na rowerze

Dziś rozpoczniemy naszą trasę na skraju Alp Algawskich, a w dalszej części dnia jeździć będziemy u ich podnóża. Z Oberjoch pojedziemy w dół doliny rzeki Wertach, zobaczymy po drodze ładny kościół św. Sebastiana i przejedziemy obok zbiornika Gruntensee. Po pokonaniu kilku wzgórz morenowych dotrzemy nad zbiornik Rottachsee, który objedziemy prawie dookoła. Następnie przejedziemy wzdłuż Alte Salzstrasse (dawnego szlaku solnego) i wjedziemy w dolinę rzeki Iller. Dalej jadąc cały czas wałami tej rzeki dotrzemy do Kemptem, największego miasta w regionie Allgau. Czas wolny na zwiedzenie miasta: bazylika św. Wawrzyńca, barokowy ratusz, kościół Mang, muzeum alpejskie. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 6

Eibsee – Garmisch Partenkirchen – Klais – Krun – Wallgau – Walchensee – Kochel am See – Benediktbeuern = ok. 68 km na rowerze

Tego dnia czekają nas najbardziej wysokogórskie krajobrazy na naszej wycieczce. Trasę rozpoczniemy nad brzegami pięknego jeziora Eibsee, które leży u stóp Zugspitze (2962m.) – najwyższego szczytu Niemiec. Następnie pojedziemy w dół do Garmisch-Partenkirchen, jednego z najbardziej znanych kurortów w kraju. Zobaczymy z bliska skocznię olimpijską. Po wyjeździe z Ga-Pa, czeka nas podjazd do Klais, by dalej przez Wallgau dotrzeć nad kolejne malownicze jezioro: Walchensee, jedno z najgłębszych w Niemczech. Przejedziemy wzdłuż południowego i wschodniego brzegu Walchensee. Zjedziemy krętymi serpentynami nad jezioro Kochelsee i potem wzdłuż rzeki Loisach dotrzemy do Benediktenbeuern, gdzie znajduje się barokowy klasztor benedyktynów. Dla chętnych możliwość zwiedzania klasztoru. Powrót do hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 7

Hohenschwangau – Fussen – Lechbruck am See – Burggen – Schongau – Rottenbuch – Bad Bayersoien – Bad Kohlgrub = ok. 70 km na rowerze

Po śniadaniu ujrzymy symbol Bawarii, jeden z najbardziej znanych zamków Europy, Neuschwanstein. Obejrzymy zamek z zewnątrz stojąc na słynnym Marienbrucke – moście pomiędzy 2 skałami. Spod zamku ruszymy w stronę Fussen i dalej wzdłuż brzegu zbiornika Forggensee do Lechbruck. Następnie wzdłuż doliny rzeki Lech udamy się do Schongau, gdzie zwiedzimy zabytkową starówkę. Z tego miejsca, jadąc doliną rzeki Ammer, wrócimy na rowerach do naszego hotelu w Bad Kohlgrub.

Dzień 8

Bad Kohlgrub – Wurmansau – Unterammergau – Oberammergau – Ettal – Katzental – Grafenaschau – Bad Kohlgrub = ok. 40 km na rowerze 

Dziś po śniadaniu pokonamy okrężną trasę wokół jednego z okolicznych masywów górskich. Z hotelu pojedziemy doliną rzeki Ammer do Ettal, małej miejscowości, w której znajduje się barokowy kompleks klasztorny założony przez benedyktynów. Dla chętnych możliwość zwiedzenia kompleksu. Dalej pojedziemy przez lasy i łąki u podnóża grzbietu górskiego i przez małą miejscowość Grafenaschau wrócimy z powrotem do naszego hotelu w Bad Kohlgrub. Po południu pojedziemy do Monachium. Zobaczymy zabytkowe centrum stolicy Bawarii, m.in. bazylikę N.M.P, kościół św. Piotra, ratusz miejski oraz dwie bramy miejskie. Pod wieczór ruszymy w drogę powrotną do Polski, nocny przejazd.

Dzień 9

We wczesnych godzinach porannych przyjedziemy do Krakowa i zakończymy nasz wyjazd.

 

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki na TFG i TFP po 2 zł
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (20-25 EUR od osoby na dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (opłaty wjazdowe i parkingowe, opłaty klimatyczne, zwyczajowe napiwki): 50 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.