O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Objazd Salento, "obcasa włoskiego buta", w spokojnym tempie

ü  Degustacje specjałów miejscowej kuchni, słynnej z harmonijnego łączenia smaków "morza i ziemi"

ü  Zabytki bogatej historii - zamki, obronne miasta, wspaniałe kościoły - a także prehistorii,
jak dolmeny i menhiry

ü  Lecce - barokowa "Florencja południa", skąpane w błękicie Otranto i klimatyczne Gallipoli

ü  Ciche wioski na wybrzeżu i w głębi lądu, gdzie miejscowi wciąż potrafią żyć nieśpiesznie 

ü  Wciąż żywa kultura tradycyjna, z jej rzemiosłem i tańcami

ü  Piękne plaże oraz dzikie odcinki wybrzeża

ü  Wspaniała śródziemnomorska przyroda i krajobraz kulturowy z gajami oliwnymi

 


 

Program:

 

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku Warszawa Okęcie. Bezpośredni przelot z Warszawy do Bari. Transfer do Lecce, zakwaterowanie w hotelu, odbiór rowerów. Czas na eksplorację Lecce, jednego z najpiękniejszych miast południa Włoch, zwanego „barokową perłą” i „Florencją południa”. Nocleg w Lecce.

Dzień 2

Lecce - Acaya - Le Cesine - Otranto - ok. 58 km na rowerze

Na dobry początek czeka nas stosunkowo płaska trasa z wieloma interesującymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi. Najpierw odwiedzimy Acaya - ufortyfikowane miasto z wielkim zamkiem, a następnie zjedziemy do Le Cesine - obszaru chronionego WWF, który leży na szlaku przelotów wiele gatunków ptaków wędrownych. Stamtąd skierujemy się w stronę wybrzeża, wzdłuż ruin Roca Vecchia - starożytnego miasta z epoki brązu - i jezior Alimini. Jeszcze kilka kilometrów i znajdziemy się w Otranto, gdzie wąskie uliczki na każdym rogu odkrywają swoje sekrety: bizantyjskie freski w kościele św. Piotra, mury obronne z widokiem na morze i wreszcie katedra z ogromną posadzkową mozaiką, swoistą obrazkową encyklopedią średniowiecza. Nocleg w Otranto.

Dzień 3

Otranto - Cassamassella - Giurdignano - Otranto - ok. 30 km na rowerze

Dziś będziemy nieśpiesznie odkrywać okolice Otranto. Jadąc wzdłuż rzeczki „Idro” („woda”) dotrzemy do Casamassella, gdzie w fundacji „Le Constantine” podtrzymuje się tradycję tkania z użyciem dawnych technik na starych typach krosien. Po zapoznaniu się z ich sekretami za pośrednictwem lokalnego przewodnika udamy się w kierunku Giurdignano, przecinając megalityczny park z epoki brązu usiany ogromnymi kamieniami – dolmenami i menhirami. To tu znajdziemy największą ich koncentrację w całych Włoszech. Będzie także możliwość w degustacji lokalnych specjałów w rodzinnej piekarni. Opcjonalnie jazda konna rano lub po południu. Nocleg w Otranto.

Dzień 4

Otranto - Santa Cesarea Terme - Castro - Leuca - ok. 52 km na rowerze

Dzisiaj przejedziemy rowerem wzdłuż najdzikszego wybrzeża Salento. Odwiedzimy latarnię morską Palascìa (najbardziej wysunięty na wschód punkt Włoch) i małe "czerwone jezioro" w nieczynnym kamieniołomie boksytu. Następnie pojedziemy dalej nadbrzeżną drogą, położoną wśród klifów nad morzem niczym ogromny balkon wychodzący na Cieśninę Otranto. Przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć góry Albanii i Grecji. Po drodze ujrzymy  terasy i mury oporowe, pomysłowe sposoby miejscowych chłopów na zdobywania ziemi uprawnej w tych jałowych i suchych okolicach. Po przekroczeniu mostu nad „ciolo” (małym i bogatym w rzadką roślinność kanionem wyrzeźbionym przez wodę) docieramy do Santa Maria di Leuca, gdzie zwiedzimy sanktuarium z pięknym widokiem na miasto. Nocleg w Leuca.

Dzień 5

Leuca - Salignano - Ugento - Gallipoli - ok. 61 km na rowerze

Tego dnia będziemy odkrywać przylądek Leuca, południową część Apulii. Po zadziwiającej wieży obronnej położonej w centrum małej wioski - pora odwiedzić stary młyn wbudowany w skałę, a następnie tajemniczy pomnik nagrobny z wielkich głazów (jego nazwa „centopietre” oznacza „sto kamieni”). Pochodzi on z Vereto, położonego w pobliżu starożytnego miasta przedromańskiego. Przez gaje oliwne dotrzemy do tradycyjnego gospodarstwa, gdzie spróbujemy lokalnych przysmaków i gdzie będzie możliwość zakupienia miejscowych produktów. Po południu dotrzemy ponownie do wybrzeża jońskiego, w okolice Rezerwatu Przyrody Punta Pizzo i wyspy św. Andrzeja. W Gallipoli do odpoczynku zachęcają restauracje na tarasach z widokiem na morze. W tej położonej na wyspie małej wiosce rybackiej zachwyca plątanina uliczek, lokalny targ i podkreślające piękno krajobrazu i architektury niezwykłe światło. Nocleg w Gallipoli.

Dzień 6

Gallipoli - Sannicola - Galatina - Gallipoli - ok. 60 km na rowerze

Dzisiejszy dzień poświęcimy okolicom Gallipoli. Pierwszy przystanek zrobimy w Galatinie z godnym uwagi kościołem Santa Caterina, zdobionym freskami w stylu Giottesco, a także pięknym historycznym centrum miasta. Popołudniu udamy się do Galatone, by obejrzeć barokowe stare miasto i normański zamek Fulcingnano. Stamtąd rozpoczniemy powrót do Galliapoli. Nocleg w Gallipoli.

Dzień 7

Gallipoli - Nardò - Copertino - Lecce - ok. 52 km na rowerze

W ostatnim dniu jazdy będziemy kierować się z powrotem do Lecce, po drodze zatrzymując się na ostatnią kąpiel w morzu. Przystaniemy w Nardò, aby odwiedzić historyczne centrum miasta w stylu schyłkowego baroku. Następnie zrobimy przystanek w Copertino, aby odkryć imponujący zamek Normanów. Do Lecce dotrzemy późnym popołudniem. Nocleg w Lecce.

Dzień 8

Rano przejazd na lotnisko w Bari. Przelot do Warszawy, zakończenie wyjazdu.

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: przeloty Warszawa-Bari i Bari-Warszawa, transfer Bari-Lecce i Lecce-Bari
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/apartamentach/obiektach agroturystycznych w pokojach 2 i 3 os.
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Pomoc w nagłych przypadkach ze strony miejscowego kierowcy z busem
 • Transport bagaży
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na TFG - 10 PLN
 • Składkę na TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (ok. 15-25 EUR/dzień)
 • Wypożyczenia roweru - 85 EUR (opłata obowiązkowa). Dostępny również rower elektryczny - 195 EUR
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego w miarę dostępności - 820 PLN
 • Kosztów uczestnictwa w programie (degustacje, bilety wstępu, ew. bilety pociągowe, zwyczajowe napiwki) - ok. 50 EUR

 

Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Bari. Prosimy o kontakt osoby zainteresowane.

 

Liczba uczestników: 10 - 22 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN