O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

WERSJA WYCIECZKOWA: Przylądek Capolivieri | Porto Azzuro | Cavo | Rio Marina | Portoferaio | Marciana Marina | Marina di Campo | Maremma

WERSJA MTB: Przylądek Capolivieri | Monte Campanello | Monte Orello | Monte Capanne | Maremma

 


 

Elba jest trzecią co do wielkości wyspą włoską, po Sycylii i Sardynii. Linia brzegowa mierzy 147 km, z czego ponad 17 km przypada na żwirowe i piaszczyste plaże, w większości niewielkie i ukryte w skalistych zatokach. Jest tam wyjątkowo czysta woda, piękne plaże z jasnym piaskiem i bujne lasy, w których niezwykle przyjemnie pojeździć rowerem. Gwarne kurorty nad morzem wypełnia latem wielojęzyczny tłum wczasowiczów, za to ukryte w głębi gór spokojne wioski zdają się niezmiennie trwać w swoim własnym świecie.

Nieopisane porosty aloesów, oleandrów, figowców, drzewek eukaliptusowych i innych roślin ciepłolubnych, klimat wilgotny, malownicze miasteczka, wyśmienite wina domowe, błękitne morze i rewelacyjne szlaki rowerowe - to wszystko oferuje wyspa Elba.

To jedna z naszych ulubionych miejscówek MTB. Niewielka górzysta wyspa, której najwyższy szczyt wznosi się na 900 m n.p.m. ma wspaniałą sieć szlaków idealnych na rowerowe szaleństwa, świetne szutrówki, jeszcze lepsze single, niesamowite widoki, piękne plaże i zabytkowe miasteczka. Można tu się wyszaleć.

 


 

Program wersji wycieczkowej:

Dzień 1

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem jedziemy do Włoch.

Dzień 2-4:  Maremma

Na początek na trzy dni udajemy się do położonego na Toskańskim wybrzeżu parku narodowego Maremma. To kraina nadmorskich równin poprzecinanych rzekami, gęstych lasów, pastwisk, zatoczek, lagun, wysp i długich piaszczystych plaż, a wszystko to doprawione śladami wielowiekowej historii. Brzmi nieźle, prawda? Warto odwiedzić ten mało znany rejon Włoch, wielu już się w nim zakochało.

Wina z Maremmy sommelierzy zaliczają do najlepszych w całych Włoszech. Dlatego warto wybrać się w podróż jednym z winnych szlaków, czyli strade del vine.

Odwiedzimy kilka pięknych toskańskich miasteczek jak Ortobello, Pitigliano czy Massa Martinima. Nie trzeba przeciskać się w tłumie zwiedzających – w Maremmie miasteczkami delektujemy się niespiesznie. Orbetello znajduje się na wąskim cyplu pośrodku laguny. Podstawowym zajęciem mieszkańców od zawsze było rybołówstwo. Dlatego w tutejszych restauracjach koniecznie trzeba spróbować m. in. wędzonego węgorza i bottargi, czyli suszonej ikry cefala morskiego.

Dzień 5: Przylądek Capolivieri: 30 km

Dziś przeprawiamy się promem na Elbę – wyspę Napoleona.

Na początek odwiedzimy przylądek Capolivieri i przepiękne miasteczko o tej samej nazwie z klimatycznymi knajpkami i przepysznymi lodziarniami. Cała trasa prowadzi klifowym wybrzeżem ze wspaniałymi widokami na pobliskie mniejsze wysepki.

Dzień 6: Porto Azzuro – Cavo – Rio Marina: 50 km

Dziś nieco trudniejszy etap , na początek kilku kilometrowy podjazd do pięknego zabytkowego miasteczka Rio Nell Elba. Trudy wynagrodzą piękne widoki i sympatyczna starówka na której poranna kawa smakuje wyśmienicie. Stąd czeka nas już zjazd do Cavo z piękną plażą i rewelacyjną knajpką z owocami morza. Etap zakończymy w najpiękniejszym chyba miasteczku Elby Porto Azzuro, gdzie cumują jachty najbogatszych Włochów.

Dzień 7: Portoferaio – Villa Napoleona: 60 km

Dziś nieco odpoczniemy, krótki etap zaprowadzi nas do willi Napoleona gdzie Cesarz został zesłany na kilka po przegranych bitwach. Warunki miał całkiem luksusowe. Odwiedzimy też stolicę wyspy Porteferaio z imponująca twierdzą, oraz odpoczniemy na najpiękniejszej plaży na wyspie.

Dzień 8: Marciana Marina – Marina di Campo: 50 km

Poranna kawa w Marciana Marina, małym rybackim miasteczku , a następnie trudny podjazd do Marciany. Miłym przerywnikiem podjazdu będzie wizyta w jednej z winiarni gdzie zdegustujemy miejscowe wina. Po takiej przerwie zapewne będzie się lżej podjeżdżać. Dalsza część etapu to już uczta dla oczu , wspaniałe panoramy klifowego wybrzeża i piękne zatoczki z plażami. Na jednej z nich z pewnością zatrzymamy się na dłużej.

Dzień 9

Czas na powrót do kraju.

 

STOPIEŃ TRUDNOŚCI WERSJI WYCIECZKOWEJ: C

Trasa prowadzi drogami asfaltowymi, teren pagórkowaty, kilka dluzszych podjazdów, etapy ok. 40-50 km. Jeden krótki docinek terenowy.

 


 

 

Program wersji MTB:

 

Dzień 1

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem jedziemy do Włoch.

Dzień 2-4:  Maremma

Na początek na trzy dni udajemy się do położonego na Toskańskim wybrzeżu parku narodowego Maremma. Co roku te niewysokie wzgórza przyciągają już w kwietniu czołówkę zawodników MTB na pierwsze zawody Pucharu Świata. Wspaniała sieć wymagających szlaków rowerowych i piękne scenerie lasów piniowych i gajów oliwnych oraz bliskość pięknych plaż. To będą na pewno trzy niezwykle ciekawe dni.

Dzień 5: Przylądek Capolivieri

Na początek pętla wokół Przylądka Capolivieri, głównie szutrowa, choć kilka technicznych odcinków przysporzy nam nieco trudności. Widoki oszałamiające, zaliczymy m.in. trasę Pucharu Świata MTB, oraz częściowo trasę maratonu MTB – Legend Cup jednego z najlepszych wyścigów we włoszech. Zajrzymy też do zabytkowych miasteczek Capolivieri i Porto Azzuro, a wieczorem impreza integracyjna na plaży.

Dzień 6: Monte Campanello

Dziś poznawać będziemy szlaki Północno-wschodniej części wyspy. Na początek czeka nas trudne podejście na Monte Capanello (402 m n.p.m.), skąd prowadzi najlepsza trasa zjazdowa na wyspie, kilkanaście kilometrów głównie singlem do miasteczka Cavo z piękną plażą i wyśmienitą restauracją z owocami morza. Po południu jeszcze raz zdobędziemy Monte Caponello tym razem asfaltowym podjazdem i zjazdem szybkimi szutrami z powrotem do naszej bazy.

Dzień 7: Monte Orello

Dziś odwiedzimy centralną część wyspy, tu odkryjemy przed wami najlepsze single wyspy, szybkie wijące się pomiędzy drzewami w pięknych sosnowych lasach. Zajrzymy też na przylądek Capo Stella z pięknymi ścieżkami prowadzącymi po wysokich klifach z rewelacyjnymi widokami . Dziś raczej interwałowa trasa z krótkimi podjazdami i zjazdami, najwyższy punkt to zaledwie 340 m n.p.m. Z atrakcji poza rowerowych m.in. Willa Napoleona i najpiękniejsza plaża wyspy i piękna starówka w stolicy Elby - Portofferaio.

Dzień 8: Monte Capanne

Najtrudniejszy etap zarówno pod względem technicznym jak i kondycyjnym. Poznamy dziś szlaki w rejonie najwyższego szczytu wyspy Monte Capanne.

Dzień 9

Czas na powrót do kraju.

 

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): C

Trasa górzysta, etapy ok. 60-70 km dziennie, przewyższenia 1000-1500 m dziennie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): E

Trasa prowadzi głównie technicznymi ścieżkami, kilka bardzo trudnych odcinków.

 


 

 

UWAGA: POWYŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

 

Cena obejmuje:

·       Noclegi w pensjonatach

·       Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic

·       Opłaty promowe na wyspę Elbę

·       Transport bagaży na trasie

·       Usługi opiekuna grupy

·       Ubezpieczenie KL i NW 

·       Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie obejmuje:

·    - Dojazd z/do Warszawy +250 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

- Dopłata do noclegów w domkach kempingowych +500 zł. UWAGA! Zapisy przyjmujemy najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem
- Przelot samolotem +ok. 700 zł

 

Liczba uczestników: 6 - 15 osób

 

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN