O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Trasy rowerowe z widokiem na Tatry i drewniana architektury sakralnej (Łopuszna, Harklowa, Dębno)

ü  Przejazd wzdłuż Velo Dunajec: jednej z najnowszych inwestycji rowerowych w Polsce

ü  Zwiedzanie zamków w Niedzicy i Czorsztynie nad Zbiornikiem Czorsztyńskim

ü  Przełom Dunajca: jeden z najbardziej malowniczych w Europie

ü  Wiślana Trasa rowerowa i odgałęzienie do skansenu architektury drewnianej

ü  Perełki turystyczne Nowej Huty oraz bogactwo flory i fauny w Puszczy Niepołomickiej

ü  Zamek Królewski w Niepołomicach będący wizytówką miasta

ü  Zabytki architektury związane z Chopinem: Żelazowa Wola, Brochów

ü  Kościoły w Węgrowie i Wyszkowie; zamek w Liwie; skansen w Nowej Suchej

 


 

Programy poszczególnych dni:

 

Dzień 05.06.   Wiślaną Trasą Rowerową z Oświęcimia do Krakowa

Oświęcim – Miętków – Wygiełzów – Okleśna – Kamień – Łączany – Facimiech – Kopanka – Tyniec – Kraków = ok. 75 km na rowerze do Tyńca lub ok. 90 km do Krakowa

Z Krakowa pojedziemy busem do Oświęcimia, gdzie wypakujemy nasze rowery i ruszymy wzdłuż wałów Wisły podążając wygodną, dobrze przygotowaną Wiślaną Trasą Rowerową. Przez większość dnia trasa naszego przejazdu wiodła będzie w terenie płaskim z kilkoma łatwymi, niezbyt wybitnymi podjazdami. Po minięciu Miętkowa na chwilę oddalimy się od koryta Wisły, by odwiedzić Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Jest to ciekawy skansen prezentujący zabytki architektury drewnianej z obszaru zachodniej Małopolski, a także kulturę Krakowiaków Zachodnich. Po zwiedzeniu skansenu, dla chętnych będzie możliwość wyjechania / wyjścia na pobliskie wzgórze, gdzie mieszczą się ruiny średniowiecznego zamku Lipowiec. Po krótkiej przerwie na zwiedzenie, wrócimy do wałów wiślanych i podążając dalej wzdłuż nich dojedziemy do wsi Łączany. W tym miejscu przejedziemy na drugą stronę Wisły. Lokalnymi drogami o małym natężeniu ruchu pojedziemy w stronę Skawiny, a Następnie obrzeżami Bielańsko Tynieckiego Parku Krajobrazowego wjedziemy do Tyńca, obecnie peryferyjnej dzielnicy Krakowa. Mieści się tu okazałe Opactwo Benedyktynów, zlokalizowane na wysokiej skale ponad korytem Wisły. Chętni będą mogli zajrzeć do środka i zwiedzić zaułki klasztoru. Z tego miejsca czeka nas już kilkanaście kilometrów do centrum Krakowa. Jadąc ścieżką wzdłuż wałów podziwiać można gęsto zalesione wapienne wzgórze Sowiniec oraz leżący na jednym z jego wzniesień Klasztor Kamedułów. Późnym popołudniem dotrzemy do centrum Krakowa, gdzie zakończymy naszą wycieczkę.

UWAGA. Możliwość połączenia tego wyjazd z wyjazdem "Przez Puszczę Niepołomicką do Zamku Królewskiego".

 

Dzień 06.06    Przez Puszczę Niepołomicką do Zamku Królewskiego

Nowa Huta – Przylasek Rusiecki – Wiślana Trasa Rowerowa – Chobot – Puszcza Niepołomicka – Niepołomice = ok. 75 km na rowerze

Z miejsca zbiórki w Krakowie udamy się na rowerach w stronę Nowej Huty. Będziemy tu mogli zwiedzić zabudowania Huty Sendzimira (dawniej Lenina). Będzie to nietypowe doświadczenie i możliwość cofnięcia się w czasie o ponad 50 lat. Następnie odwiedzimy obszar dawnej wsi Krzesławice, gdzie mieści się zabytkowy drewniany kościół św. Jana Chrzciciela oraz, tuż obok, dworek Jana Matejki, w którym powstało wiele jego dzieł. Zanim opuścimy Kraków, zatrzymamy się jeszcze na chwilę w Mogile, innej dawnej podkrakowskiej wsi. Znajduje się tu ciekawy drewniany kościół św. Bartłomieja oraz położone w sąsiedztwie Opactwo Cystersów. W czasie krótkiej przerwy chętni będą mogli zajrzeć do obu tych obiektów. Z tego miejsce przejedziemy przez obszar postindustrialny Pleszowa oraz wśród stawów w Przylasku Rusieckim. Na obrzeżach Niepołomic przekroczymy Wisłę i pojedziemy asfaltową ścieżką rowerową po wałach biegnących wzdłuż najdłuższej rzeki w Polsce. Tym sposobem pokonamy fragment Wiślanej Trasy rowerowej, jednej z rowerowych „magistrali” w południowej części naszego kraju. Niedaleko wsi Chobot wjedziemy w głąb Puszczy Niepołomickiej. Jest to jeden z największych i najciekawszych kompleksów leśnych w Małopolsce. Po samej puszczy poruszać się będziemy drogami asfaltowymi oraz dobrze utwardzonymi drogami szutrowymi. Po opuszczeniu puszczy wjedziemy do miasta Niepołomice, gdzie znajduje się meta dzisiejszej trasy rowerowej. Czas wolny na samodzielne zwiedzanie atrakcji miasta. Do najważniejszych należy przede wszystkim Zamek Królewski ze wspaniałym dziedzińcem zbudowany przez Kazimierza Wielkiego i będący wizytówką Niepołomic. Na uwagę zasługuje także gotycki kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Pod wieczór wrócimy busem z powrotem do Krakowa, gdzie zakończymy naszą wycieczkę.

UWAGA. Możliwość połączenia tego wyjazd z wyjazdem "Wiślaną Trasą Rowerową z Oświęcimia do Krakowa".

 

Dzień 17.07.     Śladami Chopina z Żelazowej Woli do Płocka

Żelazowa Wola – Brochów – Młodzieszyn – Iłów – Sanniki – Gąbin – Koszelówka – Grabina – Płock = ok. 85 km na rowerze

Z Warszawy z miejsca zbiórki pojedziemy do Żelazowej Woli, gdzie rozpoczniemy naszą dzisiejszą trasę rowerową. Zanim jednak wsiądziemy na rowery, chętni będą mogli odwiedzić położone obok muzeum, znajdujące się w dworku rodzinnym gdzie urodził się Fryderyk Chopin, jeden z najbardziej znanych kompozytorów. Cały kompleks umiejscowiony jest w ładnym, zabytkowym parku. Stąd udamy się w stronę Brochowa, małej miejscowości położonej nad rzeką Bzurą. Znajduje się tu gotycko renesansowy kościół obronny, w którym został ochrzczony mały Fryderyk Chopin. Chętni będą mogli zwiedzić jego wnętrza. W dalszej części dnia pojedziemy wzdłuż terenów nizinnych przez Iłów aż do miejscowości Sanniki. Będziemy mogli tutaj zobaczyć zespół pałacowo parkowy z XVIII wieku. Stąd pojedziemy dalej na zachód przez Gąbin i po minięciu tej miejscowości, wjedziemy w obszar występowania niewielkich jezior. Przejedziemy obok Jeziora Zdworskiego, Ciechomickiego i Górskiego. Następnie po przekroczeniu Wisły wjedziemy do Płocka. Dzisiejszą wycieczkę zakończymy nieopodal Wzgórza Tumskiego, na którym mieści się najważniejszy zabytek Płocka: Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP. Chętni będą mogli spędzić czas także na nadbrzeżu oraz w okolicy płockiego molo. Pod wieczór wrócimy do Warszawy i zakończymy naszą wycieczkę.

UWAGA. Możliwość połączenia tego wyjazd z wyjazdem "Wzdłuż rzeki Liwiec przez Węgrów i Liw".

 

 

Dzień 18.07.     Wzdłuż rzeki Liwiec przez Węgrów i Liw

Kamieńczyk – Gwizdały – Starowola – Kąty – Węgrów – Liw – Wyszków – Nowa Sucha = ok. 77 km na rowerze

Z miejsca zbiórki w Warszawie pojedziemy busem do Kamieńczyka, małej miejscowości leżącej nad Bugiem. Tu rozpoczniemy naszą dzisiejszą trasę rowerową. Jednak zanim rozpoczniemy jazdę rowerem, chętni będą mogli odwiedzić lokalne, kameralne muzeum etnograficzno historyczne. Większość trasy rowerowej będzie wiodła doliną rzeki Liwiec, która jest dopływem Bugu. Z początku pojedziemy skrajem Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, miniemy Łochów i skierujemy się w stronę Węgrowa. Tutaj będziemy mieli czas na zwiedzenie Bazyliki Wniebowzięcia NMP i Następnie pojedziemy do sąsiedniej miejscowości Liw, gdzie znajdują się ruiny gotyckiego zamku obronnego książąt mazowieckich. Będzie możliwość wejścia do zamku i zwiedzenia zbrojowni. Spod zamku pojedziemy bocznymi, spokojnymi drogami do Wyszkowa, gdzie zatrzymamy się na chwilę celem zobaczenia barokowego kościoła z końca XVIII wieku. W tym miejscu po raz kolejny przekroczymy rzekę Liwiec i podążymy w stronę wioski Nowa Sucha, w której zakończymy trasę rowerową. Na sam koniec chętni będą mogli zwiedzić Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego. Pod wieczór wrócimy z powrotem do Warszawy i zakończymy naszą wycieczkę.

UWAGA. Możliwość połączenia tego wyjazd z wyjazdem "Śladami Chopina z Żelazowej Woli do Płocka".

 

Dzień 14.08.       Z Gubałówki wzdłuż Dunajca do Niedzicy

Gubałówka – Dzianisz – Chochołów – Czarny Dunajec – Nowy Targ – Łopuszna – Harklowa – Dębno – Frydman – Falsztyn – Niedzica Zamek = ok. 75 km na rowerze

 

Rano wyjedziemy busem z Krakowa i udamy się do wsi Ząb nieopodal Zakopanego. Po wypakowaniu rowerów, pojedziemy na Gubałówkę: jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na Tatry. Po chwili przerwy na podziwianie panoramy najwyższego pasma górskiego w Polsce, pojedziemy dalej grzbietem w stronę Butorowego Wierchu. Wciąż będą nam towarzyszyły widoki na Tatry. Następnie zjedziemy przez Dzianisz do Chochołowa, jednaj z najpopularniejszych wsi podhalańskich. Zbudowana jest ona głównie z drewnianych chat góralskich, a większość z nich ustawiona jest ścianami szczytowymi do drogi. Będziemy tu mieli chwilę czasu wolnego i jeśli będzie taka możliwość, odwiedzimy Muzeum Powstania Chochołowskiego. Stąd pojedziemy wygodną, asfaltową ścieżką rowerową wzdłuż Czarnego Dunajca aż do Nowego Targu. Towarzyszyć nam będą widoki na łagodne grzbiety Gorców oraz wysoki mur Tatr po drugiej stronie. Po minięciu Nowego Targu, odwiedzimy kilka zabytków architektury drewnianej, wyjątkowych w skali Polski. Pierwszym z nich będzie kościół św. Trójcy w Łopusznej, stojący nad samym brzegiem Dunajca. Tuż obok znajduje się dawny dwór Tetmajera, do którego też warto zajrzeć. W sąsiedniej wiosce, Harklowej, mieści się inny ciekawy drewniany kościół (Narodzenia NMP) i przy nim też się na chwilę zatrzymamy. Na tym samym brzegu Dunajca, lecz kilka kilometrów dalej leży wioska Dębno, a w nim prawdziwa perła architektury drewnianej, czyli kościół Michała Archanioła. Z tego miejsca pojedziemy wygodną ścieżką rowerową wzdłuż południowych brzegów Zbiornika Czorsztyńskiego. Dzisiejszą trasę rowerową zakończymy w Niedzicy, gdzie mieści się XIV wieczny zamek udostępniony zwiedzającym. Chętni będą mogli zajrzeć do jego środka. Pod wieczór wrócimy busem do Krakowa i zakończymy wycieczkę.

UWAGA. Możliwość połączenia tego wyjazd z wyjazdem "Z Czorsztyna przez Przełom Dunajca do Starego Sącza".

 

Dzień 15.08.    Z Czorsztyna przez Przełom Dunajca do Starego Sącza

Czorsztyn – Sromowce – Przełom Dunajca – Szczawnica – Krościenko nad Dunajcem – Tylmanowa – Łącko – Kadcza – Stary Sącz = 68 km na rowerze

Rano udamy się busem z miejsca zbiórki w Krakowie do Czorsztyna leżącego nad Zbiornikiem Czorsztyńskim i znanego z ruin gotyckiego zamku. Po dotarciu na miejsce, chętni będą mogli zwiedzić wspomniane ruiny. Rozpościera się z niego ładny widok na cały zbiornik wodny oraz leżący po jego drugiej stronie zamek w Niedzicy, a przy sprzyjającej pogodzie na grań Tatr. Z tego miejsca pojedziemy rowerami w stronę wsi Sromowce jadąc wzdłuż Dunajca. Przejedziemy kładką na słowacką stronę do miejscowości Czerwony Klasztor, gdzie znajduje się zabytkowy klasztor kamedułów. Chętni będą mogli obejrzeć jego wnętrze wraz z gotyckim kościołem św. Antoniego. Tuż za Czerwonym Klasztorem rozpoczyna się Przełom Dunajca, jeden z najbardziej znanych przełomów rzecznych w Polsce. Ma on długość ponad 8km i ponad 300m głębokości. Pokonamy całą jego długość na rowerach jadąc ścieżką po słowackiej stronie granicy i tuż przed końcem przełomu wjedziemy do Szczawnicy. Przez cały czas aż do Starego Sącza będziemy poruszać się w bliskim sąsiedztwie Dunajca jadąc jego szeroką doliną pomiędzy Beskidem Sądeckim a Gorcami i Beskidem Wyspowym. Miniemy kolejno Krościenko nad Dunajcem, Tylmanową oraz Łącko, które jest znane z sadownictwa i produkcji lokalnej śliwowicy. Dzisiejszą trasę rowerową zakończymy w Starym Sączu, gdzie będzie czas na samodzielne zwiedzanie atrakcji miasta. Najważniejszym zabytkiem jest XIII wieczny klasztor Klarysek oraz przyklasztorny gotycki kościół św. Trójcy i św. Klary. Pod wieczór wrócimy z powrotem busem do Krakowa.

UWAGA. Możliwość połączenia tego wyjazd z wyjazdem "Z Gubałówki wzdłuż Dunajca do Niedzicy". Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z biurem.

 


 

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub Warszawy - zgodnie z programem)
  • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
  • Opiekę przewodnika

 

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia (prosimy zabrać prowiant)
  • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (40 PLN)

 

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

 

Przy zgłoszeniu należy wpłacić pełną kwotę za wyjazd.