O wyprawie

   

Dlaczego warto?

 

 

ü  Graz: zabytkowa stolica Styrii nad rzekę Murą

ü  Klasztory benedyktynów w Admont i Sankt Lambrecht

ü  Centrum pielgrzymkowe i katedra w Mariazell

ü  Malownicze alpejskie jeziora: Grüner See, Leopoldsteinersee, Erlaufsee

ü  Zamki i zamczyska położone na wzniesieniach: Rabenstein, Deutschlandsberg, Ehrenhausen i inne

ü  Winnice pokrywające łagodne wzgórza południowej Styrii

ü  Park Narodowy Gesäuse i jego wysokogórskie krajobrazy

ü  Trasy po ścieżkach rowerowych szerokimi dnami górskich dolin

 

 

Program:

Dzień 1

Wyjedziemy z Krakowa ok 08:30, (możliwość dołączenia w Katowicach ok 10:00). Przejazd przez Czechy i Austrię w stronę miejsca zakwaterowania w Styrii. Pod wieczór dotrzemy do hotelu na nocleg.

Dzień 2

Seeberg – Gußwerk – Erlaufsee – Mariazell – Hubertussee – Gscheid = ok. 56 km na rowerze

Po śniadaniu wyjedziemy autokarem na Przełęcz Seeberg leżącej na wysokości ponad 1200m n.p.m. Po wypakowaniu rowerów ruszymy w dół w stronę doliny rzeki Salza, a następnie szeroką doliną potoku Grünaubach pojedziemy w stronę urokliwego jeziora Erlaufsee. Otoczone jest ono przez zalesione górskie grzbiety, a przez środek jeziora biegnie granica pomiędzy dwoma krajami związkowymi: Styrią i Dolną Austrią. Po krótkiej chwili odpoczynku nad jeziorem, udamy się w stronę Mariazell. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w tej części Europy. Najważniejszym miejscem w miasteczku jest okazała, barokowa bazylika. Czas wolny na samodzielne zwiedzanie Mariazell. Dalsza część naszej dzisiejszej trasy rowerowej prowadzi wzdłuż słabo zaludnionych bocznych dolin wśród lasów iglastych. Po drodze miniemy Hubertussee, kolejne niewielkie jezioro otoczone wzgórzami. Meta dzisiejszej trasy znajduje się w rejonie wioski Gscheid. Z tego miejsca wrócimy autokarem do hotelu.

Dzień 3

Deutschlandsberg – Schloss Hollenegg – Kerschbaum – Sankt Peter im Sulmtal – Gasselsdorf – Gleinstätten – Ottersbach – Wippelsach – Heimschuh – Frauenberg – Wagna – Ehrenhausen = ok. 62 km na rowerze

Tego dnia pojedziemy na południowe rubieże Styrii, na tereny położone blisko granicy ze Słowenią. Z uwagi na łagodne wzgórza otaczające ten rejon oraz duże nasłonecznienie popularne są tu uprawy winorośli. Pnące się po zboczach winnice będą nierzadkim elementem krajobrazu tego dnia. Trasę rozpoczniemy w Deutschlandsberg, małym miasteczku z zabytkowymi kamienicami w centrum. Na skraju miasteczka znajduje się okazały zamek o tej samej nazwie. Chętni będą mogli podjechać na rowerach po sam zamek i móc podziwiać jego panoramę z pasiastymi winnicami na pierwszym planie. Po wyjeździe z Deutschlandsberg udamy się w stronę leżącego nieopodal Zamku Hollenegg. Jeśli będzie możliwość, postaramy się wejść na jego renesansowy dziedziniec. Z tego miejsca zjedziemy do doliny rzeki Sulm by przez większość dzisiejszej trasy poruszać się w jej sąsiedztwie. Po dojeździe do Gleinstätten, zatrzymamy się na chwile przy niewielkim barokowym zamku. Kolejny ciekawy zamek, ze ścianami częściowo porośniętymi winoroślą, będziemy mieli okazje zobaczyć w Ottersbach. Przed dojazdem do mety wjedziemy na niewysokie wzgórze Frauenberg wżynające się w szeroki meander rzeki Sulm. Na tym niewielkim wzniesieniu położony jest renesansowy zamek Seggau. Postaramy się wejść na jego dziedziniec. Po zjeździe z Frauenberg dotrzemy do rzeki Mury po jej wałach pojedziemy na metę w miejscowości Ehrenhausen. Tutaj na uwagę zasługuje zamek o tej samej nazwie wraz z leżącym obok Mauzoleum Ruprechta von Eggenberga oraz zamek Georgi zbudowany w stylu Tudorów.

Dzień 4

Edelschrott – Sankt Martin am Wöllmißberg – Gaisfeld – Krottendorf – Hallersdorf – Lieboch – Muttendorf – Unterpremstätten – Feldkirchen bei Graz – Graz = ok. 65 km na rowerze

Rano pojedziemy autokarem do małej miejscowości Edelschrott, leżącej na wzniesieniu ponad otaczającymi dolinami. Z tego miejsca rozpoczniemy naszą trasę rowerową. Początkowo podążać będziemy po niewysokim grzebiecie, co pozwoli nam na podzianie ładnych i rozległych widoków na okoliczne, nieco wyższe pasma górskie. Miniemy sztuczny zbiornik wodny Hirzmann, zatoczymy szeroki łuk i zjedziemy w dół do doliny potoku Teigitsch. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w małej miejscowości Sankt Martin am Wöllmißberg, gdzie znajduje się zabytkowy kościół parafialny. Po dwudziestu paru kilometrach wjedziemy do rozległej, płaskiej kotliny śródgórskiej, w której leży Graz, stolica Styrii i drugie największe miasto całej Austrii. Po drodze zatrzymamy się na chwilę w miejscowości Dobl, gdzie znajduje się ciekawy zamek Gjaidhof oraz kościół parafialny, który w przeszłości był zamkową kaplicą. Jadąc dalej wygodnymi ścieżkami rowerowymi, dotrzemy do rzeki Mury by jej wałami dojechać do samego centrum Grazu. Czas wolny na zwiedzanie centrum tego zabytkowego miasta. Warto zwrócić uwagę na późnogotycką katedrę św. Idziego, ruiny zamku Schlossberg z dwiema zachowanymi wieżami, gotyckie i barokowe kościoły oraz okazały ratusz stojący na głównym placu. Pod wieczór wrócimy autokarem do hotelu na nocleg.

Dzień 5

Liezen – Ardning – Admont – Weng – Gstatterboden – Hieflau – Leopoldsteinersee – Eisenerz = ok. 66 km na rowerze

Po śniadaniu pojedziemy do Liezen, gdzie rozpoczniemy naszą dzisiejszą trasę rowerową. Początkowo będziemy podążali ścieżkami rowerowymi wzdłuż szerokiej doliny rzeki Enns aż do miejscowości Admont. Tu zatrzymamy się, aby zwiedzić klasztor benedyktynów, najstarszy klasztor na terenie Styrii. Następnie wyruszmy w kierunku miejsca, gdzie rozpoczyna się wąski i głęboki przełom rzeki Enns przez pasmo Alp Ennstalskich. W tej okolicy z uwagi na jej wysokie walory krajobrazowe znajduje się Park Narodowy Gesäuse chroniący najwyższe partie wspomnianego łańcucha górskiego przekraczającego wysokość 2300m n.p.m. Jest to jednocześnie najmłodszy park narodowy w Austrii. Po kilkunastu kilometrach jazdy głęboką górską doliną Enns, skręcimy w boczną dolinę rzeki Erzbach. Wzdłuż tej doliny pojedziemy dalej w stronę Leopoldsteinersee, malowniczego górskiego jeziora o ciemnozielonych wodach, otoczonego przez strome, wapienne górskie grzbiety. Jeśli czas pozwoli zatrzymamy się przy stojącym nieopodal zamku Leopoldstein posiadającym okazałą wieżę obronną. Nasz dzisiejszy etap rowerowy zakończymy w miejscowości Eisenerz. Jest to stare miasto górnicze, którego nazwa oznacza dosłownie rudę żelaza. Na uwagę zasługuje tutaj kościół warowny św. Oswalda, największy ufortyfikowany zespół kościelny w Styrii. Z tego miejsca wrócimy autokarem do miejsca zakwaterowania.

Dzień 6

Sankt Lambrecht – Murau – Triebendorf – Frojach – Teufenbach – Scheifling – Frauenburg – Judenburg = ok. 67 km na rowerze

Dzisiaj pojedziemy autokarem do Sankt Lambrecht, małej miejscowości otoczonej łagodnymi zalesionymi pasmami alpejskimi. Na początek czeka nas wizyta w barokowym klasztorze benedyktynów oraz w przyklasztornych ogrodach. Są to dwie najważniejsze wizytówki Sankt Lambrecht. Na wyjeździe z miasteczka, pokonamy niewysokie siodło pomiędzy dwoma leśnymi kopami i zjedziemy długą doliną w stronę Murau. Jest to kolejna zabytkowa miejscowości na naszej drodze, która leży nad rzeką Murą w jej górnym biegu. Na południowych przedmieściach Murau góruje wzniesienie, na którym znajduje się niewielki zamek Grünfels oraz gotycki kościół św. Leonarda. Wjeżdżając do miasteczka miniemy zabytkową miejską bramę Friesacher Tor, przekroczymy mostem rzekę Murę i wjedziemy na stare miasto, gdzie zatrzymamy się na głównym placu miasta. Czas wolny na zwiedzanie zabytków Murau, gdzie na uwagę zasługuje leżący na wzgórzu barokowy zamek oraz gotycki kościół św. Mateusza. Po wyjeździe z Murau, skierujemy się na zachód podążając wygodnymi ścieżkami rowerowymi dnem szerokiej doliny rzeki Mury. Naszą dzisiejszą trasę rowerową zakończymy w miejscowości Judenburg i stamtąd wrócimy do naszego hotelu.

Dzień 7

Grüner See – St. Katharein an der Laming – Bruck an der Mur – Pernegg an der Mur – Frohnleiten – Deutschfeistritz – Stübing = ok. 73 km na rowerze

Rano po śniadaniu udamy się autokarem na do doliny Lamingtal. W jej górnej wypakujemy rowery i podjedziemy nad brzeg Grüner See. Jest to malownicze jezioro, leżące u podnóży grupy górskiej Hochschwab, którego woda ma kolor szmaragdowo zielony. Po chwili czasu wolnego nad brzegiem jeziora, ruszymy na rowerach w dół wąskiej doliny rzeki Laming, otoczonej zalesionymi grzbietami górskimi. Dolina ta kończy się w miasteczku Bruck an der Mur, w którym zatrzymamy się. Wśród atrakcji tej miejscowości wymienić należy gotycki kościół parafialny oraz dom Kornmesser zbudowany w stylu weneckim. Po wyjeździe z Bruck, podążymy wąską, krętą doliną rzeki Mury wzdłuż jej lewego brzegu. W miasteczku Frohnleiten przejedziemy na drugą stronę rzeki i zatrzymamy się w jego centrum na głównym placu z zabytkowymi kamieniczkami, który z jednej strony zamknięty jest fasadą barokowego kościoła. Po wyjeździe z Frohnleiten zatrzymamy się u podnóża stromego wzgórza, na którym znajduje się średniowieczny zamek Rabenstein. Jeśli będzie możliwość, postaramy się dostać na wzgórze, aby przyjrzeć się zamkowi z bliska. Następnie pojedziemy dalej wzdłuż Mury. Trasę zakończymy w Stübing, gdzie znajduje się skansen austriackiej architektury drewnianej. Jeśli zdążymy przed jego zamknięciem, wejdziemy do środka. Z tego miejsca wrócimy autokarem na nocleg do hotelu.

Dzień 8

Dziś wykwaterujemy się z naszego hotelu i wyruszymy w drogę powrotną do Polski. W późnych godzinach popołudniowych przyjedziemy do Krakowa, gdzie zakończymy nasz wyjazd.

 


 

 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • ​​Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • ​Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu
 • ​Wyżywienie: 7 śniadań w hotelu
 • ​​Opiekę polskiego przewodnika
 • ​Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • ​Podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (20-25 EUR/dzień)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (opłaty wjazdowe, podatki turystyczne, zwyczajowe napiwki) - ok. 30 EUR
 • Indywidualnych biletów wstępu do zwiedzanych obiektów - ok 50 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (150 PLN)

 

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN