Rumunia – W pogoni za Drakulą

wycieczka rowerowa

 

terminy:

 

25.04- 03.05.2020 Ostatnie miejsca! 

01-09.08.2020

19-27.09.2020 Ostatnie miejsca!

 

cena: 1890 zł 

 


 Dlaczego warto?

 • Malownicze trasy rowerowe pozwalające posmakować prawdziwej Rumunii
 • Pełna legend i historii kraina Transylwanii
 • Klimatyczne rumuńskie wsie i miasteczka
 • Twierdze, zamki i warowne kościoły wpisane na listę UNESCO
 • Niepowtarzalny rumuński folklor
 • Zabytkowa Sighișoara – wpisane na listę UNESCO miasto - twierdza
 • Wspaniałe krajobrazy u podnóża Gór Fogaraskich

 


 

Program:

 

DZIEŃ 1  Wyjazd z Krakowa do Rumunii

 

Wyjazd z Krakowa do Rumunii o godzinie 09:15 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd przez Słowację i Węgry. Wieczorem przyjazd do Rumunii na nocleg.

 

DZIEŃ 2 Trasa w okolicy Cluj-Napoca i Sighişoara

Luna de Sus - Buru - Rimetea - ok. 52 km na rowerze

Dzisiaj po raz pierwszy wsiądziemy na nasze rowery i przejedziemy trasę po okolicy Cluj Napoca, trasa została tak zaplanowana aby każdy mógł jej sprostać. Przejazd i zakwaterowanie w Sighişoara. Wieczorem pospacerujemy po zabytkowej i urokliwej części miasta tzw. Górnym Mieście.

 

DZIEŃ 3 Transylwania na rowerze - Biertan, Moșna

Şaroş pe Târnave - Biertan - Richiș - Bârghiș - Zlagna - Moșna - ok. 54 km na rowerze 

Po śniadaniu udamy się na zachód od Sighişoary do miejscowości Şaroş pe Târnave skąd już na rowerach wyruszymy w trasę. Przejedziemy dolinami, gdzie położone są saskie wioski z ciekawą regularną zabudową. Zobaczymy słynne średniowieczne warowne kościoły, które są świadkami burzliwej historii regionu. Na początek odwiedzimy Biertan nad którego rynkiem góruje otoczony murami kościół wraz z obronnymi wieżami. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Siedmiogrodzie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki swoim rozbudowanym fortyfikacjom (trzy pierścienie umocnień), miejsce to nigdy nie zostało zdobyte przez najeźdźców. O jego znaczeniu świadczy fakt że przez trzy stulecia stanowił siedzibę biskupa. Z Biertan ruszymy do Moșny, gdzie zobaczymy obronny kościół ale o zupełnie innym wyglądzie. Powrót do Sighisoary, tam spędzimy wieczór.

 

DZIEŃ 4   Dzisiejsza rumuńska wieś

Sighișoara - Apold - Denndorf - Agnita - ok. 58 km na rowerze

W dniu dzisiejszym spenetrujemy tereny na południe od Sighişoary. Nasza trasa poprowadzi przez malownicze i spokojne wiejskie tereny Rumunii, zobaczymy jak mieszkańcy żyją na co dzień, a dzięki temu, że trasę tę przemierzać będziemy na rowerach w każdej chwili będziemy mogli się zatrzymać, rozejrzeć się dookoła, zrobić zdjęcie czy usiąść żeby czegoś się napić. Wieczór spędzimy w Sighişoarze, będzie to ostatnia okazja żeby wczuć się w atmosferę tego uroczego miasteczka.

 

DZIEŃ 5  Bunești, Viscri, Rupea, Homorod i wieczór w Braszowie

Bunești - Viscri - Rupea - Homorod - ok. 28 km na rowerze

Rozpoczniemy od miejscowości Bunești i ruszymy na rowerach do Viscri, przez wielu uważanej za jedną z najpiękniejszych rumuńskich miejscowości, której wszystkie zabudowania wraz z dominującym kościołem wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejne, niedaleko od siebie położone przystanki naszej podróży to Rupea oraz Homorod. W pierwszym z tych miejsc z górującego nad miasteczkiem XIII-wiecznego zamku chłopskiego podziwiać można panoramę okolicy, drugi słynie z malowniczego kościoła w którym odnajdziemy najstarsze w Transylwanii, datowane na ok. 1300 rok, freski. Potem jedziemy do Braszowa, gdzie wieczorem przespacerujemy się po rynku.

 

DZIEŃ 6  Prejmer oraz zamki Bran i Peleş

Tego dnia rowery pozostawimy w hotelu i dzień przeznaczymy na zwiedzanie. Okolica jest bardzo ciekawa ale dosyć ruchliwe drogi i pasma górskie nie są sprzyjające do jazdy na rowerze. Zobaczymy wspaniały kościół warowny w Prejmer, potem najbardziej znany zamek w Rumunii – Bran, kojarzony z osobą Vlada Palownika – Drakuli. Zwiedzimy dawną rezydencję króla Karola I - zamek Peles a popołudnie i wieczór spędzimy w Braszowie na zwiedzaniu i odpoczynku.

 

DZIEŃ 7  U podnóża Gór Fogaraskich

Perșani - Bucium - Recea - Sâmbăta de Sus - Mănăstirea Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus - ok. 54 km na rowerze

Po dniu zwiedzania z pewnością z zapałem wsiądziemy na rower. Tego dnia czeka nas bardzo malownicza trasa u podnóża Gór Fogaraskich. Pomimo że cały czas towarzyszył nam będzie widok potężnych gór to naszej trasie nie spotkamy większych wzniesień. Mijając kolejne wioski dojedziemy do Staţiunea Climaterică Sâmbăta gdzie znajduje się ciekawy klasztor wybudowany przez słynnego hospodara Constantin Brâncoveanu.

 

DZIEŃ 8  Zwiedzanie Sibiu i Alba Iulia

Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Sibiu. Przejdziemy ulicą Avram Iancu, przy której znajdują się najciekawsze kamieniczki. Zobaczymy Duży i Mały Rynek, magistrat z XV w., wieżę ratuszową z XVI w., późnogotycki kościół ewangelicki oraz przejdziemy Mostem Kłamców - tam wyjaśnimy dlaczego tak się nazywa. Po południu wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Po drodze zwiedzimy jeszcze miejscowość Alba Iulia, bardzo ważne miasto w historii Rumunii. Tam właśnie 1 grudnia 1918 roku dziesiątki tysięcy Rumunów, Sasów i innych mniejszości narodowych zebrały się aby usłyszeć proklamację przyłączenia się Siedmiogrodu do Rumunii. Zobaczymy cytadelę oraz znajdujące się w jej obrębie katedry, prawosławną i katolicką oraz inne zabytki.

 

DZIEŃ 9  Powrót do Krakowa

Przyjazd w godzinach porannych.

 


 
 
CENA OBEJMUJE:

 

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów na przyczepie rowerowej
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT
 
CENA NIE OBEJMUJE:

 

 • Wyżywienia poza śniadaniami
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki) - ok. 40 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru - 150 PLN

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

 Zapytaj o miejsca