O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

ü  Przepiękne trasy rowerowe w otulinie lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego

ü  Zwierzyniec - Kościół "Na Wyspie" i zabytkowy Browar

ü  Krasnobrodzki Park Krajobrazowy

ü  Józefów - rowerowa stolica regionu

ü  Górecko Kościelne - modrzewiowy kościoł z XVIII w.

ü  Ostoja Konika Polskiego we Floriance

ü  Szumy nad Tanwią

ü  Zamość - Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

 


 

Program:

Dzień 1

Krasnystaw - Tarnogóra - Szczebrzeszyn - Zwierzyniec - ok. 65 km na rowerze

Przewyższenia: 194 m 148 m

Zbiórka w Warszawie na parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki o godzinie 09:00. Przejazd na start naszej trasy rowerowej, do Krasnystawu (ok. 3 godziny). Wita nas Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo - podążając nim dotrzemy na Roztocze. Pośród pól, wiejskimi drogami i obok zalewu w Nieliszu będziemy jechać na południe. Po drodze zatrzymamy się na terenie Zespołu Pałacowo-parkowego w Tarnogórze oraz wielokulturowym Szczebrzeszynie. Tam sprawdzimy czy to prawda… że właśnie tam chrząszcz brzmi w trzcinie! Stąd już tylko 10 km dzieli nas od Zwierzyńca, który będzie naszą bazą wypadową do odkrywania tego bajecznego regionu Polski. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 2

Zwierzyniec - Bondyrz - Krasnobród - Majdan Sopocki - Józefów Roztoczański - Zwierzyniec - ok. 74 km na rowerze

Przewyższenia:   312 m 309 m


Dzień rozpoczniemy w Zwierzyńcu - zwanym Perłą Roztocza. Zobaczymy m. in. główną wizytówkę miasta - Kościół “Na Wyspie” pw. Św. Jana Nepomucena. Trasę rowerową rozpoczniemy dzisiaj z centrum Zwierzyńca. Doliną rzeki Wieprz udamy się do Krasnobrodu przez tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Za Hutkami czeka na ok. 90-metrowy podjazd na odcinku 3 km, gdzie trasa pokieruje nas lasem w kierunku kaplicy św. Rocha - malowniczego, owianego licznymi legendami obiektu sakralnego w rezerwacie o tej samej nazwie. Zjazd do Krasnobrodu i przerwa na drugie śniadanie. Dalej malowniczymi terenami Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego udamy się do Majdanu Sopockiego, gdzie odpocząć można nad popularnym wśród mieszkańców i turystów zalewem na rzece Sopot. Wracając w kierunku Roztoczańskiego Parku Narodowego, po drodze miniemy stary młyn wodny z XIX w. oraz przydrożną kaplicę w Majdanie Kasztelańskim. Do Zwierzyńca doprowadzi nas wzdłuż torów leśna asfaltowa droga. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3

Zwierzyniec - Górecko Kościelne - Susiec - Szumy nad Tanwią - Józefów - Zwierzyniec - ok. 72 km kończąc trasę w Józefowie (lub ok. 93 km dla tych którzy chcieliby rowerami dojechać do Zwierzyńca)

Po śniadaniu, ze Zwierzyńca, mijając kościół na wodzie oraz lokalny browar ruszymy na południe. Po kilku kilometrach trafiamy na najpiękniejsze roztoczańskie kąpielisko, z czystą wodą i piaszczystą plażą przy lesie. To Stawy Echo w dolinie potoku Świerszcz, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Uroku temu miejscu dodaje drewniana platforma widokowa. Dalej popedałujemy w kierunku Florianki, gdzie znajduje się Ostoja Konika Polskiego oraz Izba Leśna we Floriance - odrestaurowana dawna leśniczówka. Chętni będą mogli zaglądnąć do jej wnętrz utrzymanych w stylu z 1938 roku. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Górecko Kościelne. Zobaczymy modrzewiowy kościół parafialny z XVIII w. oraz położoną tuż za nim Aleję Dębów i tzw. kapliczkę na wodzie oraz kaplicę pod dębami, wewnątrz której znajduje się pień sosny, upamiętniający miejsce objawienia się św. Stanisława. Jadąc pośród lasów dotrzemy do Suśca, gdzie powitają nas filmowi Kargul i Pawlak stojący przy wjeździe do miejscowości. Dalej udamy się do Rezerwatu przyrody “Nad Tanwią”, kolejnej z wizytówek Roztocza, gdzie zejdziemy z naszych rowerów i powędrujemy na krótki spacer wsłuchując się w relaksujący dźwięk szumów nad Tanwią. Stamtąd skierujemy się z powrotem na północ w kierunku Zwierzyńca, po drodze mijając Muzeum Pożarnictwa w Oseredku, zatrzymując się na chwilę w okolicy osady Hamernia, w rezerwacie “Czartowe Pole” i kończąc naszą trasę w urokliwym Józefowie. Tego dnia jednak, dla tych którzy będą jeszcze mieli siłę w nogach i łaknąć będą roztoczańskiej przyrody przewidzieliśmy dodatkowe 20 km, aż do Zwierzyńca - dla chętnych. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4

Zwierzyniec - Zamość - ok. 55 km

Przewyższenia:   290 m 298 m

Dzień rozpoczniemy od wizyty w zabytkowym Browarze w Zwierzyńcu. Zobaczymy jak piwo produkowane było kiedyś i dziś. Zasmakujemy również (oszczędnie :-) ) w lokalnych specjałach. Czeka nas dzisiaj trasa rowerowa do wpisanego na listę UNESCO Zamościa - zwanego Perłą Renesansu. Trasa wije się między wzniesieniami i dolinami, pozwalając na zmianę na ukrycie się w cieniu lasów i podziwianie rozległych panoram pól i łąk, typowych dla Roztocza. Po drodze mijać będziemy liczne kapliczki, drewniane domy, przydrożne krzyże i lokalne zabytki dziedzictwa kulturowego, opisane na tablicach, pozwalające na poznanie historii i kultury tego regionu. Rowery zatrzymamy na Rynku Wielkim w Zamościu podziwiając otaczającą nas architekturę. Tutaj spędzimy chwilę czasu, zjemy posiłek i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Powrót do Warszawy w godzinach wieczornych (ok. 19-20).

 


 

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy), możliwość dojazdu własnego
  • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
  • Zakwaterowanie: 3 noclegi w pensjonacie
  • Wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: NNW
  • Podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza 3 śniadaniami i 3 obiadokolacjami
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, lokalni przewodnicy) - ok. 40 PLN
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (100 PLN)

 

Liczba uczestników: 15 - 20 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN