O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

ü  Szlak Bocianich Gniazd

ü  Malownicza Kraina Otwartych Okiennic

ü  Kolorowe zabytkowe cerkwie drewniane

ü  Kruszyniany - wieś prawdziwych Tatarów

ü  Zalew Ozierany pełen tajemnic

ü  Legendarna osada Wierszalin charyzmatycznego proroka Ilji

ü  Trasy rowerowe w Puszczy Knyszyńskiej

ü  Pustelnia nad Narwią - Skit w Odrynkach

ü  Zalew Siemianówka i jego burzliwa historia

ü  Zabytkowe uzdrowisko Supraśl i Muzeum Ikon

 


 

Program:

Dzień 1

Białystok - Wojszki - Kaniuki - Ciełuszki - Puchły - Soce - Trześcianka (Kraina otwartych okiennic) - około 50km na rowerze

Wyjazd z Warszawy około 9:00 i przejazd do Białegostoku, gdzie wypakujemy nasze rowery i rozpoczniemy pierwszą trasę rowerową. Wyjazd z miasta bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi na południe. Poznajemy podlaskie krajobrazy i tereny wiejskie. Docieramy do wsi Wojszki z kolorowymi drewnianymi domami. Dalej wyruszymy wzdłuż wijącej się Narwi i odwiedzimy wsie położone na szlaku Krainy Otwartych Okiennic. Po drodze zatrzymamy się w urokliwej wsi Puchły, która słynie z niebieskiej cerkwi pw. Opieki Matki Bożej. Poznamy też legendy, które wiążą się z cerkwią i z samą miejscowością. Trasę rowerową kończymy we wsi Trześcianka i stąd udajemy się do miejsca noclegu w sercu Puszczy Knyszyńskiej, które będzie naszą bazą wypadową na cały wyjazd. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 2

Rozłogi - Gródek - Kruszyniany - Zalew Ozierany - Grzybowszczyzna - Waliły - Rozłogi - około 70km na rowerze

 

Po śniadaniu w leśnym otoczeniu, wyruszymy w stronę Gródka, gdzie zatrzymamy się przy imponującej cerkwi pw. Narodzenia Bogurodzicy. Stąd zaczynamy leśny etap wycieczki. Jedziemy piaszczystą drogą wśród lasów mieszanych wsłuchując się w śpiewy ptaków, wdychając leśne aromaty i ciesząc oczy zielenią. Po takiej „kąpieli leśnej” docieramy do Kruszynian, gdzie zwiedzimy słynny meczet i dowiemy się wielu ciekawostek o Tatarach i ich kulturze. Będzie okazja do spróbowania tatarskich potraw. Po przerwie obiadowej wyruszamy nad Zalew Ozierany, gdzie poznamy ciekawostki i legendy lokalne. Polnymi drogami wśród lasów i zapomnianych wsi dojedziemy do legendarnej osady Wierszalin, którą założył Eliasz Klimowicz, samozwańczy prorok Ilia. Specyficzna atmosfera miejsca i tajemnicze wydarzenia związane z działalnością proroka i jego „sekty” przyprawiają o lekki dreszcz i długo nie dają o sobie zapomnieć. Po tej dawce emocji wrócimy drogami leśnymi Puszczy Knyszyńskiej do naszego miejsca noclegowego. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3

Rozłogi - Michałowo - Odrynki - Narew - Zalew Siemianówka - Rozłogi - około 65km na rowerze

Z naszej bazy ukrytej w Puszczy Knyszyńskiej ruszamy w stronę Michałowa, gdzie wjeżdżamy na słynny rowerowy szlak Green Velo. Docieramy nim do doliny rzeki Narew i dołączamy do Szlaku Gniazd Bocianich. Po drodze zatrzymujemy się w Odrynakch w pustelni nad rzeką. Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich to miejsce z niezwykłą, uduchowioną atmosferą w samym środku narwiańskich rozlewisk. Kontynuujemy naszą wycieczkę przez podlaskie wsie, a przyglądać się nam będą bociany siedzące w swoich gniazdach. Docieramy do miejscowości Narew znanej m.in. z drewnianej cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o ciekawej konstrukcji. Kontynuujemy naszą wycieczkę po lokalnych drogach wzdłuż rzeki Narew i docieramy do Jeziora Siemianówka. Jego piękno docenili twórcy filmy “Opowieści z Narni”, to właśnie tutaj nagrano kilka zimowych scen do filmu. Po odpoczynku na plaży wrócimy do naszego miejsca noclegowego w Puszczy. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4

Rozłogi - Królowy Most - Supraśl - Warszawa - 35 km na rowerze

Naszym celem będzie dziś uzdrowiskowa miejscowość Supraśl, której urok poznamy podczas wspólnego spaceru. Oprócz najpiękniejszych zabytków jak Pałac Buchholtzów i Dom Ludowy, zobaczymy miejsca, w których nagrywano sceny do filmu “U Pana Boga w Ogródku”. Będzie okazja spróbować lokalnych specjałów takich jak babka i kiszka ziemniaczana, kartacze lub słodki “Marcinek”. Po obiedzie i odpoczynku na plaży nad rzeką Supraśl ruszamy w stronę prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy i zwiedzamy interesujące Muzeum Ikon. Nasza wycieczka zakończy się w Supraślu w godzinach popołudniowych (ok. 15:00). Do Warszawy powrócimy około 18:00.

 


 

 

Cena obejmuje:

  • Transport autokarem lub busem (wyjazd z Warszawy), możliwość dojazdu własnego
  • Transport rowerów na specjalnej przyczepie,
  • Zakwaterowanie: 3 noclegi w ośrodku wypoczynkowym
  • Wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: NNW
  • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
  • Podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza wspomnianym w programie
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, lokalni przewodnicy) - ok. 30 PLN
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (100 PLN)

 

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN