O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Różnorodne trasy poprzez nieznane zakątki Krety

ü  Trasy prowadzące od górskich wiosek do morza

ü  Tradycyjne kreteńskie wioski i turystycznie nieodkryte rejony

ü  Trasy prowadzące poprzez pachnące ziołami łąki, zielone doliny, gaje pomarańczowe i oliwne

ü  Urokliwe miasto Chania

ü  Trasy prowadzące małymi, wąskimi, krętymi, utwardzonymi dróżkami, gdzie bardzo rzadko napotkamy samochody i innych rowerzystów

ü  Wyśmienite potrawy miejscowej kuchni w lokalnych kawiarenkach i tawernach

ü  Bogata mieszanka przyrody i kultury

 


 

Program:

Dzień 1

Przelot z Warszawy (Modlin/Okęcie) do Chanii. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem czas wolny na pierwszy spacer przez starówkę Chanii lub kąpiel w morzu.

Dzień 2

Taras widokowy na zboczach Lefka Ori – wąwóz (dżungla) – gaje pomarańczowe – Dolina Agia – ok. 23 km na rowerze i 3 km pieszo (1 godzina wędrówki). [W górę: 270 m / W dół: 930 m]

Naszym busem jedziemy ok. godzinę na zbocze Białych Gór (Lefka Ori). Tam, na wysokości 750 m n.p.m. naszym oczom ukaże się przepiękna panorama północnego wybrzeża i najwyższe szczyty Białych Gór na południu. Tu przesiadamy się na rowery. Po krótkim i ekscytującym zjeździe w dół zostawimy rowery i zaczniemy naszą przygodę w dżungli. Wąska ścieżka poprowadzi nas przez soczyście zieloną dolinę, gdzie specyficzny mikroklimat powoduje, że rosną tu nawet drzewa laurowe i inne lubiące wilgoć rośliny. Na zakończenie dnia przejedziemy na rowerze poprzez łagodną dolinę i gaje pomarańczowe, labiryntem połączonych ze sobą rolnych dróg.

Dzień 3

I część: Lefka Ori – Paleochora (Morze Libijskie) i II część: Lefka Ori – Zatoka Kissamos (Morze Kreteńskie) – razem ok. 58 km na rowerze [W górę: 280 m / W dół: 2500 m]

Dzisiaj udamy się w kierunku zielonego serca wyspy na południe od Chanii. Stamtąd rozpoczniemy naszą dzisiejszą trasę rowerową, która poprowadzi nas przeważnie w dół, aż do południowego wybrzeża Krety. Po drodze mijać będziemy różnorodne krajobrazy. Stojąc na południowym wybrzeżu, nad morzem Libijskim, przy dobrej pogodzie zobaczyć można grecką wyspę Gawdos, najbardziej na południe wysunięty punkt Europy. Czas na przerwę w pięknej „białej” wiosce Paleochora z piaszczystą plażą. Chętni mogą tu zjeść obiad. Po południu udamy się naszym busem znów do serca wyspy, aby tym razem zjechać rowerem do zatoki Kissamos, nad wybrzeżem północnym (Morze Kreteńskie). Po drodze miniemy tradycyjne wioski najmniej odkrytej przez turystykę części Krety.

Dzień 4

Przez dwa wąwozy do plaży marzeń ok. 43 km na rowerze [W górę: 400 m / W dół: 1200 m]

Piękny dzień na rowerze: poczujemy wiatr we włosach w trakcie przyjemnego zjazdu w stronę morza. Zagwarantowane towarzystwo miejscowych (kóz), zapach dzikich kwiatów i aromatycznych ziół oraz panoramiczne widoki. Z górzystego centrum Krety dostaniemy się na zachodnie wybrzeże do jednej z 10 najpiękniejszych greckich plaż – Falassarna, gdzie możemy zanurkować w turkusowych wodach i odpocząć na pięknych wydmach.

Dzień 5

Dzisiejszy dzień spędzimy bez rowerów. Chwilę odpoczynku możemy przeznaczyć na zakupy, dokładne zwiedzanie przepięknego starego miasta Chani czy spokojny czas na kawę w kawiarni z widokiem na port wenecki. To wszystko w pieszej odległości od naszego hotelu. Na miejscu jest też możliwość zapisania się na zorganizowaną jednodniową wycieczkę po okolicy Chanii.

Dzień 6

I część: Płaskowyż Omalos – wąwóz Agia Irini – Sougia i II część: płaskowyż Omalos – wybrzeże północne – razem ok. 44km na rowerze + 7 km pieszo (2,5 godziny wędrówki) [W górę: 460 m / W dół: 1840 m]

Naszą trasę zaczniemy na wysokości 1200 m n.p.m. na słynnym płaskowyżu Omalos. Po łagodnym zjeździe czeka nas piesza wędrówka przez  imponujący  wąwóz Agia Irini. Szlak przez ten wąwóz jest nieco łatwiejszy niż przez bardziej znany wąwóz Samaria,  ale wcale nie mniej spektakularny, a przede wszystkim dużo spokojniejszy. Pachnie tu dziką szałwią i rosną tu czarne kwiaty smoczej lilii, jednego z najbardziej typowych dla wyspy kwiatu. W małej miejscowości Sougia – już na rowerze – dotrzemy do wybrzeża południowego i spędzimy czas na obiedzie w wiejskiej tawernie lub biorąc orzeźwiającą kąpiel w krystalicznie czystym Morzu Libijskim. Po południu wrócimy z gór na wybrzeże północne poprzez zielone doliny wyspy.

Dzień 7

Malaxa – Aptera – Stylos – Kalives – ok. 60 km na rowerze [W górę: 610 m / W dół: 1440 m]

Idealna mieszanka przyrody i kultury to motyw przewodni dzisiejszego dnia. Naszym busem wyjedziemy na płaskowyż Malaxa, skąd panoramiczną trasą dojedziemy na rowerach do ruin antycznego miasta Aptera. Tutaj w przepięknym otoczeniu spotkamy się z bogatą historią wyspy: zobaczymy mury minojskie, fortyfikacje z czasów doryjskich, grecki amfiteatr, imponujące rzymskie cysterny, bizantyjski klasztor i turecki zamek. Po wizycie w przeszłości zjedziemy do regionu Apokoronas. Tu zachwycimy się bujną zielenią i źródełkami w Stylos, gdzie chętni będą mogli zjeść obiad pod osłoną eukaliptusów. Po przerwie, wąskie i kręte dróżki zaprowadzą nas poprzez senne górskie wioski w dół, ku wybrzeżom północnym, na piękną plażę w Kalives.

Dzień 8

 Przelot z Chanii do Warszawy (Modlin/Okęcie).

 

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Chania - Warszawa, transport na miejscu (bus)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu w pokojach 2 i 3 os.
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Opiekę lokalnego przewodnika
 • Transport i serwis rowerów
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki na TFG 10 PLN i TFP 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (ok. 15-20 EUR/dzień)
 • Pakiet 5 obiadów - 80 EUR
 • Wypożyczenia roweru - 100 EUR (opłata obowiązkowa)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki) - ok. 10 EUR
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego 740 PLN (w miarę dostępności)

 

Liczba uczestników: 10 - 15 osób

 

*Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Chanii. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem i informację o zainteresowaniu taką opcją nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia.*

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.