O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

Kartuzy | Kaszubski Park Krajobrazowy | Wdzydzki Park Krajobrazowy | Park Narodowy Borów Tucholskich | Pojezierze Bytowskie | Lębork | Białogóra (Bałtyk)

 

Kaszuby, mówią o tej krainie od dawna: Szwajcaria Kaszubska. A „od zawsze” przecież wiadomo, że dwa pojęcia geograficzne – Szwajcaria i Paryż – przejmowane są chętnie przez rozmaite kraje i miasta z racji prawdziwego lub rzekomego podobieństwa. I to właśnie stało się z Kaszubami. Góry (tutaj raczej górki ) i jeziora (tu – z wyjątkiem może Wdzydzów – raczej małe lub średnie akweny wodne ) upoważniły kogoś przed wiekami do przywołania szwajcarskiego powinowactwa.

Pod jednym względem jest to prawda: Kaszuby odznaczają się wielką urodą krajobrazu, urozmaiconego dodatkowo różnorodnymi zabytkami – zamkami, kościołami, klasztorami.

Zapraszamy na rowerową podróż przez najpiękniejsze miejsca na Kaszubach.

 


 

 

Program:

 

Dzień 1: Kartuzy

Przejazd busem z Gdańska w okolice Kartuz. Nocleg w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, impreza integracyjna.

Dzień 2:  Kaszubski Park Krajobrazowy

Pierwszy etap to pętla po najpiękniejszych miejscach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on zespół Jezior Raduńskich, Wzgórz Szymbarskich oraz kompleks Lasów Mirachowskich.

Bogactwem naturalnym są tu liczne jeziora polodowcowe, które połączone rzekami tworzą jeden z piękniejszych w Polsce obszarów wodnych. Kompleksy leśne kryjące w sobie bogactwo natury i liczne rezerwaty przyrody zapraszają wyznaczonymi szlakami rowerowymi.

Niezaprzeczalnym walorem jest tu rzeźba terenu,, choć dla niektórych może być to utrapieniem. Jej głównym elementem są pasma moren czołowych i rozcinające je rynny polodowcowe. Niby jesteśmy na północy kraju, na nizinach ale tutaj krajobraz bardziej przypomina przedgórze. Liczne wzniesienia i doliny gęsto poprzetykane rynnowymi jeziorami sprawiają, iż naturalny krajobraz jest wyjątkowy na skalę całej Polski

Zaprosimy więc dziś na rowerowy szlak wiodący przez urokliwe kaszubskie wsie i miasteczka położone nad kaszubskimi jeziorami. Będzie pięknie.

Dzień 3: Wdzydzki Park Krajobrazowy

Dzisiejszy etap poprowadzi nas nad największe jezioro Kaszub jezioro Wdzydze, zwane „Morzem Kaszubskim”. Oprócz niego w pobliżu, w otoczeniu wzgórz i sosnowych lasów, rozlewa się jeszcze kilkanaście mniejszych jezior, co w efekcie tworzy wyjątkowo malowniczy krajobraz.

Nad Wdzydzami warto też odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny - najstarszy skansen w Polsce

Wokół jeziora biegną piękne szlaki rowerowe które poprowadzą nas przez niekończące się lasy nad piękne zatoczki z plażami i ku malowniczym przystaniom żeglarskim.

Dzień 4: Park Narodowy Borów Tucholskich

Kolejnym naszym celem będzie jedyny na Kaszubach Park Narodowy, to jeden najpiękniejszych, najbardziej dziewiczych i dzikich terenów Pomorza. Zachwyca bogactwem flory i fauny, czaruje śpiewem ptaków i szumem drzew. Nie cały park udostępniony jest zwiedzającym, dlatego warto zobaczyć te jego części, które można odwiedzić

Jego centralną częścią jest tzw. „Struga Siedmiu Jezior”, czyli ciąg przepięknych jezior rynnowych: Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Skrzynka, Mielnica.

Nas jednak najbardziej zaciekawi sieć szlaków rowerowych zwanych Kaszubska Marszruta, a przede wszystkim prowadzący z Charzykowy do Czerska czerwony szlak uchodzący za najciekawszy fragment Kaszubskiej Marszruty. Rowerzystom towarzyszą zalesione tereny Borów Tucholskich, liczne jeziora z dwoma największymi – Jeziorem Charzykowy i Jeziorem Karsińskim. Ponadto na trasie mijamy liczne, mniejsze jeziorka, podróżujemy dolinami rzek oraz przez miejscowości wypoczynkowe i sielskie kaszubskie wioski, w których można zapoznać się z wciąż żywą kulturą tego regionu.

Dzień 5: Pojezierze Bytowskie

Dziś podążymy na północ poprzez piękne tereny Pojezierza Bytowskiego

Ciekawych obiektów i turystycznych atrakcji szukamy często na krańcach świata, nie wiedząc nierzadko, jak wiele niezwykłych miejsc mamy dosłownie pod nosem.

Na północy Polski, wśród malowniczych polodowcowych terenów znajdziemy gminy Bytów, Tuchomie i Borzytuchom. W krainie tej króluje przyroda: rozległe lasy, torfowiska, łąki, a na nich takie cuda natury, jak owadożerne rośliny czy latające ssaki” – pisze jeden z przewodników o tych terenach. Jest tam jednak nie tylko wspaniała przyroda, ale również kilkusetletni zamek w Bytowie, prehistoryczne kurhany i cmentarzyska, czy ciekawe konstrukcje inżynieryjne z początku XX wieku.

Wśród zabytków regionu jest wiele starych kościołów, ale także sporo poniemieckich dworów i pałaców. W Tursku zobaczymy piękny pałac z XVIII w., z kolei w Warcinie znajduje się urokliwy pałacyk z parkiem należący do Otto Bismarcka.

Pojezierze Bytowskie to, mimo wielu atrakcji, wciąż mało popularny region, dlatego warto je polecić wszystkim, którzy szukają pięknych i nieodkrytych przez rzesze turystów miejsc Polski.

Dzień 6: Lębork

Dziś podążymy w kierunku Lęborka.

Trochę historii, sporo zabytków i mnóstwo przyrody. Ziemia Lęborska położona między Wejherowem a Słupskiem to teren, gdzie warto spędzić choć jeden dzień. Lębork to średniowieczna historia. Ci, którzy lubią odkrywać niewielkie malownicze miejscowości, z całą pewnością wcześniej czy później trafią do Lęborka. Gdy to nastąpi, pierwszym miejscem jakie trzeba odwiedzić jest lęborska starówka. Znajdziemy tam i coś dla ciała, i dla ducha. Podobno cukiernicy z tego miasta to pomorscy mistrzowie cukiernictwa. Jedzenie słodkich przysmaków wśród starych neogotyckich budowli będzie niewątpliwą przyjemnością.

Zresztą codziennie będziemy mieli okazje spróbować pysznej kaszubskiej kuchni opartej przede wszystkim na rybach.

Dzień 7: Białogóra (Bałtyk)

Będąc na północy kraju trzeba choć na chwilę zamoczyć stopy w Bałtyku i my też tak uczynimy. Dzisiejszy krótki etap zaprowadzi nas do nadmorskiej Białogóry, cichego mało znanego miasteczka, gdzie nie znajdziemy tłumów letników i plaże są zupełnie puste.

Nim dotrzemy nad morze, przejeżdżamy przez "pałacową" gminę Wicko. Ponad stuletni pałac w Poraju, wpisany na listę zabytków pałac w Charbrowie z 1660 roku czy XVI-wieczny pałac w Nowęcinie to przykłady wspaniałej, dostojnej architektury sprzed lat. Ale Wicko i okolice to także bardzo zielone tereny.

Dzień 8: Kaszubski Park Krajobrazowy

Na koniec Najdłuższy etap, który zaprowadzi nas wśród jezior z powrotem do serca Kaszub czyli Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Dzień 9

Powrót busem do Gdańska.

 


 

 

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B

Dość płaska trasa, etapy o długości ok. 50-60 km, jeden dłuższy ok 80 km.

 

 

UWAGA: POWYŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

 


 

 

Cena obejmuje:

·       Noclegi w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych
·       Przejazd busem z/do Gdańska
·       Transport bagaży na trasie
·       Usługi opiekuna grupy
·       Ubezpieczenie KL i NW 
·       Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie obejmuje:

·       Dojazd z/do Krakowa, Katowic i Warszawy +150 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

 

Liczba uczestników: 6 - 15 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN