O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

ü  Ponad 200 km doskonale przygotowanych ścieżek rowerowych

ü  Wyjątkowe krajobrazy wybrzeża Morza Bałtyckiego i charakterystyczna lokalna zabudowa

ü  Kościoły rotundowe będące jedną z wizytówek Bornholmu

ü  Wędrówki w lesie Almindingen

ü  Piękne plaże o drobnym, białym piasku

ü  Christiansø i Frederiksø - najbardziej na wschód wysunięta część Danii

ü  Świeże i różnorodne przysmaki wprost z Morza Bałtyckiego

 


 

Program:

Dzień 1

Nexø – Svaneke – Gudhjem – ok. 30 km na rowerze.

Spotkanie w porcie w Kołobrzegu o godzinie 6. O 7:00 wypłyniemy wraz z rowerami statkiem do miejscowości Nexø. Po przybyciu i zapakowaniu bagaży do busa, poznamy na rowerach 3 oblicza Nexø: przedwojenną zabudowę, dzielnicę drewnianych domków zbudowaną na miejscu domostw zbombardowanych przez radzieckich wyzwolicieli oraz współczesną zabudowę przedmieść. Następnie w miejscowości Arsdale zobaczymy jedyny na wyspie wiatrak, w którym wciąż mieli się ziarno na mąkę. Kolejny przystanek przewidzieliśmy w  położonym malowniczo na wzgórzu portowym miasteczku Svaneke, gdzie poznamy różnice pomiędzy wiatrakiem typu koźlak i holender. Stamtąd przejedziemy do miejsca zakwaterowania w Gudhjem, gdzie wspólnie spędzimy wieczór.

Dzień 2

Gudhjem – Østerlars – Rytterknaegten – Ekkodalen– Gudhjem – ok. 55 km na rowerze.


Na dobry początek naszej wyprawy zapuścimy się w głąb wyspy do lasu Almindingen - jest to jeden z największych lasów Danii, gdzie żyją sprowadzone z Polski żubry. Jeśli będziemy mieć szczęście to uda się je zobaczyć. Po drodze w Østerlars zwiedzimy największy i najstarszy z bornholmskich kościołów rotundowych. W jego podziemiach zgodnie z legendą znajdować się może część skarbu Templariuszy…Następnie zdobędziemy najwyższy „szczyt” wyspy - Rytterknaeten (162 m n.p.m) i przejdziemy się po Dolinie Echa (Ekkodalen). Na zakończenie aktywnego dnia  odwiedzimy wyśmienitą wędzarnię w Gudhjem, gdzie będziemy mieli okazję skosztować przeróżnych rybnych przysmaków.

Dzień 3

Gudhjem – Rønne – Nyker – Klemensker - Gudhjem – ok. 50 km na rowerze.

Dzisiaj ze wschodniego wybrzeża przejedziemy na zachodnie do stolicy wyspy – Rønne. To największe na wyspie miasto  stanowiące centrum administracyjne i kulturalne Bornholmu nie straciło swojego prowincjonalnego uroku. Na rowerach zwiedzimy wąskie i kręte uliczki miasta oraz port. Chętni będą mogli zwiedzić muzeum Bornholmu ukazujące losy wyspy od prehistorii po czasy współczesne. W drodze powrotnej zawitamy do Nyker, gdzie zobaczymy najmniejszą, natomiast zdaniem wielu najbardziej urokliwą z czterech rotund na wyspie.

Dzień 4

Gudhjem – Christiansø – Gudhjem  – Helligdomsklipperne - Gudhjem - ok. 15 km na rowerze.

Rano  popłyniemy statkiem na wyspę Christiansø, która jest połączona mostem dla pieszych z sąsiadującą – Frederiksø. Kiedyś skaliste wyspy stanowiły bazę duńskiej marynarki, później więzienie, a obecnie mieszkają tu rybacy i artyści. Na wyspach nie ma ruchu samochodowego i można przyjemnie spędzić czas spacerując labiryntem uliczek wijących się pomiędzy kamiennymi domkami i ruinami dawnej twierdzy.  Po powrocie krótka trasa rowerowa do wyrastających z morza formacji skalnych – Helligdomsklipperne i morskich jaskiń szczelinowych.

Dzień 5

Gudhjem – Allinge – Sandvig – Hammershus – Hasle – Gudhjem – ok. 60 km na rowerze.

Ruszamy w kierunku nieco bardziej "górzystej" północy. Zmierzając do skalnego cypla Hammeren zawitamy do bliźniaczych miasteczek Allinge i Sandvig, zobaczymy prehistoryczne rysunki naskalne i  największe na wyspie jeziora. W końcu dotrzemy do  największego w północnej części Europy kompleksu ruin zamkowych Hammershus. Następnie piękną trasą poprowadzoną wybrzeżem udamy się w kierunku miasta Hasle, gdzie zatrzymamy się na obiad w jednej z najstarszych wędzarni na Bornholmie - Hasle Rogeri. Po krótkim odpoczynku tym razem „przetniemy” wyspę z zachodu na wschód i powrócimy na nocleg do Gudhjem.

Dzień 6

Gudhjem – Dueodde – Aakirkeby – Gudhjem – ok. 66 km na rowerze.

Po bardziej wymagającym dniu należy się nam chwila odpoczynku na plaży. Zmierzając na południe zobaczymy największe na wyspie skupisko menhirów.W Dueodde zatrzymamy się na  jednych z najpiękniejszych plaż w Europie z drobnym, białym piaskiem, który wykorzystywany był kiedyś przy produkcji klepsydr oraz latarnie morską – najwyższą i najnowocześniejszą w Danii. Jeżeli tylko pogoda dopisze, co odważniejsi będą mieli okazję do sprawdzenia temperatury wody Morza Bałtyckiego. Po plażowaniu ruszymy do Aaakirkeby, jednego z najstarszych miast na wyspie. Chętni będą mogli zajrzeć tu do muzeum historii naturalnej Bornholmu. Powrót do Gudhjem przez las Almindingen.

Dzień 7

Gudhjem - Nexø – ok. 35 km na rowerze.

To już niestety ostatni dzień naszego pobytu na Bornholmie. Nasz statek do Polski odpływa o godzinie 17:30. Na pożegnanie wyspy chętni udadzą się do Doliny Døndal kryjącej największy na wyspie wodospad i ciekawe formacje skalne. Po zapakowaniu bagaży do busa, na rowerach, spokojnym tempem przejedziemy do Nexø, gdzie przed odejściem statku będziemy mogli zrobić ostatnie zakupy. Do Kołobrzegu planowo przypłyniemy o godzinie 22:00 gdzie zakończymy nasz wyjazd.

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: rejs promem Kołobrzeg – Nexø – Kołobrzeg
 • Zakwaterowanie: domki campingowe 4 os. (2 pokoje 2 os.) z aneksem kuchennym
 • Przewóz bagażu na trasie Nexø – Gudhjem – Nexø
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia - ok. 20-30 EUR/dzień
 • Biletów wstępu - 50-200 DKK
 • Rejsu na wyspę Christiansø - ok. 220 DKK
 • Obowiązkowego kompletu pościeli - ok. 105 DKK za cały pobyt – można zabrać własną pościel
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (ok. 250-300 DKK) - wypożyczalnia lokalna

 

Liczba uczestników: 9 - 19 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.