O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Zjazdy długimi, szerokimi dolinami spod głównego grzbietu Alp (Otztal, Zillertal)

ü  Fabryka serów w Mayrhofen

ü  Wysokie wodospady: między innymi Wodospad Krimml (najwyższy w całej Austrii)

ü  Najdłuższy lodowiec Austrii (Pasterze), widoki na Grossglockner i zjazd alpejską drogą Hochalpenstrasse

ü  Największy na świecie kompleks jaskiń lodowych Eisriesenwelt

ü  Malownicze jeziora i wapienne skały w regionie Salzkemmergut

ü  Salzburg - perła architektury renesansowej u podnóża Alp

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjedziemy z Krakowa o 18:00 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 19:15) i przejedziemy nocą do Tyrolu w zachodniej Austrii.

Dzień 2

Innsbruck - Mutterberger Alm (1700m npm) autobusem - Volderau - Neustift - Fulpmes - Schonberg - Innsbruck = ok. 49 km na rowerze (głównie w dół).


Na drugi dzień dotrzemy do Tyrolu i udamy się do Doliny Stubai. Miejsce to w zimie jest jednym z kilku austriackich rajów dla narciarzy. Ale czy tylko wtedy? Nie. W lecie można tu również szusować na nartach na lodowcu Stubai. My na to wszystko spojrzymy z dołu z perspektywy siodełek rowerowych. Dojedziemy do górnego końca doliny (do wysokości 1700m n.p.m.), która otoczona jest przez ośnieżone szczyty pokryte śniegiem i lodowcami. Po nasyceniu oczu pięknymi widokami i zdjęciu rowerów z przyczepy, ruszymy w dół doliny rzeki Ruetz mijając po drodze malownicze alpejskie wioski. Dalej zjedziemy serpentynami w stronę Innsbrucka, stolicy austriackiego Tyrolu. Przy wjeździe do miasta miniemy słynną skocznię narciarską Bergisel. To jeden z tych obiektów sportowych, na którym odbywa się słynny Turniej Czterech Skoczni. Po wjeździe do miasta, skierujemy się do ścisłego centrum, aby zobaczyć najważniejsze zabytki. Poznamy Hofburg, który był rezydencją Marii Teresy, kościół cesarski nieopodal, barokową katedrę św. Jakuba oraz ponad 50-metrową wieżę miejską, z której roztacza się ładna panorama całego miasta i okolicy. W dalszej części dnia pojedziemy do hotelu na zasłużony odpoczynek.

Dzień 3

Zillertal - zbiornik Schlegeisspeicher (1780m npm) autobusem - Ginzling - Mayrhofen - Zell am Ziller - Kaltenbach - Strass am Zillertal = ok. 58 km na rowerze (głównie w dół).

Wyjedziemy z hotelu autobusem i pojedziemy w dół szerokiej doliny Innu, by potem skręcić w dolinę Ziller. Tą doliną pojedziemy w górę, aż do zbiornika wodnego Schlegeisspeicher. Chwila czasu wolnego na spacer po okolicy. Następnie całą grupą ruszymy w dół doliny krętą drogą w stronę Ginzling. Tu zrobimy krótką przerwę i po chwili ruszymy dalej w dół w stronę Mayrhofen. W tej największej miejscowości doliny Zillertal odwiedzimy Erlebnis Sennerei. Jest to lokalna fabryka typowego alpejskiego sera i innych produktów nabiałowych. Można tu obejrzeć cały proces wytwarzania tego przysmaku od mieszania mleka w miedzianych kadziach, aż po dojrzewanie sera gotowego do spożycia. Kolejną miejscowością jaką miniemy będzie Zell am Ziller, nad którą góruje strzelista, różowa wieża kościoła. Kontynuujemy zjazd w dół doliny Ziller, aż do wylotu doliny w miejscowości Strass, Z tego miejsca wrócimy do hotelu autobusem.

Dzień 4

Ötztal - Przełęcz Timmelsjoch (2500m npm) autobusem - Obergurgl - Sölden - Langenfeld - Umhausen - Ötz - Brunau = ok. 65 km na rowerze.

Tego dnia poznamy Ötztal, jedną z najdłuższych austriackich dolin podchodzących bezpośrednio pod główny grzbiet Alp. W wyższej części doliny, góruje nad całą okolicą najwyższy szczyt Tyrolu – Wildspitze (3774m npm). My wyjedziemy naszym autobusem na Przełęcz Timmelsjoch położoną w głównym grzbiecie Alp na granicy z Włochami. Ze względu na dużą wysokość n.p.m., na początku tego dnia będzie nam towarzyszył chłód. Po rozpakowaniu przyczepy z rowerami, ruszymy w dół krętymi serpentynami. Będziemy się kierowali w stronę Sölden, jednego z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Austrii, a następnie dalej w dół doliny w stronę Umhausen. W dalszej części dnia pojedziemy dalej w stronę wylotu doliny Ötztal. w tym miejscu zapakujemy nasze rowery, wsiądziemy do autobusu i wrócimy do hotelu.

Dzień 5

Zillertal - Gerlos - zbiornik Speicher Durlassboden (autobusem) - wokół zbiornika - Przełęcz Gerlos - Wodospad Krimml - Wald im Pingzau - Hollersbach - Mittersill - Uttendorf - Niedernsill - Piesendorf - Kaprun = ok. 76 km na rowerze (głównie w dół lub po płaskim).

Tego dnia pożegnamy Tyrol. Udamy się autobusem na jego granicę z Krajem Salzburskim i wysiądziemy przy sztucznym zbiorniku Speicher Durlassboden, skąd rozpoczniemy naszą dzisiejszą wycieczkę. Najpierw objedziemy zbiornik dookoła wygodną drogą. po objechaniu zbiornika przejedziemy autobusem przez rozłożystą Przełęcz Gerlos (1507m npm), a następnie zjedziemy krętą drogą w stronę Wodospadu Krimml (380m wysokości), najwyższego w Austrii i jednego z najwyższych w Europie. Ten malowniczy wodospad spada w dół w formie trzech kaskad ukrytych w lesie. Przyjrzymy mu się z bliska i ruszymy na rowerach dalej w dół szerokiej doliny rzeki Salzach. Po prawej będziemy mogli podziwiać szczyty Wysokich Taurów, a po lewej niższe wzniesienia Alp Kitzbuehelskich. Podążając wciąż wzdłuż Salzach miniemy Mittersill. Naszą dzisiejszą przejażdżkę zakończymy w Kaprun, znanym ośrodku wypoczynkowym, położonym u wylotu doliny, na końcu której znajduje się Lodowiec Kitzsteinhorn, raj dla narciarzy. Stąd autobus zabierze nas do hotelu w Wagrain.

Dzień 6

Wagrain - Jagersee (1110m n.p.m.) autobusem - Kleinarl - Wagrain - Sankt Johann - Bischofshofen - Werfen - Golling = ok. 59 km na rowerze (głównie w dół lub po płaskim), możliwość skrócenia do 40km

Dziś czeka nas kilka ciekawych atrakcji. Pojedziemy najpierw do końca doliny Kleinarl na malowicze jezioro Jagersee. Następnie zaczniemy delikatny zjazd w dół tejże doliny mijając po drodze malownicze alpejskie wioski i krajobrazy. Po minięciu Wagrain zjedziemy w dół wzdłuż zalesionej doliny do miejscowości St. Johann, w której krajobrazie wyróżnia się neogotycka katedra św. Jana z wysoką na ponad 60m wieżą. Kolejną znaną miejscowością na trasie naszego przejazdu będzie Bischofshofen, gdzie co roku odbywa się Turniej Czterech Skoczni. Po minięciu tego, malowniczo położonego miasta, skierujemy się wzdłuż rzeki Salzach w stronę Werfen. Nad miastem góruje malownicza, położona na wzgórzu, twierdza z XVIw. Tu czeka nas największa atrakcja tego dnia, Eisriesenwelt (Świat Lodowych Olbrzymów) – jest to największy na świecie kompleks naturalnych jaskiń wypełnionych lodem przez cały rok. Wejście do kompleksu leży 1100m powyżej miasta. Wjedziemy tam kolejką linową. Wewnątrz jaskiń panuje ujemna temperatura, więc należy się odpowiednio ubrać, szczególnie, że zwiedzanie trwa ok. 75min. Jeżeli czas i warunki pogodowe na to pozwolą, pojedziemy z Werfen dalej, głębokim wąwozem rzeki Salzach aż do Golling, gdzie zakończymy jazdę rowerami. Wrócimy do hotelu autobusem.

Dzień 7

Wagrain - Hallstatt - Obertraun (autobusem) - Bad Goisern - Bad Ischl - Strobl - Sankt Gilgen - Mondsee = ok 67 km na rowerze (głównie po płaskim).

Rano po śniadaniu pojedziemy autobusem do Obertraun, małej górskiej wioski położonej u stóp masywu górskiego i lodowca Dachstein. Dzisiejsza trasa będzie wiodła głównie po płaskim terenie wzdłuż malowniczych jezior polodowcowych. Najpierw przejedziemy nad Jeziorem Hallstatt z ładnymi widokami na miasteczko o tej samej nazwie położone po drugiej stronie jeziora. Po nasyceniu się widokami skalistych szczytów odbijających się w wodach jeziora, ruszymy w dalszą drogę, najpierw wzdłuż jeziora, a potem wzdłuż doliny rzeki Traun. Dojedziemy do Bad Ischl. Jest to uzdrowisko, gdzie w przeszłości wypoczywali m.in. Strauss czy Brahms. Zobaczyć tu też można Kaiservillę, pałac będący letnią rezydencją cesarza Franciszka Józefa. Po opuszczeniu Bad Ischl przejedziemy wzdłuż brzegów podłużnego jeziora Wolfgangsee leżącego u podnóży wyniosłej góry Schafberg. Dotrzemy do, położonego nad brzegami jeziora, Sankt Gilgen z ładnym, barokowym kościołem w centrum. Tu mieszkał i pracował dziadek Mozarta, tu też urodziła się matka kompozytora. Swą letnią rezydencję ma tu także były kanclerz Niemiec, Helmut Kohl. Stąd ruszymy w kierunku innego dużego jeziora. Zanim tam dotrzemy, miniemy, ukryte wśród lasów małe jezioro Krotensee. Ostatni etap dzisiejszej trasy będzie wiódł brzegami jeziora Mondsee. Na jego końcu leży miasteczko o tej samej nazwie. Warto w nim odwiedzić barokową katedrę o interesującej fasadzie. Jest ona częścią byłego klasztoru benedyktynów. Z Mondsee wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 8

Wagrain - St. Johann - Grossglockner Hochalpenstrasse - Hochtor - Franz Josefs Höhe – Hochtor (autobusem) - Fuscher Torl - Fusch - Bruck - Thumersbach - Zell am See = ok. 40 km na rowerze (głównie w dół lub po płaskim).

 

Tego dnia znów będziemy mieli styczność z przyrodą i krajobrazami wysokogórskimi. Pokonamy jedną z najwyżej położonych i najbardziej malowniczych dróg w Alpach, Grossglocknerstrasse. Najpierw przejedziemy autobusem przez Przełęcz Hochtor i dalej aż do Franz Josefs Höhe. Jest to popularne miejsce, gdzie kończy się droga. Rozpościera się stąd piękny widok na Grossglockner (3798m npm) – najwyższy szczyt Austrii – oraz długi, szeroki jęzor lodowca Pasterzenkees. Spod restauracji można zejść wąską ścieżką, aż pod samo czoło lodowca, bramę lodowcową i małe jezioro. Po chwili czasu wolnego na indywidualne spacery po okolicy, wrócimy autobusem za Przełęcz Hochtor. Tu wypakujemy nasze rowery i ruszymy wysokogórską drogą w dół. Stromymi serpentynami dotrzemy na dno doliny. Poprzez Fusch dojedziemy do Bruck w dolinie Innu. Pod koniec naszej dzisiejszej trasy objedziemy jeszcze dookoła jezioro Zeller See i trasę zakończymy w kurorcie Zell am See. Stąd wrócimy do hotelu autobusem.

Dzień 9

Wagrain – Salzburg – powrót do Polski.

Rano po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy i spakowanie bagaży. Około południa pojedziemy do Salzburga, perły architektury renesansowej. Jest to najczęściej odwiedzane – poza Wiedniem – miasto w Austrii. Tu spędzimy większość popołudnia. Zwiedzimy zabytkowe centrum miasta położonego nad rzeką Salzach. Podziwiać będziemy mogli m.in. ogromną fortecę Hohensalzburg, górującą ponad starym miastem; dom narodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta; katedrę św. Ruperta z ogromną kopułą; klasztor św. Piotra, jeden z najstarszych w Europie; pałac i ogrody Mirabell oraz wiele innych. Czas wolny na zakupy lub posiłek przed drogą powrotną. Pod wieczór wyjedziemy z Salzburga w kierunku Polski.

Dzień 10

Powrót do Polski. Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych. Zakończenie imprezy.

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w pensjonatach górskich
 • Wyżywienie: 7 śniadań w formie bufetu
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy - po 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (20-25 EUR na osobę na dzień)
 • Biletów wstępu, wjazdów do dolin górskich, przejazdów przez przełęcze, opłaty klimatycznej, przewodnika w Salzburgu - 120 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (300 PLN)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego 200 PLN (ilość ograniczona do 5 szt.)

 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.