O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Jeziora: Maggiore, Como, Lugano: wielkie polodowcowe jeziora, malowniczo położone pośród wysokich pasm górskich

ü  Przejazdy wzdłuż wysokogórskich dolin z widokiem na jedne z najwyższych szczytów w okolicy: Dolina Formazza i Dolina Sesia

ü  Piękny pałac i ogrody Borromeuszów na wyspie Isola Bella

ü  Ciekawe, zabytkowe miasteczka nad brzegami jezior: Cannobio, Locarno, Lugano, Menaggio, Bellagio, Como

ü  Wyjazd kolejką linową na Sacro Monte w Varallo

ü  Zwiedzanie Mediolanu: katedra, opera La Scala, Zamek Sforzów

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjedziemy z Krakowa o 14:30 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 16:00) i nocą przejedziemy do Włoch. 

Dzień 2

Cittiglio – Cuveglio – Mesenzana – Luino – Porto – Laveno – Cittiglio = ok. 42 km na rowerze

Około południa dotrzemy do hotelu na pograniczu włosko szwajcarskim. Po krótkim odpoczynku, rozpoczniemy popołudniową przejażdżkę rowerową po okolicy. Z hotelu pojedziemy wzdłuż Doliny Cuvia i dalej równolegle do rzeki Rancina aż do Luino, miasteczka leżącego nad brzegami Jeziora Maggiore. Następnie pojedziemy wzdłuż brzegów jeziora przez miejscowość Porto, jadąc cały czas pomiędzy malowniczym wybrzeżem, a stromymi zboczami masywu górskiego. Późnym popołudniem lub pod wieczór dotrzemy do Cittiglio. Nocleg w hotelu.

Dzień 3

Ponte Tresa – Vico Morcote – Melide – Lugano – Porlezza – Bene Lario – Menaggio = ok 60 km na rowerze

Z hotelu pojedziemy na pogranicze włosko szwajcarskie i jazdę na rowerze rozpoczniemy niedaleko Ponte Tresa, gdzie wjedziemy na terytorium Szwajcarii. Od tego momentu przez większość dnia będziemy podążać wzdłuż brzegów pięknego Jeziora Lugano, które na bardzo rozbudowaną linię brzegową z wieloma zatokami. Po objechaniu masywu górskiego pojedziemy do Lugano, największego miasta w okolicy, malowniczo położonego nad brzegami jeziora. Tu będziemy mogli zobaczyć dwa ciekawe kościoły: św. Wawrzyńca oraz św. Marii. Stąd pojedziemy dalej wzdłuż brzegów Jeziora Lugano i po paru kilometrach wjedziemy z powrotem do Włoch. W miejscowości Porlezza odbijemy od brzegów Jeziora Lugano i podążymy w stronę inne wielkiego jeziora, Como. Zjedziemy serpentynami do miasteczka Menaggio nad samym Jeziorem Como, gdzie zakończymy naszą dzisiejszą trasę. Stąd do hotelu wrócimy autobusem.

Dzień 4

Wodospad Toce – Formazza – Premia – Crodo – Masera – Vogogna = ok 62 km na rowerze

Tego dnia pojedziemy z hotelu do wysokogórskiej Doliny Formazza. Autobus wywiezie nas na wysokość 1700m npm do miejsca, gdzie z wysokiej kaskady Wodospad Toce spada z hukiem w dół. Tu rozpoczniemy naszą jazdą na rowerze. Tego dnia na naszej trasie przeważać będą zjazdy, czasami po górskich serpentynach. Miniemy wioskę Formazza i pojedziemy dalej w dół wzdłuż biegu rzeki Toce. Jadąc dalej górską Doliną d’Ossola dotrzemy ostatecznie do małego miasteczka Vogogna, malowniczo położonego na dnie doliny z zabytkowym kościołem i ruinami twierdzy górującej nad miasteczkiem. Z tego miejsca wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 5

Stresa – Baveno – Verbania – Oggebbio – Cannobio – Brissago – Ascona – Locarno = ok 60 km na rowerze

Z hotelu pojedziemy do miejscowości Stresa, leżącej na zachodnim brzegu Jeziora Maggiore. Przepłyniemy na małą wyspę leżącą na jeziorze, Isola Bella, która ma jeżynie 320m długości i 180m szerokości. Znajduje się tu Pałac Borromeuszów wraz z przyległymi ogrodami. Chętni będą mogli zwiedzić ten kompleks. Po powrocie na stały ląd, ruszymy dalej na rowerach wzdłuż zachodnich brzegów Jeziora Maggiore. Przejedziemy przez Verbanię i udamy się dalej w stronę Cannobio. Tu zatrzymamy się na chwilę na głównym placu położonym nad samym jeziorem. Miasteczko urzeka swoim położeniem, zabytkowymi kamienicami oraz brukowanymi uliczkami. Stąd ruszymy dalej i po kilku kilometrach wjedziemy do Szwajcarii. Dzisiejszą trasę zakończymy w Locarno, na północnym krańcu Jeziora Maggiore. Zanim ruszymy w podróż powrotną do hotelu, zajrzymy do centrum Locarno, gdzie zobaczyć można ruiny zamku, a także kilka zabytkowych kościołów.

Dzień 6

Alagna Valsesia – Mollia – Scopello – Varallo – Borgosesia – Grignasco – Romagnano Sesia = ok 65 km na rowerze

Najpierw pojedziemy do wysokogórskiej Doliny Sesia i pojedziemy autokarem do samego jej końca. Najwyższe partie doliny zamknięte są głównym łańcuchem Alp z wierzchołkami przekraczającymi 4000m npm. My zaczniemy naszą trasę rowerową na wysokości 1200 m npm. Na początek zatrzymamy się w górskiej wiosce Alagna Valsesia, gdzie znajduje się ciekawy kościół św. Jana. Pojedziemy dalej w dół doliny rzeki Sesia, mijając po drodze senne wioski i piękne widoki na zbocza Alp. W końcu dotrzemy do Varallo u zbiegu 2 rzek: Mastallone i Sesia. Jest to najciekawsze miasteczko na dzisiejszej trasie. Znajduje się tu kilka ciekawych kościołów, m.in. św. Marii czy św. Antoniego. Będziemy mogli je zobaczyć. Jednak najciekawszym obiektem w mieście jest Sacro Monte, wzgórze będące wspaniałym punktem widokowym, na które wjedziemy kolejką linową. Przede wszystkim znajduje się tam zespół 9 kaplic i jest to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w tej części Włoch. Po zwiedzeniu Varallo, ruszymy dalej w dół doliny Sesia. Miniemy po drodze dwie miejscowości posiadające zabytkowe centrum: Borgosesia oraz Grignasco. Dzisiejszą trasę zakończymy w Romagnano Sesia i z tego miejsca ruszymy z powrotem do hotelu.

Dzień 7

Valbrona – Onno – Vassena – Limonta –Bellagio – Nesso – Torno – Como = ok 53 km na rowerze

 

Po śniadaniu pojedziemy w kierunku Jeziora Como. Z miejscowości Valbrona zjedziemy malowniczą drogą w stronę południowo wschodniej odnogi jeziora. Udamy się na rowerach wąską asfaltową drogą nad samym brzegiem, do którego schodzą urwiste, miejscami pionowe skalne ściany.Odcinek ten będzie obfitował w piękne widoki na samo jezioro jaki i góry leżące po jego drugiej stronie. Po pewnym czasie dotrzemy do Bellagio. jest to urokliwe miasteczko, które leży w miejscu gdzie jezioro rozgałęzia się na 2 odnogi. Zajrzymy do romańskiej bazyliki św. Jakuba i odwiedzimy punkt widokowy na cyplu wchodzącym w jezioro. Z tego miejsca pojedziemy wzdłuż brzegów Jeziora Como podziwiając piękne widoki na okoliczne szczyty odbijające się w tafli jeziora niczym w zwierciadle. Po drodze zatrzymamy się na chwilę w Torno, gdzie na placu przy jeziorze góruje kościół św. Tekli. Następnie udamy się do miasta Como, najciekawszego na tej trasie. Tu zobaczymy piękną gotycką katedrę Wniebowzięcia N.M.P zbudowaną z marmuru z wielką kopułą, a także romańską bazylikę San Fedele. Z Como pochodzi A.Volta, znany fizyk. Chętni będą mogli odwiedzić muzeum poświęcone temu naukowcowi. Z Como wrócimy autokarem do hotelu.

Dzień 8

 

Po śniadaniu, udamy się pociągiem do Mediolanu. Zwiedzimy drugie największe miasto Włoch z przewodnikiem. Zobaczymy m.in. Plac Katedralny z pięknie zdobioną, bogatą katedrą oraz położoną nieopodal Galerię Vittorio Emenuele II. Odwiedzimy słynną operę La Scala, a także Zamek Sforzów i park Sempione. W parku tym znajduje się Torre Branca, drugi najwyższy budynek w mieście i popularny punkt widokowy na cały Mediolan. Po obiedzie w godzinach popołudniowych, ruszymy w drogę powrotną do domu. Nocny przejazd do Polski.

Dzień 9

Przyjazd do Polski w godzinach przedpołudniowych. Zakończenie imprezy. 

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • ​​Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • ​Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach
 • ​Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu
 • ​​Opiekę przewodnika
 • ​Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy - po 10 PLN
 • ​Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 6 kolacji w cenie 480PLN)
 • ​Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, bilety na koleje, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki) - 50 EUR
 • ​Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
 • Dopłaty za transport roweru elektrycznego 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

 

Liczba uczestników: 15 - 35

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.