O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Malownicze trasy wzdłuż wybrzeża Algarve oraz wgłąb lądu, pośród pięknych krajobrazów

ü  Trasy prowadzące od górskich wiosek w dół, aż do oceanu

ü  Na rowerze poprzez rezerwat przyrody z rzadkimi okazami ptaków

ü  Różnokolorowe klify wpadające do Oceanu Atlantyckiego

ü  Urokliwe miasta i miasteczka – m.in. Faro, Olhão, Alte, Silves

ü  Dziewicze trasy podczas których przez cały dzień nie natrafimy na innych rowerzystów

ü  Możliwość poznania codziennego życia Portugalczyków poza turystycznymi kurortami

ü  Łagodny, oceaniczny klimat, który sprzyja rowerowym wycieczkom - cudowna ucieczka przed zimą do najbardziej słonecznej części Portugalii, gdzie w lutym kwitną drzewa i krzewy, a temperatury są bliskie polskiej majówki

 


 

Program:

Dzień 1

Przelot z Warszawy do Lizbony. Przejazd do Algarve. Nocleg w małej wiosce rybackiej Cabanas de Tavira, gdzie zostaniemy cztery noce.

Dzień 2

Almancíl – Laguna do Lago - Ria Farmosa – Praia de Faro - Faro - ok. 30-35 km na rowerze


Dzień rozpoczniemy jadąc rowerowym szlakiem w kierunku plaży. Miniemy rezerwat przyrody Ria Farmosa, gdzie możemy obserwować rzadkie gatunki ptaków, takie jak modrzyk, który występuje prawie wyłącznie w Afryce. Kawałek dalej naszym oczom ukaże się Ocean Atlantycki. Przerwa na piaszczystej plaży Praia de Faro. Dalej podążając przez ptasi raj (flamingi) osiągniemy historyczne centrum stolicy Algarve - Faro. Wspólny spacer przez miasto. Powrót do hotelu.

Dzień 3

Olhão – Fuseta – Tavira - Cabanas de Tavira - ok. 35 km na rowerze

W dniu dzisiejszym znajdziemy się w środku parku przyrody Ría Formosa i ruszymy na rowerowy szlak wybrzeża. Zatrzymamy się w urokliwych miasteczkach rybackich takich jak Olhão i Fuseta. W architekturze tych miasteczek bardzo czuć średniowieczny wpływ Afryki północnej. Z pewnością znajdziemy też chwilę na zakosztowanie w lokalnych specjałach czy fotografowanie okolicy. Wieczorem docieramy na rowerze do miejsca noclegowego, które znajduje się na naszym szlaku rowerowym.

Dzień 4

Cabanas – Cacela Velha – rzeka Guadiana - Vila Real de Santo Antonio - Park przyrody Sapal – Castro Marím - ok. 35 km na rowerze

Dzisiaj kontynuujemy naszą trasę wzdłuż wybrzeża w stronę rzeki Guadiana, która wyznacza tu granicę z Hiszpanią. Niedługo po starcie docieramy do jednej z pereł parku przyrody Ría Formosa, którą jest twierdza Cacela Velha. Stąd roztacza się przepiękny widok na krajobraz lagunowy, który jest formowany przez przypływy i odpływy oceanu. Celem wyprawy jest dotarcie do dwóch miasteczek położonych blisko ujścia rzeki Guadiany: renesansowe Vila Real („miasto królewskie”) oraz średniowieczne Castro Marím. Tuż przed metą, jeżeli dopisze nam szczęście będziemy mogli podziwiać duże stada flamingów. Powrót na nocleg zorganizowanym busem.

Dzień 5

Penina (Rocha da Pena) – Alte – Messines – Barragem do Arade – Silves - ok. 45 km na rowerze

Barrocal to wapienne wzgórza pośród zielonych krajobrazów w głębi Algarve (tam gdzie docierają nieliczni turyści). Pod szczytem Rocha da Pena znajdziemy przytulną kawiarnię, z której wyruszymy na rowerach przez pagórkowaty krajobraz Barrocal. Pierwszym celem na naszej trasie będzie Alte, urokliwe miasteczko położone przy pięknym źródełku. Po krótkim odpoczynku zjedziemy w dół mijając wody zalewu i bagnisty pejzaż rzeki Arade oraz sady pomarańczy i innych owoców, aż do Silves, gdzie zwiedzimy katedrę i słynny zamek Maurów. Stąd busem przejedziemy do Pedralvy gdzie spędzimy kolejne dwie noce.

Dzień 6

Pedralva – Villa do Bispo – Cabo São Vicente (przylądek Św. Wincentego) – Torre de Aspa - klify zachodniego Algarve - ok. 40-45 km na rowerze

Dziś całą wyprawę aż na koniec świata pokonamy na rowerach. Kierunek – przylądek Św. Wincentego, który aż do wieku wielkich odkryć geograficznych uchodził za koniec świata. Oprócz samego przylądka miniemy liczne atrakcje po drodze: najwyższy klif w parku przyrody Św. Wincentego, ukryte bezludne plaże i piękne punkty widokowe. Dzisiejszą trasę zakończymy na jednej z najpiękniejszych plaż zachodniego wybrzeża.

Dzień 7

Rano, już bez rowerów, zatrzymamy się przy jednych z najładniejszych klifów południowej Portugalii na krótki spacer i kontynuujemy przejazd do Lizbony. Wieczorem możliwość krótkiego zwiedzania Lizbony.

Dzień 8

 

Przelot z Lizbony do Warszawy.

 

 


 

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Lizbona-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów ze śniadaniami w hotelach/apartamentach w pokojach 2 i 3 os.
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Transport i serwis rowerów na miejscu
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (ok. 15-25 EUR/dzień) - istnieje możliwość wykupienia pakietu 6 śniadań na wyjeździe w cenie 45 EUR
 • Wypożyczenia roweru - 80 EUR (rowery górskie, dostępny również rower elektryczny w cenie 130EUR)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki) - ok. 20 EUR
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego w miarę dostępności - 960 PLN

 

Liczba uczestników: 11 - 22 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.