O wyprawie

 

Dlaczego warto?

ü  Trasy pośród jezior, polodowcowych wzgórz oraz sennych wiosek

ü  Miejsca z kart "Pana Tadeusza", "Nad Niemnem", "Doliny Issy"

ü  Najciekawsze zabytki Troków, Wilna, Druskiennik, Wigier, Sejn

ü  Malownicze krajobrazy Pojezierza Litewskiego

ü  Parki narodowe, krajobrazowe i rezerwaty

ü  Przysmaki kresowej kuchni

 


 

Program:

 

Dzień 1   Przez Puszczę Augustowską i doliną Czarnej Hańczy

Studzieniczna – Czarny Bród – Płaska – Perkuć – Mikaszówka – Dworczysko – Frącki – Głeboki Bród = ok 41 km na rowerze

Zbiórka w Warszawie o 8:40. Przejazd autokarem w kierunku Augustowa. Możliwość dołączenia w Augustowie (o szczegóły proszę pytać w biurze). Po przyjeździe do położonej na wschód od Augustowa Studzienicznej zwiedzimy kaplicę na wodzie i zabytkowy kościół z unikalnym wystrojem wykonanym z poroży. Następnie wyruszymy rowerami poprzez gęste bory Puszczy Augustowskiej wzdłuż Kanału Augustowskiego. Po drodze zobaczymy urokliwy Rezerwat Perkuć oraz śluzy na Kanale Augustowskim. Jeśli dopisze nam szczęście, będziemy świadkami śluzowania kajaków. W kilku miejscach trasa prowadzi brzegami ukrytych w puszczańskich ostępach jezior oraz doliną Czarnej Hańczy, którą kilka razy przetniemy. Wieczorem dotrzemy do miejsca zakwaterowania w Sejnach, gdzie spędzimy 3 kolejne noce. Charakter trasy: mało uczęszczane drogi asfaltowe i leśne dukty; przewaga płaskiego terenu.

Dzień 2   Trasa rowerowa wokół Jeziora Wigry

Gawrych Ruda – Cimochowizna – Stary Folwark – Wigry – Czerwony Folwark – Mikołajewo – Piaski – Czerwony Krzyż – Bryzgiel – Gawrych Ruda = ok 50 km na rowerze

Cały dzień spędzimy objeżdżając wokół Jezioro Wigry. Przejazd obfituje w piękne krajobrazy, osobliwości przyrodnicze i ciekawe zabytki. Nie zabraknie także okazji do kąpieli. Zobaczymy tajemnicze torfowiska na których poszukamy rosiczek, dystroficzne jeziorka z pływającymi wyspami (zwane tu sucharami), i bagienne bory, które przemierzymy po specjalnie przygotowanych kładkach. Zwiedzimy interesujące muzeum Wigier i klasztor Kamedułów położony na wcinającym się daleko w wody jeziora półwyspie. Klasztorna wieża oraz znajdujące się na trasie przejazdu wzniesienia i wieże widokowe oferują wspaniałe panoramy okolicy. Po zakończonej trasie rowerowej wrócimy na nocleg do Sejn. Charakter trasy: przewaga leśnych duktów i dróg polnych; w miejscach podmokłych drewniane pomosty; w kilku miejscach krótkie podjazdy i zjazdy.

Dzień 3   Krajobrazy Pojezierza Suwalskiego i Suwalski Park Krajobrazowy

Bachanowo – Przełomka – Mierkinie – Smolniki – Kleszczówek – Gulbieniszki – Udziejek – Wodziłki – Szurpiły – Jeleniewo = 36 km na rowerze

Tego dnia z siodełka roweru będziemy podziwiać malownicze krajobrazy Pojezierza Suwalskiego i przemierzać szlaki w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Przy każdym obrocie korbowodu dostrzeżemy ślady działalności lodowca: wysokie wzgórza morenowe, głębokie doliny kryjące rozliczne jeziora i rozległe głazowiska. Staniemy na brzegach najgłębszego w Polsce Jeziora Hańcza oraz na szczycie Góry Cisowej zwanej suwalską Fudżijamą. Spojrzymy także z wysokości na turkusowe wody Jeziora Jaczno i odwiedzimy cerkiew staroobrzędowców w Wodziłkach. Po kolacji na starym mieście w Suwałkach wrócimy na nocleg do Sejn. Charakter trasy: przewaga dróg polnych i szutrowych, tylko krótkie odcinki dróg asfaltowych; urozmaicona rzeźba terenu, liczne podjazdy i zjazdy.

Dzień 4   Wokół Jeziora Dusia i Metelys do Druskiennik

Meteliai – Metelyte – Padusys – Zebrenai – Nakruniske – Zagariai – Mockonys – Papeciai – Buckunai – Meteliai = ok 43 km na rowerze

W Ogrodnikach przekroczymy granicę polsko-litewską, a następnie zatoczymy na rowerach pętlę wokół Jeziora Dusia: jednego z największych na Litwie oraz wokół Jeziora Metelys. Będzie okazja do kąpieli oraz spojrzenia na okolicę ze wzgórza, na którym niegdyś znajdował się gród Jaćwingów. Kolejną atrakcję stanowi znane uzdrowisko: Druskienniki. Zakosztujemy tu mineralnych wód i dań kuchni litewskiej. Chętni będą mogli zwiedzić miasto z zabytkową drewnianą zabudową, przespacerować się brzegiem Niemna oraz alejkami pięknie utrzymanych parków. Wieczorem przyjedziemy na nocleg w Wilnie. Charakter trasy: przewaga mało ruchliwych dróg asfaltowych, nad jeziorem Dusia odcinki dróg szutrowych, głównie płaski teren.

Dzień 5   Wizyta w Trokach, przejazd wokół Jeziora Galve i zwiedzanie Wilna

Troki – Užutrakis – Šulininkai – Raudonė – Žydiškės – Padumblė – Rubežius – Ostruvka – Troki = ok 30 km na rowerze

Tego dnia odwiedzimy Troki, gdzie zobaczymy położony malowniczo na wyspie XV wieczny zamek oraz zabytki związane z Karaimami (charakterystyczne kolorowe domy,  świątynię:  kienesę i  stary cmentarz). Następnie przejedziemy rowerami wokół Jeziora Galve. Na jednym z półwyspów zajrzymy do parku krajobrazowego kryjącego, przeglądający się w wodach jeziora, Pałac Tyszkiewiczów. Po kąpieli w jeziorze i skosztowaniu karaimskich pierożków kibinai wrócimy do  Wilna, gdzie zwiedzimy najważniejsze zabytki miasta m.in. Ostrą Bramę, klasycystyczną bazylikę św. Stanisława, kościół św. Anny, św. Mikołaja i wieżę Giedymina. Wieczorem pozostanie czas wolny na samodzielne odkrywanie miasta i kolację w jednej z rozlicznych restauracji. Wieczorem powrócimy na nocleg do hotelu. Charakter trasy: mniej więcej po 50% mało ruchliwych dróg asfaltowych i dróg szutrowych; teren pofalowany;  miejscami łagodne podjazdy i zjazdy.

Dzień 6    Miejsca związane z Sienkiewiczem i Mickiewiczem

Aukštadvaris (Wysoki Dwór) – Vaickūniškės – Onuškis (Hanuszyszki) – Grendavė – Karaliūnai – Bijūnai – Kozelkiškės – Strėva = ok 52 km na rowerze

Większość dnia spędzimy w Wysokodworskim Parku Regionalnym, gdzie będziemy przemierzać  pagórkowaty teren urozmaicony licznymi jeziorami i sennymi wioskami.  Odwiedzimy Hanuszyszki z kościołem św. Filipa i Jakuba wzorowanym na katedrze wileńskiej, a ufundowanym przez teściów H. Sienkiewicza - państwa Szetkiewiczów. Na rynku miasteczka urządzimy piknik. Następnie przejedziemy do Wysokiego Dworu, w którym nieraz odpoczywał od miejskiego zgiełku Adam Mickiewicz. Po południu wrócimy do Polski. Będzie także okazja do skosztowania przysmaków kresowej kuchni. Nocleg w Sejnach lub w okolicach miasta. Charakter trasy: przewaga szerokich dróg szutrowych, odcinki mało ruchliwych dróg asfaltowych; urozmaicona rzeźba terenu, liczne podjazdy i zjazdy;  około 45 km na rowerze; w zależności od kondycji uczestników możliwość skrócenia lub wydłużenia trasy.

Dzień 7   Przejazd do Krasnogrudy i nad Jezioro Gaładuś. Powrót do Warszawy

Sejny – Zaleskie – Krasnogruda (Dwór Miłosza) – Żegary – Sztabinki – Sejny = ok 21 km na rowerze

Na pożegnanie z Suwalszczyzną pojedziemy rowerami  do dworu w Krasnogrudzie, gdzie spędzał wakacje młody Czesław Miłosz. Obecnie mieści się tu muzeum przybliżające w niekonwencjonalny sposób dorobek poety. Przejedziemy brzegami Jeziora Hołny i Gaładuś, a następnie pośród pól i lasów wrócimy do Sejn. Po krótkim odpoczynku wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Charakter trasy: przewaga polnych dróg, odcinki mało ruchliwych dróg asfaltowych; teren pofalowany; miejscami łagodne podjazdy i zjazdy. 

 


 

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy)
  • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
  • Zakwaterowanie: 2 noclegi w hotelach, 4 noclegi w domkach lub pensjonatach (pokoje 2-4 osobowe)
  • Wyżywienie: 6 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | BP do 1000 PLN (na terenie Litwy), NNW (na terenie Polski)
  • Składki TFG i TFP po 2 PLN
  • Podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami, możliwość spożycia kolacji w hotelu lub lokalnych restauracjach
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, podatek miejski, zwyczajowe napiwki) - ok. 80 PLN
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (250 PLN)
  • Dopłaty za transport roweru elektrycznego 200 PLN (ilość ograniczona do 5 szt)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN. Ubezpieczenie KL obowiązuje na terenie Litwy.

 

Istnieje możliwość połączenia tego wyjazdu z wyjazdem "Rowerem przez Kraje Bałtyckie" (BKB-3) w terminie 13 - 20 sierpnia 2023. Osoby zainteresowane taką opcją proszone są o kontakt z biurem nie później niż w momencie zapisania się na wyjazd.