O wyprawie

 

Dlaczego warto?

 

 

ü  Parki narodowe Bośni: rzeki Uny, jeziora Blidinje oraz mokradeł Hutovo Blato

ü  Wspaniałe polja będące kwintesencją krajobrazu Bośni

ü  Wysokogórskie widoki na pasma Cincara, Čvrsnicy, Veleža, Bjalašnicy i Treškavicy

ü  Najbardziej fantazyjne w kształcie jezioro Bałkanów – Ramško Jezero

ü  Bezkresne niezamieszkałe tereny dające poczucie odosobnienia

ü  Wielokulturowy Mostar ze słynnym Starym Mostem

ü  Końcowy fragment dolnej części doliny Neretwy

ü  Górskie otoczenie jezior Buško i Mendek

 


 

Program:

Dzień 1

Wyjazd z Krakowa o 18:00 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 19:30), nocny przejazd w rejon miasta Bihać w Bośni i Hercegowinie.

 

Dzień 2

Na dobry początek piękna dolina rzeki Una ciągnąca się w sąsiedztwie bośniacko-chorwackiego pogranicza. Po nocnej jeździe zaczynamy od etapu pozwalającego na prawdziwy relaks i swobodne wejście w rytm rowerowej podróży. Zaczynamy pyszną bośniacką kawą i śniadaniem w przydrożnej restauracji, a następnie siadamy na rowery. Zjedziemy na dno doliny rzeki Una i będziemy oswajać się powoli z nieokiełznaną przestrzenią Bośni. Kilka razy miniemy maleńkie wioseczki z górującymi nad nimi minaretami. Gdzieś pośród upuszczonych łąk oglądać będziemy stare muzułmańskie cmentarze z typowymi dla islamu nagrobkami. Jazda pośród kwitnącego morza kwiatów zdawać się będzie senną opowieścią. Na koniec widoki na ruiny twierdzy i zjazd do Bihacia. Około 36 km na rowerze. Nocleg w Bihaciu.

 

Dzień 3

Wyruszamy wczesnym rankiem z Bihacia do Martin Brod - niewielkiej miejscowości leżącej w dolinie rzeki Uny. Udajemy się tam, aby zobaczyć jeden z najsłynniejszych bośniackich wodospadów - Martinbrodski Slap. Woda opada szeroką ławą z wysokiego progu, tworząc wspaniały wodny spektakl. Rozdziela się na dziesiątki małych odnóg, zalewając "pływający las" - niewielkie zagajniki, które w okresie wysokiego stanu rzeki wyrastają prosto z wody. Zobaczymy jak woda wdziera się do wioski i dosłownie jest wszędzie opływając domy. Następnie podjedziemy na początek płaskowyżu znajdującego się między Crnym Vrhem i Jadovnikiem i skierujemy się w stronę Kority. To kulminacyjna część doliny wypiętrzonej wysoko w górę, gdzie otaczająca nas przestrzeń ma wyłącznie kolor zieleni. Niekończące się trawiaste wzniesienia tworzą wieloplanowy spektakl, pośród którego przemieszczamy się niczym po jakimś widokowym balkonie.  Do tego niesamowite formy rzeźby krasowej. Droga na przeważającym odcinku jest szutrowa, co tylko wzmacnia impresyjność przeżywanego doświadczenia. Około 45 km na rowerze. Nocleg w Livnie.

 

Dzień 4

Trzeci dzień naszej bośniackiej jazdy i kolejne typowo bośniackie motywy. Tym razem w postaci wspaniałych widoków z przełęczy pod Borovą Glavą na Livanjsko Polje. Zaczniemy wysoko w górze od 10 kilometrowego zjazdu, podczas którego cały czas nasze otoczenie wypełniać będą trzy górskie pasma: Cincara, Tušnicy i Kamešnicy. Surowy krajobraz otaczających nas zboczy oraz wielka płaska przestrzeń Livanjsko Polja domkniętego przez olbrzymi masyw granicznego szczytu Dinary z całą pewnością napełni nas wspaniałymi wrażeniami na dalszą część podróży. Zjedziemy do kameralnego Dobro Polja, w którym zatoczymy pętlę wokół jego obwodu, jadąc wąskimi drogami. Następnie grzbietem, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na potężną Kamešnicę, dotrzemy nad Jezioro Mendek. Jego bajkowe górskie otoczenie stanowić będzie znakomitą scenerię dla naszej kąpieli. Przejedziemy też przez wypełniony łąkami przesmyk prowadzący do Livanjsko Polja, a następnie udamy się nad południowo wschodni brzeg Buško Jezero. Dzień zakończymy kąpielą na jednej z jego wspaniałych, dzikich plaż. Około 54 km na rowerze. Nocleg w Livnie.

 

Dzień 5

Podróż zbudowana z tego, co dla Bośni najbardziej charakterystyczne – polja. Krasowe płaskowyże rozlewające się między górami i tworzące przestrzenie niespotykane w innych częściach świata. Jedziemy ciągiem przez trzy z nich, choć jakże odmienne od siebie i stylem i wielkością. Docieramy do przełęczy  Zahumsko Sedlo. Stąd czeka nas 17 kilometrowy zjazd do Jeziora Ramško, którego fantazyjne kształty idealnie nadają się na scenerię filmów fantasy. Widok z drogi trawersującej wysokie zbocza otaczające jezioro okaże się jednym z najwspanialszych podczas naszej podróży. Jego postrzępiony kształt, liczne wyspy o bardzo nieregularnych formach i półwysep z wioską Sćit widziane wczesnym rankiem oraz o zmierzchu mogą wydać się czymś nierzeczywistym. W tym dniu odwiedzimy kilka dolin, które po wojnie z lat 1992-95 całkowicie zostały opuszczone i gdzie stoją tylko samotne domy. To mocno poruszające doświadczenie pokazujące smutne losy tych pięknych terenów. Około 62 km na rowerze. Nocleg w Livnie.

 

Dzień 6

Etap z prawdziwie wysokogóskimi krajobrazami. Zaczynamy na wysokości ponad 1300 m n.p.m. Dugo Polju, jednym z najpotężniejszych w Bośni. Docieramy do niego przebijając się przez wąski przesmyk oddzielający pasmo Velikiego Vrana od Lib Planiny i startujemy z rejonu zwanego Północną Bramą. W miejscu tym wjazd do polja tworzą schodzące się niezwykle blisko zbocza Velikiego Vrana i Čvrsnicy. Początkowy widok na południe zachwyca swoją formą i otwartością przestrzeni. Pustka jaka wypełnia polje w sezonie letnim tworzy niepowtarzalną aurę tajemniczości, a wysokie na 800 m ściany Čvrsnicy dodatkowo wzmacniają poczucie odosobnienia. W Dugo Polju po raz pierwszy natkniemy się na dużą nekropolię Bogomiłów. Wedle oficjalnych opinii gnostyckiej sekty chrześcijańskiej, przybyłej na tereny Bośni z odległego Iranu. Bogato zdobione, wspaniale ciosane kamienne nagrobki, nierzadko noszą na sobie sceny z czasów daleko wyprzedzających dobrze udokumentowaną historię: polowania, tańce solarne, przejażdżkę na pegazie. Oglądając je ma się poczucie, że kryje się za nimi jakaś nierozszyfrowana zagadka oraz że wszystko w teorii o Bogomiłach jest hipotezą. Finał spotkania z Dugo Poljem to podziwianie otoczenia Jeziora Blidinje i możliwość kąpieli. Druga część dnia to przejazd przez dwa grzbiety z niewielkimi podjazdami i długimi zjazdami, najpierw do Poklečani, a następnie do Posušje. Około 50 km na rowerze. Nocleg w Mostarze.

 

Dzień 7

Dzień pełen melancholijnej przestrzeni Nevesinjsko Polja ciągnącej się po horyzont. Zaczynamy na wysokim płaskowyżu delikatnie opadającym na południe. Na zboczach Crvanja kilkakrotnie zamajaczą nam minarety, a na południowym-zachodnie niesamowicie zaprezentuje się ściana Veleža. Jej biała jasna barwa czyni z niej niezwykły monolit, który na tle zachmurzonego nieba wygląda szczególnie imponująco. Dotrzemy do wijącej się w skalnym kanionie rzeki Zalomki, która jest jedną z wielu zanikających rzek w Bośni. Początkowo spada spieniona przebijając się przez kolejne masywy i tworząc piękny przełom, a następnie wypływa na otwarte przestrzenie Nevesinjsko Polja wijąc się fantazyjnymi meandrami. Ostatecznie zanika w ponorze. Druga część dnia to wspaniały zjazd liczący ponad 20 kilometrów i kierujący nas w stronę doliny Neretwy. Finał jazdy w miejscowości Blagaj, nad którą góruje kamienna twierdza. W tym miejscu spod potężnej skały znajduje się jedno z najpiękniejszych bałkańskich wywierzysk, z którego wypływa rzeka Buna. Wieczorem czas wolny na zwiedzanie Mostaru. Około 64 km na rowerze. Nocleg w Mostarze.

 

Dzień 8

Podążymy z Mostaru na południe prawym brzegiem Neretwy w bezpośrednim jej sąsiedztwie i wzdłuż linii kolejowej wiodącej z Sarajewa nad Adriatyk . Bliskość wód rzeki, które w zależności od miejsca przyjmują kolor szmaragdowy bądź lazurowy. Zaledwie kilka niewielkich miejscowości i duże niezamieszkałe odcinki pozwalają na smakowanie każdego kilometra jazdy.  Po zakończeniu jazdy wzdłuż Neretwy rozpoczniemy łagodny podjazd w kierunku Wodospadów Kravice. Ostatni odcinek podjazdu będzie bardziej stromy i prowadzi drogą szutrową. Kravice z całą pewnością najwspanialsze wodne zjawisko w całej Bośni, porównywalne ze słynnymi Jeziorami Plitwickimi. Dzień zakończymy w godzinach południowych obiadem siedząc na tarasie restauracji z widokiem na wodospad. Oczywiście kąpiel gorąco polecana! Po chwili odpoczynku przy wodospadach ruszymy w drogę powrotną do Polski. Około 46 km na rowerze.

 

Dzień 9

 

W godzinach przedpołudniowych przyjazd do Krakowa (możliwość odłączenia się w Katowicach).

 


 

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
  • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
  • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach i pensjonatach 3***, pokoje 2-3 osobowe
  • Wyżywienie: 6 śniadań
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy - po 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza wymienionym
  • Kosztów uczestnictwa w programie - ok. 30 EUR
  • Wypożyczenia roweru - dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru: 250 PLN
  • Dopłaty za transport roweru elektrycznego 200 PLN (ilość rowerów ograniczona do 5 szt.)

 

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

 

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

 

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR,  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN, BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN.